TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-12-03 - 2001-12-09

ЕУ нема стратегија за помош на Македонија!

Вест - 08.12.2001

Европската комисија, во два стручни извештаи објавени во "Зидојче цајтунг", оценува дека Програмата за помош на ЕУ за Макединија, која требаше да придонесе за стабилизација на целиот регион, "комплетно потфрлила и од неа нема речиси никакви резултати", а состојбата во Македонија ја оценува како ...

Европската помош за Македонија без резултати

А1
2 поврзани вести »

Полицијата го расчистила случајот, ама мистериозно молчи

Вест - 05.12.2001

РАНЕТОТО 14-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ЗАКРЕПНУВА ВО ГРАДСКАТА ОПШТА БОЛНИЦА ВО СКОПЈЕ МВР и скопската полиција упорно молчи околу овој настан и на целиот случај му даваат мистериозен шмек, но во јавноста се калкулира со верзија дека во случајот е замешано и лице во униформа. Чаршијата се погласн "А.А.

Девојче најдено со тешка рана од огнено оружје во стомакот

Дневник
2 поврзани вести »

Во Тетово не се живее мирно

Вест - 03.12.2001

БАНДИТИТЕ ПУСТОШАТ ВО ТЕТОВСКО Грабежите и насилството во Тетовско од вооружените албански банди, тетовци ги толкуваат како отворен притисок за етничко чистење на регионот "Грабнувањето и силувањето на 30-годишна Македонка од градот, мајка на две деца, пукањата, ранувањата и претепувањата на ...

Малолетници раниле пекар, терористи силувале Македонка

Дневник
2 поврзани вести »

Премиера на "Црвенкапа"

Вест - 07.12.2001

ВЕЧЕРВА ВО ТЕАТАРОТ ЗА ДЕЦА Сцена од "Црвенкапа" Вечерва (19 ч.) во Театарот за деца премиерно ќе биде изведена "Црвенкапа" во драматизација на Александар Поповиќ. Режијата е на Димитар Христов. -"Црвенкапа" е приказна што ја знаат сите деца.

Нова верзија на "Црвенкапа"

Дневник
2 поврзани вести »

Подарок книги за македонските лекторати во странство

Вест - 04.12.2001

ИНИЦИЈАТИВА НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА Министерстрвата за култура покрена инцијатива за опремување со литертаура лекторатите по македонски јазик на университетите во странство. Опремувањето на лекторатите со речници, книги, монографии це-де ромови, аудио и видео касети ќе биде доделен од фондот ...

Библиотеки наместо празни полици во културните амбасади

Дневник
2 поврзани вести »

Меѓу најубавите типчиња на светот

Вест - 04.12.2001

КРИСТИЈАН ГЕОРГИЕВ ВО ИСТАНБУЛ Според многумина, најзгодниот манекен во Скопје, Кристијан Георгиев (20), од модното студио "Црнокрак" ќе не претставува на 14- от избор за титулата "Бест модел оф тхе њорлд" што ќе се одржи на 8 декември во Истанбул.

Зградите нема да "чувствуваат" земјотреси зашто ќе лебдат над вода

Дневник - 04.12.2001

МАКЕДОНСКИ ИНОВАТОРИ СО ИЗУМ ЗА СЕИЗМИЧКА ГРАДБА Силата на лизгање при земјотрес се контролира со помош на хидрауличен притисок на водата, со што главната конструкција на зградата станува полесна за повеќе од десет пати Иноваторите Антим Антимовски, Љубомир Ташков и Мирче Кокалевски изумиле систем ...

Лав-внесете ред

Дневник - 04.12.2001

Ќе се потрудите да внесете ред во вашиот приватен живот, но ќе немате голем успех во тоа. Полни сте со планови и амбиции. Во љубовната врска ве очекува смирување. Родените во третата декада сепак ќе мора да излезат накрај со расправиите со партнерот.

Изведба на ниво

Вест - 04.12.2001

СЦЕНА-КОНЦЕРТИ (За концертот на Македонска филхармонија, диригент Борјан Ценав со виолончелистот Гзавије Филипс) Македонската филхармонија, на 29 декември повторно имаше чест под диригентската палка на Борјан Цанев да настапи со одличниот виолончелист од Франција- Гзавије Филипс.

Плејофот почнува на седми април

Вест - 04.12.2001

ФСМ Првото коло на овогодишниот плеј оф и плеј аут на Првата фудбалска лига ќе се одржи на седми април. Во предлог календарот што треба денеска да го одобри комесарот за натпреварување Александар Дубровски, според ново воведениот систем на натпреварување, првопласираните шест екипи ќе играат меѓу ...