TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-02-19 - 2001-02-25

Британија ги обнови испитувањата на осиромашениот ураниум

Вест - 21.02.2001

Лондон, 21 февруари - Велика Британија вчера ги обнови пробните стрелби со муниција со осиромашен ураниум, соопшти Британското Министрство за одбрана. Пробните стрелби ќе се изведуваат на полигонот Солвеј Фрт, во југозападна Шкотска, а целта е да се открие можната врска меѓу употребата на таква ...

Масимо Морати заинтересиран да ги однесе Пандев и Стојков во Интер

Дневник - 21.02.2001

ФУДБАЛ Двајцата најдобри фудбалери на Беласица Герас Цунев, А-репрезентативецот Горан Пандев и членот на младинската репрезентација, Аце Стојков, се интересни за италијанскиот калчолигаш Интер. Италијанците, на неодамна завршеното неофицијално светско клупско првенство во Вијареџо (Италија), се ...

Израел — противник на Македонија за пласман на ЕП

Дневник - 21.02.2001

РАКОМЕТ - ЖДРЕПКА ЗА ПЛЕЈ-ОФ ЗА ЕП 2002 Сениорската ракометна репрезентација на Македонија има голема шанса да игра во завршницата на Европското првенство во 2002 година, откако во ждрепката за бараж-средбите за противник го доби тимот на Израел.

Работниците на банкротираниот "Даеву" се судрија со полицијата

Вест - 21.02.2001

Сеул, 21 февруари - Работниците во фабриката за автомобили "Даеву" во местото Пупјонг, западно од Сеул, вчера се судрија со полицисиките сили кои се обидуваат да стават крај на демонстрациите против отпуштањето од работа.Во судирите со полицијата, кои веќе втор ден се случуваат, демонстрантите ...

Штапска тепачка за царинската управа Деве Баир

Вест - 21.02.2001

МЕСЕН КОМИТЕТ НА ВМРО-ДПМНЕ - КРИВА ПАЛАНКА Завчера околу 20.00 часот, во штабот на ВМРО - ДПМНЕ во Крива Паланка се случи сериозен инцидент, во кој настрада поголем дел од актуелното раководство на месниот комитет на ВМРО - ДПМНЕ - Крива Паланка.

Запленети пет тони кокаин во Шпанија

Вест - 21.02.2001

Мадрид, 20 февруари - Шпанските цариници синоќа на еден брод, на 600 километри југозападно од Канарските острови, запленија повеќе од пет тони кокаин.Во акцијата на шпанските цариници се уапсени 13 лица. Кокаинот чија вредност се проценува на околу 275 милиони американски долари, потекнувал од ...

Гоја во сиво

Вест - 21.02.2001

ФИЛМ (Кон "Гоја во Бордо", режија Карлос Саура, игра Франсиско Рабал) "Гоја во Бордо" има ретка комбинација на квалитетен тим и потенцијално интересна тема: режисерот Карлос Саура, еден од најзначајните шпански современи автори, снимателот Виторио Стораро, легенда сам по себе, шпанскиот актерски ...

Русија му предложи на НАТО создавање европски противракетен систем

Вест - 21.02.2001

Москва, 21 февруари - Руската Влада предложи создавање европски противракетен одбранбен систем, како одговор на плановите на САД за инсталирање противракетен штит, соопшти вчера претставник на Кремљ. Рускиот министер за одбрана Игор Сергеев тој предлог му го презентираше генералниот секретар на ...

Крвава пресметка меѓу двајца прилепски таксисти

Вест - 21.02.2001

Во близина на железничката станица во Прилеп, деновиве се случила крвава тепачка меѓу таксистите Горан Најдовски и Оливер Мојсовски. На тепачката и претходела жестока расправија која кулминирала во моментот кога Најдовски извадил нож и почнал безмилосно да го боде својот конкурент Мојсовски.

Доделувањето на "Балканика" годинава, дефинитивно, во Скопје

Вест - 21.02.2001

БУГАРСКИОТ ИЗДАВАЧ НИКОЛАЈ СТОЈАНОВ ИЗЈАВУВА За наградата на Фондацијата и натаму конкурираат прозата,поезијата и есеистиката, а македонскиот член во "Балканика", книгоиздателството "Култура", ги повикува и драмските автори, иако драмата како жанр во пропозициите воопшто не е предвиден "Годинава ...