TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-02-19 - 2001-02-25

Професорот се повреди обидувајќи се да ме удри, а јас се бранев

Дневник - 23.02.2001

РОДИТЕЛОТ ОБВИНЕТ ДЕКА ПРЕТЕПАЛ ПРОФЕСОР ТВРДИ Кумановецот Среќко П. негира дека во вторникот го нападнал и го претепал професорот по физичко воспитување Јане Трајков во дворот на средното техничко училиште "Наце Буѓони" во Куманово.

Родител претепал професор по физичко воспитување затоа што неговиот син имал единица

Дневник
2 поврзани вести »

Прво силувал Молдавка, па нелегално ја внел во Македонија за да се проституира

Дневник - 21.02.2001

ТРГОВИЈА СО БЕЛИ РОБЈА Кумановецот А.М. (26) е осомничен дека нелегално внел од СР Југославија во Македонија две Молдавки, откако силувал една од нив. Двете илегалки потоа ги предал на двајца свои сограѓани, кои ги наведувале на проституција.

Шверцувал Молдавки од СРЈ, ги силувал па ги продавал

Вест
2 поврзани вести »

Игор Митревски — ново име во националниот тим

Дневник - 22.02.2001

ФУДБАЛ - ЗА ПРИЈАТЕЛСКИОТ МЕЧ СО ЧЕШКА Игор Митревски (Спартак, Русија) и Горан Пандев (Беласица), Драган Начевски (Вардар) и Сашко Крстев (Победа) ќе имаат шанса да дебитираат за репрезентацијата на Македонија во официјален натпревар, откако селекторот Драган Канатларовски ги повика за ...

Митрески, Пандев и Начевски "свежа крв" во репрезентацијата

Вест
2 поврзани вести »

Битолчани го "спасуваат" првенството

Вест - 24.02.2001

Машка ракометна суперлига И покрај вонредниот термин во средата, и овој викенд на програмата е редовно (18-то) коло од машката ракометна суперлига, кое ни го носи и супердербито во Битола помеѓу Пелистер и Вардар Ватростална (денеска, 19 часот, судии: Дучков и Ставревски).

Пелистер го продолжува искачувањето?

Вест
2 поврзани вести »

ЕУ забрани увоз на месо и млеко од Британија

Вест - 23.02.2001

Брисел, 23 февруари - Европската комисија вчера забрани до 1 март да се увезува британско млеко, месо и жива стока поради појавата на шап и лигавка.Одлуката на ЕУ стапува на сила веднаш, а повторно разгледување на ситуацијата во Велика Британија е закажано за 27 февруари.Појавата на оваа болест ...

Шап и лигавка кај свињите во Британија

Вест
2 поврзани вести »

ПСМ во минус 70.000 ГМ, Охридскиот маратон нема да се одржи?

Дневник - 21.02.2001

ПЛИВАЊЕ - ВОНРЕДНО СОБРАНИЕ НА ПСМ Пливачкиот сојуз на Македонија (ПСМ) е во минус 70.000 ГМ, а последните 4-5 месеци пливачите, поради немање пари, не учествуваа на Европското првенство во кратки базени во Валенсија, и на митинзите од Светскиот куп во Берлин, Рим и во Париз.

Успеси има, но и долгови од 70.000 марки

Вест
2 поврзани вести »

Захариевски — нов репрезентативец во редовите на есенскиот лидер Вардар

Дневник - 20.02.2001

ФУДБАЛ Изненаден сум од публицитетот на кој наидов при потпишувањето за Вардар, нешто што го доживеав само кога му пристапив на германскиот Штутгарт - изјави македонскиот фудбалски репрезентативец Срѓан Захариевски (27), кој вчера, на прес-конференција организирана од клубот, стана нов член на ...

Захариевски во Вардар

Вест
2 поврзани вести »

Уапсен лидер на ЕТА

Вест - 24.02.2001

Загреб, 24 февруари - Поранешниот хрватски генерал Мирко Норац, пред Истражниот центар во жупанискиот суд во Риека, се изјасни за невин во однос на обвиненијата за воени злосторства.Истражниот судија Сајонара Чулина, по сослушувањето, изјави дека Норац истакнал оти разбира за што е осомничен, но ...

Се предаде хрватскиот генерал Норац

Вест
2 поврзани вести »

Позицијата:Црвенковски зад решетки, опозицијата: власта нелегитимна

Вест - 23.02.2001

СОБРАНИЕ НА МАКЕДОНИЈА- РАСПРАВА ЗА АФЕРАТА "ПРИСЛУШУВАЊЕ" Вчера во Собранието на Македонија продолжи расправата за аферата за прислушувањето со полемични дискуции меѓу позицијата и опозицијата. За пратениците на опозицијата нема никаква дилема дека прислушувањето е направено во органите на власта ...

Аферата прислушување влезе во парламентарна расправа

Вест
2 поврзани вести »

Џиџи поднесе оставка во Победа, откако Наумоски го испцу

Дневник - 20.02.2001

Тренерот на прилепска Победа, Никола Илиевски-Џиџи, неочекувано поднесе оставка на функцијата по завчерашниот пријателски натпревар против Нови Сад, кој Победа го доби со 4-1. - Веднаш по средбата, пред и во соблекувалните, капитенот и помошникот тренер Тони Наумоски ме нападна со многу грди ...

Дефинитивно заминувам од Прилеп

Вест
2 поврзани вести »