TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-02-19 - 2001-02-25

Избрканите чистачки од денеска се враќаат во училиштата

Вест - 20.02.2001

ИМА ИЛИ НЕМА РАЦИОНАЛИЗАЦИЈА ВО ОБРАЗОВАНИЕТО? Директорите кои не ги почитувале препораките на Министерството за образование и не ги отповикале отказните решенија, се разрешени, им соопшти вчера на синдикалците министерот за образование Новковски Целиот ненаставен кадар кој доби отказни решенија, ...

Чистачките уште незаминати, "Техно - чист" влезе во училиштата

Вест
2 поврзани вести »

Пауел на Блискоисточна турнеја

Вест - 24.02.2001

Вашингтон, 24 февруари - Со денешната посета на Египет, почнува четиридневната турнеја на американскиот државен секретар Колин Пауел низ Блискиот исток. Оваа посета следува само една недела по американско-британските воздушни напади врз Ирак, бомбардирање кое предизвика големи реакции во останатите ...

САД и натаму ќе маневрира над Ирак

Вест
2 поврзани вести »

Првиот дел на "македонската пресметка" за АЕК

Вест - 23.02.2001

Кошарка, УЛЕБ Евролига Грчкиот АЕК е победник во првата средба од дуелот со Бенетон од Тревизо во четвртфиналето на УЛЕБ Евролигата. Тимот на нашиот репрезентативец Врбица Стефанов победи со 97:89 во еден неверојатен меч, по кој атињани се со една нога во полуфиналето во ова елитно Европско ...

Пеце и Врба ја "палат" Атина

Вест
2 поврзани вести »

Со туѓи обврзници подигнал заробени девизи

Вест - 22.02.2001

Јован Ефтимов, од радовишкото село Ораовица, служејќи се со фалсификување и со измама успеал од менувачницата "Хабитус" од Скопје да подигне на име заробени девизи 6.073 германски марки и камата од 3 отсто за истите... Јован Ефтимов, од радовишкото село Ораовица, служејќи се со фалсификување и со ...

На измама и со фалсификување се опарил со туѓи обврзници

Дневник
2 поврзани вести »

Томб Раидер: Цроницлес

Вест - 19.02.2001

ЗАБАВА И ИГРИ Кога авторите на крајот од последното продолжение на Томб Раидер, направија главната хероина Лара Црофт да загине, никој нормален не им веруваше. И навистина, почетокот на играта ќе ве одведе на нејзиниот погреб, сигурни сме дека Лара уште многу долго ќе крстари низ авантурите.

И покрај номинациите за два филма Содерберг може да остане без Оскар

Вест - 19.02.2001

ЛОС АНЏЕЛЕС, (Ројтерс) - Кога ќе се доделуваат оскарите наредниот месец, режисерот Стивен Содерберг може да заврши како жртва на сопствениот успех и сопствената неутралност. Истакнатиот филмаџија се соочува со една многу ретка дилема бидејќи два негови филма "Ерин Брокович" и "Дилање" се најдоа во ...

Еротската уметност на Пикасо изложена за прв пат

Вест - 19.02.2001

Во музејот Жу де Пом во Париз за прв пат се отвори изложба со ретроспектива на еротската уметност на Пабло Пикасо. Изложбата содржи околу 300 цртежи, графики, скулптури и слики во кои се вклучени сцени од бордели кои Пикасо ги сликал како млад, насилни слики на љубов, страст и силување од неговите ...

Титулата им се насмевнува на вардарци

Дневник - 19.02.2001

СУПЕРЛИГА (МАЖИ) Голманот Зоран Петковски беше јунакот на мечот бидејќи успеа да го одбрани пеналот на Марјан Колев на 29 секунди пред крај на мечот, со што гостите од Скопје победија со 27-26. Голманите на Вардар Ватростална одбранија осум од вкупно 12-те пенали што беа досудени, што беше ...

Случајно ни се сретнаа погледите

Вест - 19.02.2001

ЉУБОВНА ПРИКАЗНА: САШО И ВЕСНА ЛИВРИНСКИ Се се случи пред 10 години, на една од првите свирки на "Академци", вели хармоникашот и аранжер Сашо Ливрински (34), кога дојдоа во нашата редакција за да ја раскажат љубовната приказна со неговата сопруга Весна (25).

Трие европски фирми создадоа најголем производител на челик во светот

Вест - 20.02.2001

Париз, 20 февруари - Претставници на три европски компании за производство на челик -"Арбед" од Луксембург, "Усинор" од Франција и "Ацералија" од Шпанија, вчера во Париз соопштија дека ќе се спојат со цел да создадат најголем производител на челик во светот.