TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-02-19 - 2001-02-25

Француската група "Имаж еги" со "Куруми" на сцената на МНТ

Дневник - 20.02.2001

ПРОЕКТ НА СОРОС И НА ФРАНЦУСКИОТ ЦЕНТАР Во Македонскиот народен театар утревечер во 20 часот ќе гостува театарската група "Имаж еги" од Франција со претставата "Куруми", во режија на Кристијан Верисел. Сценографијата е на Силвио Кресколи, а музиката на џезерот Луј Склавис.

"Часовникот" почна да отчукува во бавен ритам

Вест - 20.02.2001

ПРВА КОШАРКАРСКА ЛИГА И искуство и прецизност.- Књазев минува покрај Тачи Можеби и не требаше повеќе да се очекува од првото коло на вториот дел од најквалитетното кошаркарско натпреварување. Предолгата пауза во првенството (скоро два месеца) го носи својот данок, но се чини и распоредот на силите ...

Мото-крос лудило

Вест - 20.02.2001

ВЕСТ-СПОРТ Во тркачките спортови (се разбира на четири или две тркала, а не нозе) бројот на учесниците секогаш ги надминува капацитетите на патеката. Ова за секој случај, зашто бројот на оние што стартувале апсолутно никогаш не се совпаѓа со бројот на оние што ја минале целната линија.

Убиен политички лидер на екстремните Албанци во јужна Србија

Вест - 20.02.2001

Бујановац, 20 февруари - Вооружени групи Албанци, доцна прексиноќа отвориле оган врз позиции на српската полиција на брдото Свети Илија, шест километри западно од Врање. Досега нема извештаи за евентуални жртви.Во селото Лучане, јужна Србија, прексиноќа е убиен и еден самопрогласен командант на т.н.

Матине, "што да е" претставичка

Вест - 20.02.2001

СЦЕНА - БАЛЕТ (За обновата на кусите балети "Танц на кадетите" и "Штраусијада" во кореографија на Мирослав Кура и Олга Милосавлева; проект на Балет - МНТ) Во сосема кус рок Балетот на МНТ ги обнови "Танц на кадетите" од Јохан Штраус во кореографија на Мирослав Кура и "Штраусијада" од Јохан, Јозеф и ...

"Ѓорчепетровки" повторно меѓу себе

Вест - 20.02.2001

Ждрепка за 1/4 финални групи од ракометниот Куп на Македонија (жени) Четирите групи од ракометниот Куп на Македонија во женска конкуренција вчера го добија својот изглед врз основа на извршената ждрепка. Како носители на групите фигурираа четирите првопласирани екипи од Суперлигата Кометал Ѓорче ...

Изгоре домот на Дру Баримор во Лос Анџелес

Вест - 20.02.2001

ЛОС АНЏЕЛЕС, (Ројтерс) - Домот на актерката Дру Баримор и нејзиниот свршеник, канадскиот актер Том Грин, беше сериозно оштетен од пожар, но никој не бил повреден. Баримор, продуцент и sвезда на неодамнешниот хит "Чарлиевите ангели", и Грин, биле дома за време на пожарот.

Уапсен 35-годишен Албанец од Пешкопеа, сопственикот на дрогата

Вест - 20.02.2001

ПО ЗАПЛЕНУВАЊЕТО НА 93 КИЛОГРАМИ ХАШИШ ВО ГОСТИВАР Завчера, полицијата го упаси сопственикот на 93 килограми хашишот што за викендов беше запленет на периферијата на Гостивар . Се работи за 35- годишен Албанец кој подолго време во околинтата на Пешкопеа-Албанија се ...

Нашле оставено бебе на прагот од семејната куќа

Вест - 20.02.2001

Селвије Адемова (22) деновиве, најверојатно за да се ослободи од несаканата рожба се одлучила своето новороденче, завиткано во пелени да го остави пред куќата на семејството Мемеди. По ова таа побегнала. Неколку минути подоцна, брачната двојка Мемеди слушнале плач.

Македонија ќе добие опрема за мерење на радиолошка контаминација

Вест - 20.02.2001

ВО РАМКИТЕ НА ПРОЕКТОТ ЗА ЗАШТИТА ОД ЈОНИЗИРАЧКО ЗРАЧЕЊЕ И РАДИЈАЦИОНА СИГУРНОСТ Меѓународната агенција за атомска енергија &иацуте; додели на Македонија техничка помош од околу пет милиони марки за подигнување на нивото на зашита од радијација Македонија конечно ќе добие закон за заштита од ...