TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-03-11 до 2002-03-17

Нов напад на милитантен Палестинец

А1 - 17.03.2002

Вооружен Палестинец отворил денеска оган од автоматско оружје врз група луѓе во Кфар Саби, северно од Тел Авив, ранувајќи неколку лица. Палестинскиот милитант бил убиен во одговорот на израелската армија. Според израелски полициски извори, најмалку десет лица се повредени во нападот што се случил ...

Израел се повлече од Рамалах

Утрински

Повлекувањето на тенковите од Рамалах е израелски трик

Дневник

Израел делумно се повлече од Западниот Брег и Газа

А1

Палестинците го одбија стартот на мировните преговори со Израел

Вест

Утрински Утрински Дневник А1 Вест Утрински Утрински Дневник

29 поврзани вести »

Амнестија

Дневник - 17.03.2002

КОЛУМНА Тоа е доброволно решение да ја култивирам благородната свест во себе; амнестија е решение во ова време на етичка и политичка конфузија да демонстрирам практика во која другите ќе видат надеж за подобра иднина Сега, откако е изгласан законот за амнестија, време е за дискусија на прашањето ...

Семејствата на масакрираните кај Вејце побараа толкување на Законот за амнестија

Вест

Бивша Македонија

Вест

Роднините на масакрираните кај Вејце бараат толкување на законот за амнестија

А1

Изборите ќе донесат спас од корумпираната власт

Утрински

Дневник Дневник А1 Вест Утрински Дневник А1 Вест

28 поврзани вести »

До економска рехабилитација со подобар однос кон парите

А1 - 17.03.2002

Дајте и пари на Македонија, но внимавајте на македонската корумпирана влада, беше препораката на Меѓународната кризна група до донаторите на конференцијата минатиот вторник во Брисел. Премиерот Љубчо Георгиевски вчера од Самоиловите тврдини во Охрид за коментарите за корумпираноста на неговиот ...

Се разбиструва структурата на парите од донаторите

Утрински

Маргинални економски ефекти од Донаторската конференција

Утрински

МАТ ја почести Владата со донаторски лет за Брисел

Вест

Македонија импресионирана од дарежливоста на донаторите

Вест

Утрински Утрински Дневник Дневник Капитал А1 Вест Утрински

26 поврзани вести »

Штајнер во понеделник во Скопје

А1 - 16.03.2002

Новиот шеф на УНМИК на Косово Михаил Штајнер во понеделник ќе престојува во Скопје на покана на претседателот Борис Трајковски. На средбата, како што е соопштено, ќе се разговара за развојот на односите и унапредување на соработката меѓу Република Македонија и привремената административна мисија на ...

Михаил Штајнер в понеделник во Скопје

Утрински

Косовските власти ќе ја загрозат стабилноста на Македонија

Утрински

Границата меѓу Македонија и СРЈ не е работа на Косово

А1

Независно Косово - закана за стабилноста на Македонија

Утрински

Капитал Капитал А1 Утрински А1 Утрински Дневник А1

17 поврзани вести »

Македонија ќе и објави војна на корупцијата

Дневник - 16.03.2002

ПО ЖЕСТОКИТЕ КРИТИКИ ВО БРИСЕЛ Министерството за финансии најавува кампања против корупцијата, во соработка со Светската банка, се додека Македонија не го отстрани имиџот на земја во која царува таа опасна појава. Меѓународната кризна група непосредно пред донаторската конференција во Брисел ...

Посета на асоцијацијата - „Група земји против корупцијата“

А1

Пратениците незаинтересирани за борбата против корупцијата

Утрински

Европа нема да ни испрати антикорупциски полицаец

Дневник

ПРАТЕНИЦИТЕ ОД ОПОЗИЦИЈАТА ОБВИНУВААТ

Дневник

А1 Вест Утрински Вест Утрински Утрински Утрински Утрински

15 поврзани вести »

БиХ ќе ги преиспита дипломатските односи со Македонија

А1 - 17.03.2002

И покрај ветувањето од МВР дека во неделава што помина на јавноста ќе и ги соопштаат деталите за ликвидацијата на седумте странци кај Раштански Лозја и нивниот идентитет, министерството тоа се уште не го направи. Министерот Бошковски веднаш по оваа акција изјави дека имал сознанија дека овие, ...

Џејмс Холмс на гости во три кумановски села

Дневник

Лидерите да се фокусираат на политичката и економската иднина на Македонија

Вест

Меѓународната заедница ќе инвестира за развој на Македонија

Утрински

Само позитивците ќе имаат поддршка од САД

Утрински

Утрински Дневник А1 Утрински Дневник А1 Дневник А1

15 поврзани вести »

Скопските медицинари го откачија Живко Толевски

Дневник - 17.03.2002

Kонгрес на клиничкиот синдикат Самостојниот синдикат на клиничките центри и другите здравствени организации викендов во Охрид го одржаа првиот конгрес на кој официјално се издвои од Сојузот на синдикатите на Македонија. Одлуката за раздружување е донесена поради начинот на кој досега се решавале ...

Толевски: И да врне, и да вее, ќе штрајкуваме во вторник

Вест

Загубарите наместо денеска, ќе протестираат во вторник

Утрински

Толевски по втор пат го одложува протестот на загубарите

А1

Финансиските работници излегуваат од ССМ

Вест

Утрински А1 Вест Утрински Дневник Дневник А1 Вест

14 поврзани вести »

Не сум потпишал никаков документ со Хашкиот трибунал!

Утрински - 15.03.2002

Ставре Џиков за ексхумацијат?во ?уботен "Не су?потпишал никако?нало?ил?документ, туку со претставни?те на Ха?ио?трибунал во Скопје извр?вм?само размен?на писм?со согласност како да се изведе ексхумацијат?за ?уботен", одговори вчер?на новинарско праш?? државнио?јаве?обвините?Ставре Џиков, ...

Џиков веќе ја одобрил есхумацијата во Љуботен

А1

Бошковски: Македонската полиција е отворена за соработка со Хаг

Утрински

Хаг започнува со истрага во Љуботен

Капитал

За Хаг ќе копаат македонски истражувачи

Дневник

А1 Вест Утрински Утрински Дневник А1 Вест Утрински

14 поврзани вести »

Србија и Црна Гора - стара фирма за нова држава

Вест - 16.03.2002

РЕАКЦИИ ПО УКИНУВАЊЕТО НА ИМЕТО ЈУГОСЛАВИЈА Бришењето на Југославија се оценува како "алхемија на Солана" БАРСЕЛОНА, 16 март - Претставникот на Европската унија за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана оцени дека создавањето на нова држава на Србија и Црна Гора ќе има позитивни политички ...

Пет заеднички ресори на новата држава

Утрински

Збогум Југославијо, добар ден Србија - Црна Гора

Утрински

СРЈ последниот меч со тоа име ќе го одигра против Бразил

Дневник

Промоција на новата балканска држава во Барселона

Дневник

А1 А1 Вест Утрински Дневник А1 А1 А1

14 поврзани вести »

ПДП бара да се води сметка за националната структура

Дневник - 17.03.2002

ЧЕТВОРКАТА ЌЕ ЈА СКРОИ ИЗБОРНАТА МАПА? Станува збор за незначителни измени, вели Данило Глигоровски од ВМРО-ДПМНЕ Неколку општини со околу 150 илјади гласачи треба да бидат префрлени од една изборна единица во друга, но притоа треба да се внимава на приближно еднаков број гласачи и на националната ...

Георгиевски ќе го убедува Имери да си седи мадро во Владата

Дневник

Праг на влезот во власта

Дневник

Копјата ќе се кршат околу прекројувањето на изборните граници

Утрински

Македонија ќе биде поделена на шест изборни единици

Утрински

Дневник А1 Утрински А1 Утрински Дневник Дневник А1

13 поврзани вести »