TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-04-01 - 2002-04-07

Шестмина Палестинци осудени на смрт поради соработка со Израел

А1 - 07.04.2002

Шестмина Палестинци обвинети за соработка со Израел во текот на изминатата ноќ во Газа се осудени на смрт, јавија агенциите, повикувајќи се на палестински извори. На еден од осудените 15-годишниот Абделрахман Хемдан смртната казна му е преиначена во доживотен затвор поради малолетство.

Израелско-палестинскиот судир се приближува до црвената линија

А1

Продолжува израелската операција на Западниот брег

А1

Арафат е жив

А1

Израел за што поскоро завршување на воената операција

А1

Вест Дневник Утрински Утрински Дневник Утрински Утрински А1

41 поврзани вести »

Андов дома се фали, а во странство послушно ветува

Вест - 06.04.2002

ИЗБОРИТЕ, СЕПАК, НЕМА ДА СЕ СОВПАДНАТ СО КОСОВСКИТЕ При неодамнешната посета на Германија, спикерот на Собранието Стојан Андов ги убедувал германските домаќини дека нема да распише избори истовремено со косовските, а кога дојде дома се пофали со датум што с Пратеникот Исмет Рамадани, кој како член ...

За ВМРО-ДПМНЕ идеален термин за избори е 15 септември

Утрински

Андов и натаму тактизира со изборниот тајминг

А1

Дефинитивниот изборен датум сеуште непознат

А1

Андов игра со брадестите

Вест

Дневник Дневник Дневник Вест Утрински Утрински А1 Дневник

19 поврзани вести »

Повредени 25 полицајци во штрајкот на загубарите

Вест - 06.04.2002

ПРЕС НА ПОЛИЦИСКИОТ СИНДИКАТ Од страна на МВР ќе бидат преземени соодветни законски мерки против организаторот на протестот, бидејќи тој не ги презел соодветните мерки за одржување на редот и мирот и не организирал редарска служба Во завчерашниот протест на вработените од претпријатијата-загубари ...

Несуден дипломат на чело на синдикалната колона

Дневник

Муратовски: Специјалците ги испровоцираа работниците

Вест

Синдикатот ги обвинува специјалците за инцидентите

Утрински

Синдикатот ги брои повредените, МВР пријавите

Дневник

Утрински Дневник А1 Дневник Вест А1 Вест Утрински

19 поврзани вести »

Наклеветен сум од Босанец - шпион што работи за тајната служба

Утрински - 04.04.2002

Телефонско интервју на Аслан Нуиши за "Старт" Аслан Нуиши, човекот за кого Љубе Бошковски рече дека е извршителот на атентатот врз поранешниот претседател Киро Глигоров и дека е уапсен во некоја странска земја, во телефонското интервју за "Старт" од Прага го демантира Бошковски и говори за "играта" ...

Фрчкоски: Бошковски лаже, Глигоров може да потврди

Дневник

Обвинителите внимателни со кривичната пријава за атентатот

Утрински

Џиков претпазлив околу атентатот на Глигоров

А1

Засега ништо од атентаторот врз Глигоров

Дневник

Утрински А1 Утрински Дневник А1 Дневник Вест Утрински

15 поврзани вести »

Коштуница: „Законот за соработка со Хашкиот трибунал најдоцна до 10. април“

А1 - 05.04.2002

„Очекувам најдоцна до 10-ти април сојузното собрание да го усвои законот за соработка со Хашкиот трибунал“, изјави југословенскиот претседател Воислав Коштуница. Тој очекува законот да биде усвоен во нешто изменет модел од претходно предложениот, но тој би ја содржел екстрадицијата на ...

На обвинетите за воени злосторства од Република Српска ќе им се суди во Белград

Вест

Испитот на Србија пред Вашингтон се уште трае

Дневник

Парите ја поттикнуваат испораката во Хаг

Утрински

На Белград не му треба закон, туку конкретна соработка со Хашкиот суд

Капитал

Утрински Вест А1 Утрински Утрински Вест Дневник А1

14 поврзани вести »

Раководство на РСМ ќе го смета за незаконско најавеното собрание за 10-ти април

А1 - 06.04.2002

Македонскиот ракомет деновиве со турбуленции и надвор од теренот. Ракометниот Сојуз ќе го смета за нелегитимно вонредното собрание што за 10 април вчера го закажа Оницијативниот Одбор за промени. Актуелното раководство на сојузот, во денешното соопштение до јавноста, тврди дека со тоа е повредена ...

ЕХФ информирана за иницијативата за промени во РСМ

Дневник

Вонредното собрание на РСМ и официјално на 10 април

Утрински

Штефан Холмквист доаѓа за вонредното собрание?

Вест

"РСМ конечно да се пререгистрира, па потоа да бара пари"

Вест

А1 Вест Дневник Вест А1 Утрински Дневник

12 поврзани вести »

Манчевски гарантира дека нема да има нови избори

Утрински - 06.04.2002

Став на самопрогласениот лидер на ССУКМ Самопрогласениот студентски лидер Станко Манчевски од Филолошкиот факултет вчера информираше дека и официјално поднел барање за свикување Собрание на кое би се разрешиле дилемите околу изборот на нов студентски лидер.

Манчевски: Или Собрание или ќе има протести!

Утрински

Стамболиева му предлага на Манчевски помирување

Утрински

Прегласување на студентските избори сепак ќе има

А1

Новиот студентски лидер мора да биде лош студент за да остане на функција

Вест

Утрински Дневник Вест А1 Дневник Утрински Вест

12 поврзани вести »

Владата манипулира со идентитетот на Соња Таковска

Вест - 05.04.2002

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА СКОПЈЕ И НАТАМУ ТВРДИ ДЕКА МИСТЕРИОЗНАТА ГРАДБА НА ВОДНО Е ДИВОГРАДБА Досегашната градба е кривично дело, а ако некој сака да ви намести куќа, не може затоа што тое не е купување цигари, изјави вчера Ристо Пенов Ако некој во државава манипулира со идентитетот на Соња Таковска, ...

Пенов: Дворецот на Водно треба да се урне

А1

Министерот Балковски тврди дека дворецот на Водно не е на премиерот Георгиевски

Дневник

Балковски: „Дворецот на Водно не е дивоградба“

А1

Првиот даночник на Скопје тврди дека Таковска не е газда на вилата

Утрински

Вест А1 Вест А1 Утрински Вест

11 поврзани вести »

Пелистер е првиот финалист во ракометниот куп на РМ

А1 - 06.04.2002

Пелистер е првиот финалист на машкиот ракометен куп на Македонија. Пелистер се изобри за учество во финалето на ракометен куп на Македонија откако во првиот полуфинален натпревар на завршниот турнир во Прилеп ја победи Супера со 26:24.

Пелистер првин ќе го нагости Скјерн

Вест

"Ќе го подигнеме пехарот токму во Данска"

Дневник

Пелистер првиот натпревар од финалето на Челинџ купот ќе го игра во Битола

А1

Битолчани силно го посакуваат пехарот

Утрински

Вест Дневник Утрински Вест Утрински Дневник

11 поврзани вести »

Домаќинот Т.К. Бренд по својот прв трофеј

Утрински - 06.04.2002

Викендов во Прилеп финален турнир на 10. Куп на Македонија Тутунски Комбинат Бренд силно посакува викендов во својата сала во Прилеп да го освои својот прв трофеј како победник во 10. Куп на Македонија во ракомет за мажи, но за да му се исполни желбата домаќинот ќе мора вечерва од 19,30 ч.

Тутунарите посакуваат јубилеите да ги залеат со победничкото шампањско

Вест

Прилепчани се надеваат на трета среќа

Дневник

Купот конечно ќе ги украси витрините на ТК Бренд?

Дневник

Купот наредниот викенд во Прилеп

Утрински

Дневник Вест Вест Утрински Вест

10 поврзани вести »