TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-04-08 - 2002-04-14

Средбата Пауел - Арафат конструктивна и корисна

А1 - 14.04.2002

Американскиот државен секретар Kолин Пауел за време на средбата со палестинскиот лидер Jасер Aрафат инсистирал да бидат прекинати палестинските самоубиствени бомбашки напади. Пауел изјавил дека била конструктивна и корисна средбата со Арафат, која се одржала во главниот штаб на Палестинците во ...

Пауел сепак ќе се сретне со Aрафат

А1

За Белата куќа одненадеж Шарон е миротворец

Дневник

Нов самоубиствен напад во ерусалим, многу загинати

Вест

Бомбашки напад за време на клучните разговори Пауел - Шарон

Утрински

А1 Утрински Вест Утрински Дневник А1 Дневник Утрински

35 поврзани вести »

Кој е криминалецот во редовите на Албанците?

А1 - 14.04.2002

Не престануваат расчистувањата во албанскиот политички блок во функција на раздвојување на политиката и криминалот, односно злоупотребата на политиката од позиција на власт и на сила. Кој е криминалецот во редовите на Албанците ќе биде соопштено не порано од септември, кога граѓаните, кои знаат ...

ПДП го одби предлогот на ДПА

А1

Феноменот на длабоки дисаѓи

Дневник

Тачи возвраќа со политички и демократски куршуми

А1

Биљали: ВМРО-ДПМНЕ и ДПА ни топ не ги разбива, а не една изјава

Дневник

Дневник Утрински А1 А1 Утрински Утрински Дневник Вест

20 поврзани вести »

Одложен протестот на здравствените работници пред парламентот

Утрински - 13.04.2002

По неколкучасовни преговори, министерот Оровчанец и синдикалците потпишаа Спогодба По неколкучасовни преговори, министерот за здравство, Ѓорѓи Оровчанец и претседателот на Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита, Симон Силјановски, вчера потпишаа Спогодба во врска со ...

Штрајкот во здравството во мирување

Вест

Човекот што реши да го оперира македонското здравство

Дневник

Здравствените работници нема да протестираат пред собрание

А1

Медицинарите од Штип нормално работеа

Утрински

Утрински Вест Дневник А1 Вест Утрински Утрински Дневник

18 поврзани вести »

Македонски ракомет само во Скандинавија

А1 - 13.04.2002

Кометал Ѓорче Петров поразен со седум гола разлика од Ларвик (29:22), во првиот полуфинален дуел од Лигата на шампионите. А ракометниот викенд кај нас во духот на настаните од минатата недела. „Оди си Душко“ му порачаа денеска иницијаторите за промени во РСМ на разрешениот претседател Кадиевски, ...

Обезбедување пред Сојузот, Марјан Начевски ќе одговара пред дисциплинец

Вест

Марјан Начевски ќе ги тужи Кадиевски и Петровски!

Утрински

"Нелегитимните 20 пати го прекршија Статутот на РСМ"

Дневник

Оспорен изборот на новиот претседател на РСМ

А1

Вест Утрински Дневник А1 Вест Утрински Дневник Утрински

18 поврзани вести »

Обдукцијата се врши под надзор на Хашкиот трибунал

Дневник - 13.04.2002

ЕКСХУМАЦИЈА ВО ЉУБОТЕН Вешти лица од скопскиот Институт за судска медицина вчера почнале да вршат обдукција врз телата на браќата Кадри и Бајрам Јашари кои во четвртокот беа ексхумирани од муслиманските гробишта во селото Љуботен.

Ексхумирани телата на браќата Бајрам и Кадри Јашари

Утрински

Хашкиот трибунал ексхумираше нови две тела во Љуботен

Дневник

Eксхумација на уште две тела во Љуботен

А1

На Дума му забраниле да дава информации за обдукцијата

Утрински

А1 Утрински Утрински А1 Вест Утрински Дневник А1

14 поврзани вести »

Во "Макпетрол" не добиле решенија за враќање на горивото

Утрински - 13.04.2002

Цистерните со 1.500 тони деривати и натаму на преминот Богородица ЗДЕНКА ПАВКОВИЌ До компанијата "Макпетрол" и вчера не беа пристигнати било какви решенија за враќање на дериватите кои нашиот најголем дистрибутер ги има увезено од Грција, а за кои Царинската управа смета дека не е доставена ...

Една деценија самостојна македонска царина

Утрински

"Макпетрол" ќе докаже дека легално увезува европски деривати

Дневник

Блокираните нафтени деривати на Богородица се произведени во Италија и Грција

Вест

Спорните нафтени деривати под царински надзор

А1

Дневник Утрински Капитал А1 Вест Утрински А1 А1

13 поврзани вести »

Работнички Фершпед го освои Купот на Македонија во одбојка

А1 - 14.04.2002

Одбојкарите на Работнички Фершпед по петти пат се освојувачи на купот на Македонија. Во фајнл фор турнирот чиј домашин беше Тетово избраниците на Јошко Миленковски ги оправдаа очекувањата и без загубен сет стигнаа до пехарот. Шкендија - Работнички Ф. 0:3 Струмица - Југохром 3:1 1. Работнички Ф.

"Шпедитерите" во Тетово го бранат трофејот

Вест

Лирија го фати последниот воз за полуфиналето

Вест

Струмица не се пласира во плејофот

Дневник

Шампионот со стил ја заврши сезоната

Вест

Дневник Вест Дневник Вест Утрински Вест Вест

12 поврзани вести »

Џиџи не отпатува за Швајцарија, никој не знае зошто

Дневник - 13.04.2002

ФУДБАЛ - НЕДОРАЗБИРАЊЕ СЕЛЕКТОР - ФСМ Македонскиот селектор Никола Илиевски завчера, неочекувано, не отпатува за Швајцарија, за да ја следи играта на репрезентативецот Александар Митрески, иако беше најавено дека тоа попладне треба да отпатува во еднодневна посета на таа алпска земја.

Селекторот Илиевски не отпатува во Швајцарија

Вест

Селекторот Никола Илиевски не отпатува за Цирих

А1

Десетмина домашни и исто толку "странци"

Утрински

Брага дебитант, Мицевски и Николов повратници

Вест

А1 Утрински Вест Дневник Вест Утрински

11 поврзани вести »

Никола Митков повторно има еден поен предност

Дневник - 13.04.2002

ШАХ - ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА "ЛЕК СКОПЈЕ" Велемајсторот Никола Митков повторно има еден поен предност на табелата, на три кола пред крајот на 11. Државно првенство на Македонија во шах, кое се одржува во хотелот "Југо", во Гевгелија. Митков во 10.

Пола поен разлика меѓу Н. Митков и Недев пред меѓусебната пресметка

Дневник

Стојановски извлече реми во дуел со лидерот

Вест

Прва победа на Јаќимовиќ

Утрински

Само три реми-партии во борбеното коло

Дневник

Вест Дневник Утрински Вест Вест Утрински

11 поврзани вести »

Ју парламентот го усвои законот за соработка со Хашкиот трибунал

Вест - 12.04.2002

БЕЛГРАД, 12 април (Ројтерс) - Југословенскиот парламент под притисок од замрзнувањето на финансиската помош од САД вчера го усвои законот што овозможува осомничените лица да бидат предадени на трибуалот на ОН. Законот, кој претставува компромис меѓу партнерите во владејачката коалиција, дозволува ...

СРЈ го усвои законот за соработка со Хашкиот трибунал

А1

Наскоро ќе се воспостави директна авионска линија Белград - Хаг

Дневник

Законот за екстрадиција, конечно, пред југословенскиот парламент

Утрински

Вокер и Ругова наскоро ќе сведочат против Милошевиќ

А1

А1 Вест А1 Вест Утрински Утрински

11 поврзани вести »