TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-04-15 до 2002-04-21

Се повлекуваат израелските тенкови

А1 - 21.04.2002

Израелските тенкови почнаа да се повлекуваат од деловите на Рамалах на Западниот брег, како и од градот Наблус. Според изјавите на очевидци, повеќе десетици тенкови и оклопни транспортери синоќа почнале да се повлекуваат од деловите на Рамалах во правец на воените бази околу градот.

Истрага на ОН за последните израелски воени акции

А1

Израелската војска почна да се повлекува

Вест

Британија нуди компромис по заканата од САД за вето

Утрински

Израелската армија се повлече од Јенин

Утрински

А1 Вест Утрински Дневник А1 Вест Утрински Капитал

32 поврзани вести »

Рамадани бара од Тачи да го даде на Суд

Утрински - 20.04.2002

Се вжештува конфликтот во албанскиот политички блок САШО ЧОЛАКОВСКИ Можностите на Тачи сега да ме носи на Суд се големи. Кај него е власта и тоа тој може да го направи секој момент, да ми прати полиција в зори да ме приведат и слично.

За Тачи припадниците на ОНА беа српски агенти и криминалци

Дневник

ДПА ги обвини ПДП и НДП за финансиски малверзации со донациите за ОНА

Утрински

Алити и Рамадани со луѓе на Милошевиќ шверцувале нафта и кафе?

Дневник

Тачи е спремен да стане лидер на ДПА

Дневник

А1 Утрински Дневник Капитал А1 Утрински Дневник А1

20 поврзани вести »

Боро Ристески поднесе тужба за клевета против Пановски

Вест - 19.04.2002

ФК Вардар го возвраќа ударот на потпретседателот на ФСМ Михаил Пановски По обвинуваањата од потпретседателот на ФСМ Михаил Пановски дека ќе побара од првиот "дисциплинец" на Сојузот поведување на дисциплински постапка кон потпретседателот на "црвено- црните" Боро Ристески за наводен повика на јавен ...

Ристевски: Тие што ги изнесоа аферите, за да молчат, наградени со функции во ФСМ

Утрински

Клубовите поделени за одлуката за финалето на Купот

Дневник

"Пановски го напаѓа Вардар без аргументи"

Дневник

ФСМ без финално решение за финалето на Купот

Дневник

А1 Вест Дневник Вест Вест Вест Утрински Утрински

17 поврзани вести »

Ниту еден Македонец не даваме на Хаг

А1 - 21.04.2002

Денеска во Битола од два пункта беа собирани потписи од граѓаните за поддршка под мотото: „Ниту еден Македонец не даваме на Хаг“. Со исто такво име пред неколку дена формирано е здружение, чиј главен иницијатор е поранешниот социјалистички лидер на „ТАТ“ Кире Ковечев, близок пријател на министерот ...

Белград им даде рок на осомничените од Хаг до понеделник

А1

Косовските Срби и ги дадоа на Дел Понте документите за злосторствата на ОВК

Вест

Карла дел Понте од Белград го бара Ратко Младиќ

Утрински

Америка нуди иселеничка виза за сведоци против Караџиќ и Младиќ

Дневник

Дневник А1 А1 Вест А1 Дневник Утрински А1

14 поврзани вести »

ТАЈВАН И ТЕХЕРАН, ЖИВО, ЖИВО!

Вест - 20.04.2002

ЕВТИНИ ПРИКАЗНИ Се согласувам потполно со ставот на Чашуле за авантуризмот направен околу прогласувањето на Тајван. Тоа е потполно исправен став. Да видиме зошто: Се согласувам потполно со ставот на Чашуле за авантуризмот направен околу прогласувањето на Тајван. Тоа е потполно исправен став.

Бошковски бара дополнителни документи од Трајковски за хуманитарната помош

Утрински

Почна колчењето на северната граница

Утрински

Чашуле признава само една Кина

Дневник

Чашуле се преориентира кон политиката „Една Кина“

А1

Вест Вест Утрински А1 А1 Утрински Утрински Утрински

13 поврзани вести »

Прилеп неосвоив и за Финците

Вест - 19.04.2002

Одличен настап на нашата фудбалска репрезентација во дуелот со Финска Ове не е првоаприлска шега, ја победивме Финска, изјави по мечот нашиот селектор Илиевски Очигледно Прилеп е среќен за нашата фудбалска репрезентација. По Малта и Албанија, прилепскиот стадион "Гоце Делчев" беше неосвоив и за ...

Триумфот не смее да не успие

Утрински

Фудбал: Македонија ја победи Финска со 1:0

А1

Прилепската традиција за залечување на бахреинските 3:0

Вест

Натпревар за фудбалско уживање

Утрински

Дневник А1 Вест Утрински Дневник Вест Утрински Дневник

13 поврзани вести »

ЕХФ ќе го почека Судот

Утрински - 18.04.2002

Во Ракометниот Сојуз на Македонија стигна најавеното писмо од Виена Европската ракометна федерација (ЕХФ) ќе ја почека одлуката на Основниот суд во Скопје околу легалноста на одржаното Собрание на Ракометниот сојуз на Македонија што го организира Иницијативниот одбор за промени.

Огњановски кај Видерер, Петковски го чека судот

Вест

Клубовите да размислат што прават

Утрински

Продолжуваат превирањата во Ракометниот Сојуз на Македонија

А1

Ѓорчепетровки го поддржуваат барањето за ослободување на просториите на РСМ

Дневник

Дневник Вест Вест Утрински Утрински Дневник Дневник

12 поврзани вести »

Седумте гола предност на Ларвик не се ненадминливи

Вест - 20.04.2002

РАКОМЕТ - ЃОРЧЕПЕТРОВКИ ПРЕД НАЈГОЛЕМИОТ ПРЕДИЗВИК НА СЕЗОНАТА Ракометарките на Кометал Ѓорче Петров стојат пред најголемиот предизвик на сезоната: надминување на седумте гола предност на Ларвик од првиот полуфинален натпревар од Лигата на шампионките (денеска, СРЦ "Кале", 19.30 часот).

Со остра одбрана и дисциплиниран напад - атак на седумте гола негатива

Дневник

Кометал Ѓ.П.: предноста на Ларвик од 7 гола не е недостижна

А1

Без "вулканот" тешко до подвиг

Утрински

Норвешкиот Ларвик ќе го бодрат 200 навивачи!

Утрински

Утрински Дневник А1 Вест Дневник

10 поврзани вести »

Даравелски ги пушти дериватите на "Макпетрол" со препорака да нема нов увоз

Вест - 19.04.2002

ЦАРИНСКАТА УПРАВА ПОВТОРНО ЧЕКА ПРЕТСТАВНИЦИ НА ЕУ ДА И' ЈА ОБЈАСНАТ ВРЕМЕНАТА СПОГОДБА Царинската управа, инаку писмено го информира "Макпетрол" дека нафтените деривати ќе се третираат како стока за која е поднесена непотполна царинска декларација, што значи дека увозот на компанијата се тре После ...

Почна царинењето на цистерните на "Макпетрол"

Утрински

Цистерните на "Макпетрол" конечно влегоа во земјава

Дневник

Дозволен влез во Македонија за цистерните на „Макпетрол“

А1

"Макпетрол" најавува тужба против Царината

Утрински

Утрински Утрински Капитал Дневник Вест

10 поврзани вести »

Враќањето на полицијата обврска која мора да се исполни

А1 - 20.04.2002

ОБСЕ денеска ги повика жителите на тетовските села да престанат со блокадите на патиштата и да им дозволат на етнички мешаните полициски патроли да си ја вршат работата. „Од средата, 17-ти април, процесот на распоредување на полицијата во регионот на Тетово е грубо нарушен.

Патот Тетово-Јажинце повторно блокиран

Вест

Албанците бараат дислоцирање на полициските и на армиските пунктови

Утрински

Блокадите во Тетовско продолжуваат

Утрински

Тетовско блокирано од барикади на месното население

А1

Вест Утрински Утрински Дневник А1

10 поврзани вести »