TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-04-29 - 2002-05-05

Oбјавен разузнавачки извештај

А1 - 05.05.2002

Израелската влада денес објави разузнавачки извештај на 100 страници во кој се наведува дека палестинскиот лидер Јасер Арафат е мозокот и финансиерот на бранот самоубиствени напади против еврејската држава. Во извештајот се обвинува палестинската самоуправна власт дека ги злоупотребила средствата ...

Во Џенин убиена Палестинка и две деца

А1

Каиро солидарно со Палестинците

А1

Палестинците бараат осуда за Израел

А1

Пауел: Последна шанса за Арафат

Утрински

Дневник А1 А1 А1 А1 А1 А1 Дневник

16 поврзани вести »

Утре е Велигден - најголемиот христијански празник

А1 - 04.05.2002

Православните Христијани утре го прославуваат најголемиот христијански празник - Велигден. Тој е празник на радоста, затоа што христовото воскресение е жртвување за спас на човековиот род. На Велик четврток домаќинките вапцаат јајца.

Воскресението ја победи смртта

Утрински

Благослов и порака за мир од поглаварот на МПЦ

Вест

Охрид за празниците угости 20.000 посетители

Утрински

Велигден е секогаш по пролетната рамнодневница во првата недела по полната Месечина

Утрински

Утрински Утрински А1 Дневник

9 поврзани вести »

Вардар и Беласица Г.Ц. во борба за шампионската титула

А1 - 05.05.2002

Вардар и Беласица Г.Ц. ја продолжуваат борбата за шампионската титула. Во денешното 7 коло тие беа поуспешни од Цементарница, односно Победа, а во последниот трет меч од плеј-офот Работнички К. немаше проблеми против Слога Ј. Фудбал Прва лига 7 коло „Плеј - оф“ Работнички К. - Слога Ј.

В среда репрезентативците ќе играат меѓу себе

Вест

Вардар пропушти шанса да се издвои на врвот

Дневник

Слога Југомагнат сериозно се приближува кон врвот

Утрински

6-то коло од разигрувањето во Првата фудбалска лига

А1

Дневник Утрински

7 поврзани вести »

Премиерот не се плаши од коксаки!

Утрински - 04.05.2002

Георгиевски во придужба на Бошковски, Самоилова-Цветаноска и Балкоски во Грција Голем број наши граѓани за првомајските празници се откажаа од патувањето во соседна Грција, стравувајќи од вирусот коксаки, но и предупредувањата на македонското Министерство за здравство да не се патува во оваа земја.

„Коксаки“ вирусот го наполни Охрид

А1

Вирусот „коксаки“ под контрола

А1

Посетата на Грција - на лична одговорност на патниците

Дневник

Во земјава нема заболувања слични на оние во Грција

Утрински

А1

6 поврзани вести »

Вратите на "Хемпден парк" отворени за Реал М и Баер Л

Утрински - 04.05.2002

По победите над Манчестер ј. и Барселона во полуфиналето на Лигата на шампионите Вратите на "Хемпден парк" во Глазгов на 15 мај, кога треба да се одигра финалето на најреномираното фудбалско натпреварување, Лигата на шампиони ќе бидат отворени за германскиот претставник Баер Леверкузен и шпанскиот ...

Реал и Баер Л. се финалистите во Лигата на шампионите

А1

Баер Л. е првиот финалист во Лигата на шампионите

А1

Се очекуваат финалистите во фудбалската Лига на шампионите

А1

Топмелер: "Судбината веќе не е во наши раце"

Утрински

Утрински

6 поврзани вести »

Муратовски: Гласот на народот ќе покаже на која страна да се оди

Утрински - 04.05.2002

По повод Меѓународниот празник на трудот По 12 години пауза, во организација на Сојузот на синдикатите на Македонија, неколку стотици работници на Денот на трудот - 1 Мај, одржаа протестен марш, кој траеше од 11 до 13 часот. Синдикалците тргнаа од пред зградата на ССМ, потоа дефилираа пред ...

Први Мај во светот

А1

Синдикалците протестираа за 1-ви Мај

А1

Со протестен марш синдикалците ќе го одбележат Први мај

Дневник

Работниците наместо на пикник, на 1. Мај на штрајк

А1
5 поврзани вести »

Парламентарните избори ќе се одржат на 15 септември

Утрински - 04.05.2002

Спикерот Стојан Андов го објави официјалниот датум кога граѓаните на Македонија ќе излезат на гласање Парламентарните избори во Република Македонија ќе се одржат на 15 септември, објави спикерот Стојан Андов кој, според Уставот, е овластен да ги распише изборите.

Потребна е целосна имплементација на Рамковниот договор

Утрински

Избори на 15-ти септември

А1

Полицијата не патролира само во Порој

А1

Ле Роа со препорака изборите да се одржат на 15. септември

А1
5 поврзани вести »

"Лавовите" ги "окупираа" оранжериите, и се повлекоа без објаснување

Утрински - 04.05.2002

Во вторникот интервенираа и специјалните полициски единици ГЕВГЕЛИЈА - Еден ден по упадот на група рекетари во гевгелиските оранжерии, предводени од локалните челници на ВМРО-ДПМНЕ, специјалните полициски сили интервенираа во АД "Оранжерии" во Гевгелија.

Неколкучасовен упадот во гевегелиски „Винојуг“ - Оранжерии

А1

Работниците ги избркаа рекетарите на владиниот повереник

Вест

Дваесетина лица сакале насилно да им ги "оберат" краставиците на "оранжерци"

Дневник

Драма во гевгелиски „Оранжерии“

А1
5 поврзани вести »

Сведочењето на Ругова успешно

А1 - 04.05.2002

Косововските весници го оценуваат како брилијантно сведочењето на Ибрахим Ругова пред судот во Хаг и дуелот со Милошевиќ. „Ругова го порази својот противник“, пишуваат приштинските весници по и дека до сега ниту еден сведок не бил поконкретен.

Ругова сведочеше во Хаг против Слобо

Вест

Ругова против Милошевиќ

А1

Уште двајца Срби пристигнаа во Хаг

А1

Судењето против Милошевиќ продолжува в среда

А1
5 поврзани вести »

Каменувана канцеларијата на Пелистер, се бараат оставки

Вест - 30.04.2002

РЕАКЦИИ ВО БИТОЛА ПО НАТПРЕВАРОТ ВО ХЕРНИНГ БИТОЛА.- Тешкиот пораз на Пелистер во реваншот од финалето на Челенџ купот предизвика непријатни реакции меѓу симпатизерите на клубот во Битола, особено меѓу "чкембарите". Тие јавно побараа оставка на претседателот на клубот, Спиро Мавровски, и на уште ...

Каменувани клупските простории на Пелистер

Утрински

Највисок пораз на Пелистер во Европа, сребреници за утеха

Дневник

Пелистер тотално разочара во Хернинг

Вест
4 поврзани вести »