TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-04-29 - 2002-05-05

Парастос за загинатите бранители во Лешочкиот манастир

Вест - 30.04.2002

Вчера, покрај урнатините на Лешочкиот манастир "Св. Атанасиј", што пред 10 месеци беше миниран од страна на албанските терористи, свештениците на МПЦ од тетовското архиерејско намесништво отслужија општ парастос - панихида за душите на осумте полицајци и војници, масакрирани токму пред една година ...

Бошковски ги злоупотребува граѓаните со недолична кампања

Утрински - 30.04.2002

Прес на ВМРО-Македонска ВМРО-Македонска смета дека министерот Љубе Бошковски правејќи си недолична и смешна кампања ги злоупотребува граѓаните, кои под капата на невладини организации блиски до ДПМНЕ организираат, со јавни средства собрани од даноците на македонските граѓани, партиски предизборни ...

Македонија против Малта на 9 мај?

Дневник - 30.04.2002

ВЕСТИ * Македонија можеби ќе ја нагости репрезентацијата на Малта, во слободниот термин, на 9 мај, на свој терен. Според неофицијалните информации, ако Малта прифати гостување, веројатно е со истата селекција да играме и во август, на гости.

Шверцот ја затвори прилепската фабрика за цигари

Дневник - 30.04.2002

НЕЛЕГАЛНОТО ПРОИЗВОДСТВО ОПАСНО ЗА ФАБРИКИТЕ Управниот одбор на најголемиот тутунски комбинат во земјава ги обвинува "Македонија табак 2000" и Тутунскиот комбинат од Куманово Повеќе од илјада работници во Тутунскиот комбинат во Прилеп, од вчера до 13 мај ќе бидат на принуден одмор.

Синдикатот утре ќе одржи протестен марш

Утрински - 30.04.2002

ТРАДИЦИЈА УтрЃEво СЃEЃEЃE ЃE ЃEвоЃEМеѓунарьCыGъC ЃEазыGЃEъь трудъC, ПрвЃEЃEј, СыШузъC ъь сиыCикатитЃEъь МакедЃEијЃE ьC 11 до 13 часоЃEъAгаыGзира ЃEъCестеЃE ЃEрш. НЃEыDго ќе ЃEисуствувЃEраЃEводствъCЃEъь ССМ, гранЃEвите сиыCикатЃE сиыCикалци ьC ыDЃEЃEЃEградьAЃEво зеЃEавЃE ЃEсе ЃEвиЃEваат ЃEсите ...

Уапсени двајца дрски разбојници

Вест - 30.04.2002

ПО СЕРИЈА УЛИЧНИ ГРАБЕЖИ ИЗВРШЕНИ ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ По серијата разбојништва извршени во центарот на Скопје, деновиве во акција на скопската полиција биле уапсени и притворени: Иљар Ајвазовски (25) и Садат Мемеди (29), двајцата од Скопје.

"Бебињата" во игра, Ливерпул се збогува од титулата

Утрински - 30.04.2002

Ипсвич - Манчестер Ј 0:1, Тотенхем - Ливерпул, 1:0 Актуелниот шампион Манчестер јунајтед, со триумфот на гостувањето против Ипсвич од 1:0, ги одржа надежите за одбрана на титулата во живот, додека Ливерпул ќе го запамети Густаво Појет, кој со голот во 41 минута, му го донесе триумфот на Тотенхем од ...

10.000 риби ќе пливаат во најголемиот светски аквариум во Москва

Вест - 30.04.2002

МОСКВА - Во руската престолнина во септември идната година треба да биде отворен најголемиот и најсовремено опремен аквариум на светот. Врз основа на договорот склучен меѓу градските власти и "Марине скејп" од Нов Зеланд, новиот аквариум ќе биде дом за 10 илјади риби, меѓу кои и 20 големи ајкули.

Господе, мисли ли некој во државава за луѓето и за нивните судбини

Утрински - 30.04.2002

ЖивъCъьта ЃEиказъь ъь ГалабЃEМаныШЃEва ЃEјЃEги исЃEша ъьјубавитЃEстраыGци ъь трудъC ИваЃEБыШаџисЃE ВЃEбившъCЃE- социјалистичкЃEдоба таЃEбеше сиыMыGЃEза трудъC. РабъCыGчкЃE ЃEед ЃEјЃEЃEЃEЃEсите ыMрмЃE ?АстибьA", ЃEЃEдоыPЃE ЃEјугъBЃEвеыPЃE ударыGЃE ЖенЃE со цеЃE едъь соба ЃEизъьыGјЃE ЃEдаЃE, ...

Зависници претепале кумановец за да дојдат до пари за дрога

Дневник - 30.04.2002

Куманово Двајца зависници од дрога во Куманово претепале и ограбиле сограѓанин, од кого зеле 10.000 денари, а потоа купиле хероин. Полицијата ги уапсила еден ден потоа, но украдените пари биле поарчени. Според полицијата, наркозависниците Љ.М (27) и А.Д (20) во почетокот од месецов во близина на ...