TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-04-29 - 2002-05-05

Француски претседател - Ширак или Ле Пен

А1 - 05.05.2002

По две недели бурна кампанја, милиони француски гласачи денеска, во вториот решавачки круг на претседателските избори решаваат кој од двајцата преостанати кандидати де голистот Жак Ширак или лидерот на екстремната десница Жан Мри ле Пен, во наредните 5 години ќе биде претседател на Франција.

Анкетите прогнозираат убедлива победа на Ширак

Утрински

Ширак води пред неделните избори

А1

Повторно протести против Ле Пен

А1
4 поврзани вести »

Патролирањето во Ваксинце прекинато

Вест - 04.05.2002

ВО КУМАНОВСКО АЛБАНЦИТЕ ЈА ПРОСЛАВУВАА ГОДИШНИНАТА ОД ВОЕНИТЕ ДЕЈСТВА Својата победа Албанците во Општината Липково ја прославија со културно-уметничка програма, величање на командантите на ОНА, пукање од огнено оружје и со општонародна веселба од околу 50.000 мештани Етнички мешаните полициски ...

Албанците во Липковско слават, раселените протестираат

Утрински

Албанците свечено,Македонците протестно

Дневник

Една година од воената криза во Кумановско

А1
4 поврзани вести »

Преминувањето - политички карневал на Тачи

Вест - 04.05.2002

НДП ДЕМАНТИРА ДЕКА ИМА МАСОВНО ОДЛЕВАЊЕ НА НЕЈЗИНОТО ЧЛЕНСТВО ВО ДПА Раководството на НДП негира дека целото раководство на разгранокот на партијата во Општина Студеничани преминало во редовите на ДПА, како што пред некој ден во медиумите објави градоначалникот на оваа општина Азем Садику.

НДП се оградува од киднапирањето на градоначалникот на Студеничани

А1

Киднапиран, па ослободен градоначалникот на Студеничани

Утрински
3 поврзани вести »

Напредок во „нуклеарните“ преговори

А1 - 30.04.2002

САД и Русија најавија прогрес во преговорите околу договорот за заедничко намалување на нуклеарното оружје, но не дадоа гаранциии дека спогодбата ќе биде готова за самитот во мај. Ова го потврдија министрите за одбрана на САД и Русија, Доналд Рамсфелд и Сергеј Иванов по нивната двочасовна средба во ...

Нуклеарното разоружување ќе причека

Утрински

САД и Русија разговараат за намалување на нуклеарките

А1
3 поврзани вести »

Антиталибанските сили почнаа нова офанзива во Авганистан

А1 - 02.05.2002

Американските и британските специјални сили започнаа нова офанзива на југоистокот од Авганистан против важни бази на Талибанците и Ал Каида. Командантот на британските трупи во Авганистан, Роџер Лејн соопшти дека во операцијата која е внимателно испланирана учествуваат околу илјада војници.

Турција ја презема командата во Авганистан

А1

Турција ја презема командата во Авганистан

Вест
3 поврзани вести »

Победа ќе ја преиспита одлуката за истапување од плеј офот во државниот шампионат

А1 - 30.04.2002

Фудбалскиот клуб Победа ќе ја преиспита одлуката за истапување од плеј офот во државниот шампионат што ја најави вчера, поради поплаките дека била оштетена од судиите на завчерашниот натпревар против Цементарница. Оваа смирувачка најава значи дека речиси сигурно прилепчани утре ќе допатуваат во ...

Победа го напушта првенството!

Утрински

Победа истапува од лигата!

Вест
3 поврзани вести »

Скратени услугите за граѓаните за време на празниците

А1 - 30.04.2002

За време на првомајските и велигденските празници маркетите ќе работат со скратено време, бензин граѓаните ќе можат да наполнат на некои бензиски пумпи, поликлиниките ќе работат со полно дежурство, а банките ќе слават. Сите продавници на „Жито Лукс“ на 1-ви мај ќе бидат отворени од 5 до 13 часот.

За 1 Мај ќе работат "Жито лукс", "Веро" и "Тинекс"

Дневник

Маркетите со скратено работно време

Утрински
3 поврзани вести »

Цемин и Трајковски ја испеаја "Македонско девојче" во Пекинг

Утрински - 04.05.2002

Кинескиот претседател му приреди забава на македонскиот шеф на државата Совршеноста на кинескиот протокол, кој беше најзаслужен што средбите на претседателот Борис Трајковски во Кина се случуваа во минута, дојде до израз и преку еден, за македонската страна неочекуван политичко-музички спектакл.

Пекинг ќе биде македонски лобист

Утрински

Трајковски ја завршува посетата на Кина

А1
3 поврзани вести »

Никол Ферт е првиот финалист на македонскиот кошаркарски куп

А1 - 03.05.2002

Утре вечер во финалето на завршниот куп турнир во Охрид Никол Ферт ќе се бори за одбрана на трофејот со Фершпед Работнички или со МЗТ Скопје 2000, во зависност од епилогот на нивната полуфинална пресметка. Никол Ферт го победи Куманово со 71:69, во драматичниот прв полуфинален дуел, со решавачките ...

Четири желби за јубилејниот трофеј

Вест
2 поврзани вести »

Загина рускиот генерал Александар Лебед

Утрински - 30.04.2002

Во хеликоптерска насреќа НОВОСИБИРСК - Александер Лебед, генералот кој одигра клучна улога во спречувањето на државниот удар против Михаел Горбачов во 1991 година, и пет години подоцна беше главен противник на Борис Елцин на претседателските избори, во неделата загина во хеликоптерска несреќа.

Генералот Александар Лебед настрада во хеликоптерска несреќа

Дневник
2 поврзани вести »