TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-04-29 - 2002-05-05

Панихида во Лешок за масакрираните бранители

Дневник - 30.04.2002

МЕШАНИТЕ ПАТРОЛИ ВЛЕГОА ВО ВЕЈЦЕ Предминатата ноќ македонските безбедносни сили во тетовскиот и во кумановско-липковскиот регион регистрирале повремени истрели од автоматско оружје Панихида за осумте припадници на македонските безбедносни сили што пред една година најсвирепо беа масакрирани кај ...

Панихида за загинатите македонски бранители во Лешок

А1
2 поврзани вести »

Викенд за промоција на новите шампиони

Вест - 04.05.2002

ВОЗБУДЛИВА ЗАВРШНИЦА ВО ЕВРОПСКИТЕ НАЦИОНАЛНИ ПРВЕНСТВА Последното коло во поголемиот број на првенства во Европа ќе ги даде одговорите на имињата на шампионите. Четвртта последователна сезона во Италија, освојувачот на скудетото се решава во последното коло, а по вторпат во последниве две години ...

Последното коло решава за скудетото

Утрински
2 поврзани вести »

МА на изборите ќе настапува самостојно

Утрински - 30.04.2002

Прес-конференција на Македонска алијанса Македонската алијанса на претстојните избори ќе настапи самостојно, а дефинитивниот став ќе го донесе по донесувањето на изборната регулатива. Македонската алијанса го одбележува шестгодишното постоење, а нејзиниот претседател Ѓорѓија Џорџ Атанасоски на ...

Со добра економска програма Македонија може да излезе од кризата

Дневник
2 поврзани вести »

Спречен илегален граничен премин

А1 - 30.04.2002

Патрола на војската на Југославија вчера го привела македонскиот државјанин Лимани Реџепи од Куманово кој се обидел илегално да ја премине македонско - југословенската граница, соопшти денеска владиниот прес-центар во Бујановац.

Раваломанана - нов претседател на Мадагаскар

Утрински - 30.04.2002

По четири месеци криза АНТАНАНАРИВО - Високиот уставен суд на Мадагаскар вчера соопшти дека пребројувањето на гласовите од спорните избори во декември покажало оти кандидатот Марк Раваломанана го победил претседателот Дидиер Ратсирака.

Парцијално членство за Балканот во ЕУ

А1 - 30.04.2002

Угледниот бриселски Центар за европски политички студии предлага ЕУ да му овозможи на Балканот нова стапка на интеграција, повисока од Спогодбата за стабилизација и асоцијација, која веќе ја потпишаа Македонија и Хрватска. Предлогот за „парцијално чланство“, поткрепен е со тоа што Балканот повеќе ...

Езерото "Треска" отворено за празниците

Утрински - 30.04.2002

ЈП "Паркови и зеленило" Првомајските и велигденските празници скопјани ќе можат да ги поминат на езерото ?Треска", на Водно или пак во Градскиот парк. Јавното претпријатие ?Паркови и зеленило" за излетниците ќе ги отвори овие објекти од 1 до 6 мај.

Физички подготвени за секс, но дали и психички?

Дневник - 30.04.2002

ДЕБАТА ЗА ПОЛОВИ ОДНОСИ КАЈ МАЛОЛЕТНИЦИТЕ Малолетниците физички се подготвени за секс, но психички не. Тоа беа главните аргументи на двата тричлени дебатни тима, кои ги спротивставија своите мислења и ставови за малолетничкиот секс на дуелот во гимназијата "Никола Карев" организиран од ...

Богданчани дефинитивно четврти

Утрински - 30.04.2002

Завршница во Суперлигата во ракомет за мажи Со победата од 38:17 над Римако во Радовиш, екипата на Младост од Богданци го задржа четвртото место на табелата во машката ракометна Суперлига, па во полуфиналето на плеј-офот ќе игра против првопласираниот тим по регуларниот дел од првенството, кој ќе ...

Горанците велат - Ние сме Македонци

А1 - 30.04.2002

Околу 2000 Горанци од Косово во изминатиов период побарале македонско државјанство. Исмаил Бојда претседател на Сојузот на Македонци со исламска религија, вели - „државата на нас требаше многу порано да ни ги даде државјанствата, бидејќи ние сме Македонци“.