TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-04-29 - 2002-05-05

Човечкото клонирање го замисли светот

Утрински - 30.04.2002

Клонирањет?како феноме?ко?се движ?по тенкат?линија меѓу дозволенот??забранетот?/span> Човечкот?клонирањ?го замисл?светот ТАМАРА ГРНЧАРОСКА Според италијанскот лека?Северино Антинори, трит?случаи на бремен?жени не треб?да се нарекуваат клонирањ?бидејќ?станув?збор на генетичк?репрограмирање.

Две железнички станици повторно останале без врска поради кражба на телефонска жица

Дневник - 30.04.2002

ЗАЧЕСТЕНИ ИНЦИДЕНТИ ВО ЖЕЛЕЗНИЧКИОТ СООБРАЌАЈ Железничарите на битолската и на кочанската пруга од неодамна комуницираат исклучиво со радиоврска, бидејќи арамии ја украле телефонската жица на пругите Непознати арамии во минатата недела го украле телефонскиот кабел меѓу желеничките станици Драчево и ...

Војна за вистината за Македонија

Утрински - 30.04.2002

Изданието на "МИ-АН", "Личности од Македонија", во редакција на Јован Павловски, ја доби наградата за информативно-пропагандна и публицистичка литература. "Ова е лексикон за секој македонски дом, ни изјави редакторот, Павловски.

До тхе ригхт тхинг

Дневник - 30.04.2002

Колумна - Љубомир Д. Фрчкоски Кога на еден од стриповските јунаци, во средина на моралната дилема и сценска акција, му поставуваат прашање: Што да правиме сега?, тој парадигматично одговара: Направи ја вистинска работа! Е, да, направи ја вистинска работа, но која е, по ѓаволите, таа? За што и да ...

Првите десет години на денарот

Утрински - 30.04.2002

Една деценија од воведувањето на националната валута МИРЧЕ ЈОВАНОВСКИ Република Македонија на 26 април ја одбележа десетгодишнината од монетарното осамостојување и од воведувањето на националната валута- денарот. Во споредба со трите века, колку што постои, на пример, Банката на Англија или 150 ...

Тупурковски: Парламентарните избори нема да бидат регуларни

Утрински - 30.04.2002

Лидерот на ДА во Кичево КИЧЕВО - "Иако технички е можно претстојните парламентарни избори да бидат фер и демократски поради тешката безбедносна состојба во земјава, тие нема да бидат регуларни". Ова, меѓу другото, го рече лидерот на Демократска алтернатива, Васил Тупурковски, на завчерашната ...

По петнаесет Македонци гинат секој месец во различни сообраќајки

Дневник - 30.04.2002

според новите полициски анализи Лошото обележување на автопатот Скопје-Тетово и непрописното возење е главната причина за големиот број сообраќајки што се случиле на автопатот Скопје-Тетово Возењето со неприспособена брзина кон условите на патот, непрописното претекнување, како и управувањето на ...

Секој четврти жител на Македонија гладува

Утрински - 30.04.2002

Македонија се издига во врвот на најсиромашни земји во Европа МАЈА ТОМИЌ, АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА Од 1997 година процентот на сиромашните лица во Македонија рапидно се зголемува. Официјалните статистички податоци покажуваат дека стапката на сиромаштија скокнала за 5,6 проценти, или пред четири ...

САД дури в година ќе го нападнат Ирак, ако соберат 200.000 војници

Дневник - 30.04.2002

АМЕРИКАНСКИ ВЕСНИЦИ ТВРДАТ Командантот на американските сили во Персискиот залив, генералот Томи Френкс, на официјални лица во Пентагон им соопштил дека му се потребни 200.000 војници за воен напад врз Ирак и уривање на режимот на Садам Хусеин, јави МИА, пренесувајќи извештај на весникот "Вашингтон ...

Арачиновци - со бавно темпо се обновува селото

А1 - 30.04.2002

Во скопско Арачиново веќе се работи на обновување на 320 куќи. Досега целосно се реновирани 130 куќи од кои 23 на Македонци. Во селото треба да се обноват околу 800 куќи. Дел од жителите Албанци не се задоволни со темпото на градењето и поправките на куќите.