TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-04-29 - 2002-05-05

Мотивите не би ги менувала

Утрински - 30.04.2002

Билјана Унковска, дизајнерка Како гледате на дизајнот на денарите од овој аспект и дали нешто би промениле на нив? - Со самиот факт дека сум постара и поискусна, нешто би додала, но мотивите и елементите што се на парите сигурно би останале исти, бидејќи тие се некоја вечна убавина која била пред ...

Брачна двојка со измама зела 115.000 евра

Дневник - 30.04.2002

МВР откри опасни измамници Осомничените убедиле 13 дуќанџии и повеќе од 170 граѓани дека ќе им обезбедат американски кредит за развој на малото стопанство, а за возврат им барале по 500 ГМ Министерството за внатрешни работи ги открило измамниците што од август до декември лани убедиле 13 ...

Кинескиот премиер го кани и Георгиевски во Пекинг

Утрински - 30.04.2002

ИНИЦИЈАТИВА Премиерот на Кина Жу Ронгџи го поканил нашиот премиер Љупчо Георгиевски да и направи официјална посета на Кина, а истата покана му ја упатил и на министерот Слободан Чашуле за да престојува во работно својство. Во разговорот со претседателот Борис Трајковски премиерот, на нашата желба ...

"Македонскиот синдром" ја разорува душата

Утрински - 30.04.2002

Психичките трауми се уште се присутни дури една година по воената криза Страв, стрес, хаос, неповторливи слики, физичко изживување, крв, отсечени делови од тела, празни соби, тепање, киднапирање. Ова се сликите со кои секојдневно се соочуваат стотици луѓе, иселени, малтретирани, деца, старци, жени, ...

Вашите отворени писма се само евтин политички маркетинг

Утрински - 30.04.2002

Полемики: отворено писмо до Дарко Марковиќ Дарко Башески Почитуван г-дине Дарко Марковиќ, многу ми е жал што морам да Ви пишувам отворено писмо преку медиумите, бидејќи на затворените писма кои Ви ги праќав за да почнете да доаѓате на Вашето работно место во "Вардар филм" никогаш не одговоривте.

Михаел Шумахер прв и во Каталуња

Утрински - 30.04.2002

Формула 1: Трка за Големата награда на Шпанија Михаел Шумахер и Ферари продолжија со незапирливиот поход кон петтата светска титула со последната победа на трката во Шпанија во неделата. Ова е 57 победа на Германецот на Гранд при трките и негова четврта од вкупно петте трки кои се одржаа оваа ...

ПДП смета дека Георгиевски го загубил политичкиот компас

Утрински - 30.04.2002

По најновите обвинувања на премиерот ТЕТОВО - "Неоснованото обвинение дека ПДП е организатор на блокадите и го сопира спроведувањето на Охридскиот рамковен договор, зборува за изгубен политички компас на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер на Владата.

Моника Талевска в.д директор на Центарот за информирање

Утрински - 30.04.2002

Одлука на локалната самоуправа во Прилеп ПРИЛЕП - Со одлука на Советот на Општина Прилеп, локалната самоуправа ги презеде основачките права врз Центарот за печатот, радио и телевизија. Поради нерегулираниот правен статус, поведена е постапка за трансформација на оваа информативна куќа од ...

МВР тврди дека откопаните не биле цивили

Утрински - 30.04.2002

Нови неофицијални детали за истрагата околу Љуботен САШО ЧОЛАКОВСКИ Повеќето од ексхумираните тела од муслиманските гробишта во Љуботен биле откопани во црни униформи, а нивниот идентитет не се совпаѓал со идентитетот на лицата за кои локалните жители велат дека биле закопани таму.

Мис Мерино 2002 Скопје

Вест - 30.04.2002

Во конкуренција на 14 мерино овци, на Топ мерино моделс 2002 што се одржа во саботата на скопското Кале, победија овците Памела(лево) и Доли (десно). Името на едната овца е по познатата холивудска секс бомба Памела Андерсон, а на втората по клонираната овца Доли.