TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-04-29 - 2002-05-05

Блажевски го уништи шампионот

Вест - 30.04.2002

Суперл кошаркарска лига Екипата на Фершпед Работнички загуби од Куманово последното 28. коло во кошаркарската Суперлига. Кумановци беа посупешни во продолжението од пет минути, откако во регуларниот дел мечот заврши нерешено - 88:88, при тоа нанесувајќи му го првиот пораз на шампионот во ...

Денарот го воведовме навреме

Утрински - 30.04.2002

Љубе Трпески, гувернер на Народна банка, за монетарното осамостојување Колку проектот денар претставуваше авантура? - Комисијата што беше составена од претседателот на Владата, гувернерот и министерот за финансии, како и академик Богоев и јас (како луѓе од науката), одевме многу внимателно, да не ...

Лејкерси и Далас во полуфиналето на Западот

Утрински - 30.04.2002

По победите во третите натпревари против Портланд 92:91 и Минесота 115:102 Лос Анџелес лејкерс и Далас се пласираа во полуфиналето на Западната конференција, откако и во третите натпревари, на гостински терен славеа против Портланд 92:91, односно Минесота 115:102, со што ги добија меѓусебните серии ...

Кога го тепале, ги препознал соседите

Утрински - 30.04.2002

СЛУЧАЈ Една друга приказна, исто така, ја потресе јавноста пред извесно време. Станува збор за млад човек, скопјанец, кој останал најдолго во населбата од критичниот регион, поради тоа што сакал да го зачува домот. Терористите дошле во неговата куќа, го тепале, а меѓу нив тој препознал неколку ...

Митинг за одбрана на Бошковски

Утрински - 30.04.2002

Во организација на граѓанската иницијатива "Не даваме ниту педа од македонската земја" и Блокот македонски партии и здруженија од Тетово, пред Собранието одржа протестен собир под мотото "Не даваме ниту еден Македонец во Хаг, не го даваме брат Љубе".

Пирамидите мртви - фараоните оживеаја

Дневник - 30.04.2002

оментар - Слободан Содиќ Државата конечно ќе им ги врати парите на граѓаните што "изгореа" во пирамидалните штедилници. Правичен потег на Владата, со оглед на фактот дека за влоговите во трите најголеми пирамиди гарантираше Народна банка на Македонија, односно државата.

Куманово со предност против Ф. Работнички во евентуалното финале

Дневник - 30.04.2002

КОШАРКА - ЗАВРШИ СУПЕРЛИГАТА "РИО КАФЕ" Фершпед Работнички загуби дома од Куманово со 92-99 во последниот натпревар од 10. коло во суперлигата "Рио Кафе". По поразот, Ф. Работнички ја задржа првата позиција пред плејофот, но во евентуалното финале против Куманово, ќе има негатива од 0-1 во победи ...

Роднини од Северот се сретнаа со 99 Јужнокорејци

Утрински - 30.04.2002

Уште една строго контролирана меѓукорејска фамилијарна средба Кусите средби на семејствата навестуваат затоплување на односите СЕУЛ- Постарите Севернокорејци и Јужнокорејци вчера разменуваа подароци, приказни и извинувања, повторно запознавајќи ги своите најблиски роднини, половина век откако ...

Специјална единица за лов на Радован Караџиќ

Вест - 30.04.2002

БАЊА ЛУКА, 30 април - Командантот на СФОР во Босна и Херцеговина, генерал Џон Силвестер, активира специјална борбена единица со единставена задача, фаќање на поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ, објави вчера бањалучкиот весник "Патриот".

Македонија направи подвиг

Утрински - 30.04.2002

Академик Ксенте Богоев ?Тоа што го направи Република Македонија беше еден вид подвиг", изјави деновиве академик Ксенте Богоев, на една од промоциите во Народна банка на Македонија по повод десетгодишнината од монетарното осамостојување.