TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-01-07 - 2002-01-13

Патот Тетово - Јажинце е прооден

А1 - 13.01.2002

Повремени поединечни и рафални истрели беа регистрирани во текот на измината ноќ во тетовскиот и во кумановскиот кризен регион, јавија скопските гласила. Истрелите во Тетовско биле насочени кон недефинирани цели, а доаѓале од правец на неколку тетовски приградски населби и подшарпланински села.

Рафали од тетовско Теќе и Мала Речица

А1

Селаните Албанци не дозволија полицијата да влезе во три села

Дневник

Две илјади етнички Албанци ги блокираа мешаните патроли

Вест

Полицијата влезе во само три од осумте планирани села

А1

Вест Дневник А1 А1 Утрински Вест Дневник А1

19 поврзани вести »

Израелски министер го критикуваше израелскиот напад

А1 - 13.01.2002

Израелскиот министер за наука и култура Матан Вилнаи од редовите на лабуристите денеска го критикуваше начинот на кој војската во четвртокот уништи педесетина палестински куќи во Рафах во појасот Газа, поради што без покрив над главата останаа околу 500 лица.

Џихад се закани со напади врз Израел

А1

Срамнети со земја 30 палестински куќи

Утрински

Исламскиот Џихад го поништи договорот за прекин на нападите врз Израел

Вест

Израелците растурија 30 гнезда на палестински милитанти

Дневник

А1 Утрински Дневник Вест А1 Утрински Дневник Утрински

14 поврзани вести »

Заробените Талибанци во кампот „Рентгенски зраци“

А1 - 12.01.2002

Американските авиони ги продолжија нападите врз скриените разбиени борци на Ал Каида. Бомбардирањата се концентрирани на регионот околу градот Завар во источниот дел на земјата, известува Афган Исламик Прес. Американските војници ги пребаруваат поранешните кампови за тренинг на борците на Ал Каида.

Иран да не го дестабилизира Авганистан

Утрински

Американците ја разоружуваат локалната милиција

Утрински

Борци на Ал Каида пристигнаа во Куба

А1

Само еден талибански министер се предал

Утрински

А1 Вест Капитал Утрински А1 Утрински Вест Утрински

14 поврзани вести »

Мушарав забрани две исламистички организации

А1 - 12.01.2002

Пакистанскиот претседател, Первез Мушараф забрани две милитантни групи, кои беа обвинети од страна на Индија дека го извршиле нападот врз парламентот во Њу Делхи во средината на декември. „Освен тоа, ќе бидат забранети и една шиитска и една сунитска муслиманска група“, рече Мушараф во обраќањето до ...

Индиската војска има резерва за 45 дена војување

Утрински

Индија се заканува дека ќе го уништи Пакистан во нуклеарна војна

Дневник

Индија се спрема за војна, Пакистан ги смирува кашмирските бунтовници

Вест

Индиската армија на работ на војна со Пакистан

А1

Утрински А1 А1 Утрински А1 Дневник Вест А1

13 поврзани вести »

Југохромци изненадени од владината одлука да се затвори комбинатот

А1 - 12.01.2002

Работниците во најголемиот македонски загубар „Југохорм“ со изненадување ја примиле вчерашната изјава на министерот за економија Фетаи дека владата решила комбинатот да се затвори и без малку две илјади работници да останат на улица.

"Југохром" ќе се ликвидира

Утрински

Владата ќе го ликвидира комбинатот "Југохром"

Дневник

Газдата на "Фени" планирал да отпушти 1.500 југохромци

Вест

За состојбите во "Југохром" се виновни работниците

Утрински

А1 Утрински Утрински Утрински Утрински А1 Утрински

12 поврзани вести »

МО на д-р Митрев ќе му одстапи дел од капациетите на Воената болница

А1 - 13.01.2002

Повеќе од илјада телефонски разговори регистрирала центаралата на Воената болница во Скопје во периодот од 19-ти до 23-ти ноември минатата година - време во кое се случуваа препукувањата меѓу кардиохиругот Жан Митрев и екс управникот на болницата Аврам Ванковски.

За операција на отворено срце чекаат повеќе од петстотини пациенти

А1

Под концесија ќе одат делови од Воената болница

Дневник

За "Филип Втори" на д-р Митрев се бара законско покритие

Утрински

Митрев ќе ја добие кардиохирургија под концесија

А1

А1 Утрински Дневник Дневник Утрински Вест

11 поврзани вести »

Нов режим во водоснабдувањето од системот „Студенчица“

А1 - 12.01.2002

Полициски екипи и луѓе на Ј.П. „Студенчица“ од денеска од 9 до 16 часот го контролираат почитувањето на рестрикации на новиот режим на системот за водоснабдување Студенчица. За Прилеп да добие 170 литри вода за седум часа, што сепак не е ни приближно до нормалното водоснабдување, од системот ...

Прилепската болница функционира во партизански услови

Утрински

На Прилеп му се заканува заразна жолтица

Вест

"Переме во казани, како да сме во логор"

Дневник

Политиката го пресуши Прилеп?

А1

Дневник А1 Утрински Дневник Утрински

10 поврзани вести »

Финците не беа фини со Македонија

Дневник - 11.01.2002

ФУДБАЛ - меЃународен турнир во Бахреин Со два бода по двете реми со Албанија и со Бахреин "црвено-жолтите" ќе бидат најмногу трети Македонската фудбалска репрезентација со пораз од Финска со 0-3 го заврши учеството на меѓународниот турнир во Бахреин.

Селекторот Јовановски се прости со пораз

Утрински

Пo турнирот во Бахреин Македонија на трето место

А1

Со победа над Финска, Македонија ќе биде прва на турнирот

Дневник

Силјановски ја спаси честа

Утрински

А1 Вест Дневник А1

9 поврзани вести »

Победа на ракометарките на Кометал Ѓорче Петров против Монтекс

А1 - 12.01.2002

Победа на ракометарките на Кометал Ѓорче Петров во првиот натпревар од "Д" групата од Лигата на шампионите. Во салата Кале нашиот шампион беше поуспешен од полскиот шампион Монтекс со резултат 28:25 и ги освои првите два бода во групата во која во вториот меч европскиот првак Крим Електа ја совлада ...

Полјачките воопшто не се наивни

Дневник

Само една опција - победа

Утрински

Монтекс доаѓа во Скопје по бод!

Вест

Ракометарките на Кометал Ѓорче Петров оптимисти пред средбата со Монтекс

А1

Дневник Утрински Дневник Вест

9 поврзани вести »

Клонирана полициско-православна специјална единица

Утрински - 12.01.2002

Војната во Македонија дојде со задоцнување, но МПЦ стана дел од државната власт на време. Со првиот македонски Устав таа имаше статус на државна црква, а со Рамковниот договор од Охрид, (наместо Уставот само да ги гарантира верските слободи) државниот статус МПЦ почна да го дели со другите верски ...

Црквата не го поканила Трајковски на божикниот прием

Дневник

Трајковски му испрати икона и честитка за именденот на г. г. Стефан

Утрински

Борис на г.г. Стефан му го честита именденот и му подари икона

Вест

Православниот владика контра методистот

Дневник

Дневник Дневник А1

8 поврзани вести »