TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-05-20 до 2002-05-26

Aдминистрацијата продолжува со штрајк

А1 - 26.05.2002

Вработените во јавната администрација утре продолжуваат со штрајк, бидејќи се уште не е исполнет нивниот основен услов - утврдување на минималната плата за нестопанството. И утре нема да работат градинките, основните и средни училишта и здравствените, социјалните и културните буџетски установи.

Штрајк со "Бисер балкански" пред Собранието и "Набуко" пред Владата

Вест

Буџетарите бараат плата достојна за живот

Утрински

Додека другите штрајкуваат, сопругата на Аце Миленковски "држи" час

Дневник

Буџетарите ги блокираа патиштата за да стигнат до најниска плата

Дневник

Вест Утрински Дневник А1 А1 Вест Вест Утрински

38 поврзани вести »

Собраниската расправа по косовската резолуција политички кратковида

А1 - 26.05.2002

Експертите по меѓународно право сметаат дека е погрешно и политички кратковидо македонското собрание да расправа и да усвои декларација за осуда на резолуцијата на косовскиот парламент, која администраторот Михаел Штајнер ја прогласи за ништовна и неважечка.

Фрчкоски - македонскиот парламент не треба да реагира на косовската резолуција

А1

Спогодбата границата ги обврзува сите без исклучок

А1

ПДП и ДПА во одбрана на косовската резолуција

Вест

Апел да се почитува Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН

Утрински

Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Дневник Дневник

30 поврзани вести »

Кометал студент на прагот на титулата

Вест - 25.05.2002

Одбојка Вечерва во 19 часот во салата "Градски парк" ќе се одигра третиот натпревар од финалната серија во женскиот одбојкарски шампионат на Македонија помеѓу екипите на Работнички Фершпед и Кометал студент. Актуелните македонски шампионки, Кометал студент веќе забележаа две победи во првите две ...

Георгиевски им подари гравирани рачни часовници на ракометарките

Утрински

Испратени над 20 илјади пораки за бодрење на "Кометал"

Утрински

Триумфот на Трифун

Дневник

"Кометалки" на чекор до одбрана на титулата

Вест

Вест Вест Вест Утрински Утрински Дневник А1 Вест

26 поврзани вести »

Буш патува за Париз

А1 - 26.05.2002

Со 24 часовна неработна прошетка по Санкт Петерсбург, заврши посетата на американскиот претседател Џорџ Буш на Русија и тој денеска заминува за Париз, третата станица од неговата европска турнеја. Таму ќе има средби со претседателот Жак Ширак, со кој се очекува да разговараат за мировните напори на ...

Путин - постигнати сите цели на руско-американскиот самит

А1

Буш и Путин потпишаа договор за намалување на нуклеарниот арсенал

Вест

Германски весник објави празна насловна за"Историскиот говор на Буш"

Вест

Лакомиот Буш го плукна бонбончето

Вест

Утрински Дневник А1 Вест Утрински Утрински А1 Вест

20 поврзани вести »

Убиено 15 годишно момче во Израел

А1 - 26.05.2002

Едно 15 годишно момче е убиено кога изрелските трупи изутрината повторно навлегоа во Калкилија и Тулкарем. Претходно израелската армија изведе слична акција и во Витлеем. Според официјален Израел, по новиот бран напади одлучено се преземе акција во палестинските терористички гнезда.

Бомбаш самоубиец со минирана кола тргнал во диско во Тел Авив

Вест

Неуспешен бомбашки напад во Тел Авив

Утрински

Палестински милитант спречен со автомобил да влезе на израелски жур

Дневник

Бомбаш самоубиец се разнесе во Тел Авив

А1

Утрински Дневник А1 Утрински Утрински А1 Вест Вест

20 поврзани вести »

Осум грешки на брат Љубе

Дневник - 25.05.2002

Спасе Шуплиновски - Случај Леуново Министерот за внатрешни работи Љубе Бошковски на т.н. оперативно-тактичка вежба во Леуново направи 8 грешки, кои се видливи и за неексперти. Ако се набројуваат по обратен редослед, тие се: Необучен за гаѓање со предметно тешко боево орудие, тој наместо гаѓање во ...

Извршено вештачење со "жабата" со која стрелаше Бошковски

Утрински

Премиерот Георгиевски ќе го амнестира министеротЉубе Бошковски поради "минатиот труд"

Дневник

Со притисок врз новинарите се попречува слободата на медиумите

Дневник

Бојкот на министерот Љубе Бошковски

Утрински

Дневник Утрински Дневник Дневник А1 А1 Утрински Утрински

14 поврзани вести »

Нешто пукна кога ни се сретнаа погледите

Вест - 23.05.2002

БЛАГОЈА АНЧЕВСКИ-ДЕЧКО - ЧОВЕКОТ КОЈ ГО УДРИ ТАКОВСКИ НА ДЕРБИТО ВАРДАР-БЕЛАСИЦА ГЦ "Дечко" не е дечко. Човек на 64 години, стар скопјанец, дебармаалец, со две деца, внуци, цела армија другари, пријатели. Самиот вели многу помалку ме знаат како Благоја Анчевски. "Дечко" не е дечко.

Поповски поведе постапка против Вардар, потврдена суспензијата на "Градски"

Утрински

Суспензијата на Градски автоматски ќе патува во УЕФА

Дневник

Здравевски ќе може да игра за Победа денеска

Дневник

Вардар на Дисциплинска, "Градски" суспендиран

Вест

Дневник Дневник Дневник А1 Вест Утрински Утрински

12 поврзани вести »

Победа се закити со прв трофеј

Вест - 25.05.2002

ФУДБАЛСКИ КУП НА МАКЕДОНИЈА - ФИНАЛЕ Премиерот Љубчо Георгиевски позира со новите освојувачи на Купот СТРУМИЦА. - Во десеттото јубилејно финале на фудбалскиот Куп на Македонија, што во прекрасна атмосфера се одигра под рефлекторите на Градскиот стадион "Младост" во Струмица, а кои токму за овој ...

Прв трофеј за прилепчани

Утрински

Јубилејниот куп - прв трофеј во историјата на Победа

Дневник

Кому ќе му блеснат новите рефлектори на стадионот "Младост"?!

Вест

Цементарница и Победа се борат за прв триумф

Дневник

А1 Вест Утрински Дневник Дневник Дневник Утрински

12 поврзани вести »

Папата го посети Рилскиот манастир

А1 - 26.05.2002

„Православното свештенство е дар за секоја црква“, изјави за време на посетата на манастирот Рила, 120 километри јужно од Софија, Папата Јована Павле Втори. „Што би претставувала Бугарија без манастирот Рила, кој и во најмрачниот период од националната историја го зачува пламенот на сопствената ...

Папата не верувал дека Бугарија стои зад атентатот врз него

Вест

Папата ја ослободи Софија од обвинувањата за атентатот

Утрински

Папата ја благослови Бугарија и ја ослободи од одговорноста за атентатот врз него

Дневник

Папата ја отфрли вмешаноста на Бугарија во неговиот атентат

А1

Утрински Утрински Дневник Утрински Вест Утрински

11 поврзани вести »

Синодот на МПЦ не го усвои скандалозниот документ од Ниш

А1 - 25.05.2002

Синодот на Македонската Православна Црква, по јавниот притисок, на денешната вонредна седница не го усвои скандалозниот документ од Ниш, кој предвидува МПЦ да добие само автономија во рамките на спц, а не автокефалија, и да се преименува во Охридска Архиепископија.

По државата се разнебитува и МПЦ

Вест

Владиците ја туркаат МПЦ во прегратките на Пеќката патријаршија

Дневник

Синодот на МПЦ пред раскол

А1

Членовите на Синодот поделени околу автономијата

Утрински

Утрински Дневник А1 Утрински Дневник Утрински

11 поврзани вести »