TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-05-20 - 2002-05-26

Aдминистрацијата продолжува со штрајк

А1 - 26.05.2002

Вработените во јавната администрација утре продолжуваат со штрајк, бидејќи се уште не е исполнет нивниот основен услов - утврдување на минималната плата за нестопанството. И утре нема да работат градинките, основните и средни училишта и здравствените, социјалните и културните буџетски установи.

Додека другите штрајкуваат, сопругата на Аце Миленковски "држи" час

Дневник

Штрајк со "Бисер балкански" пред Собранието и "Набуко" пред Владата

Вест

Буџетарите бараат плата достојна за живот

Утрински

Буџетарите ги блокираа патиштата за да стигнат до најниска плата

Дневник

Дневник Вест Утрински А1 А1 Дневник Вест Дневник

38 поврзани вести »

Собраниската расправа по косовската резолуција политички кратковида

А1 - 26.05.2002

Експертите по меѓународно право сметаат дека е погрешно и политички кратковидо македонското собрание да расправа и да усвои декларација за осуда на резолуцијата на косовскиот парламент, која администраторот Михаел Штајнер ја прогласи за ништовна и неважечка.

Фрчкоски - македонскиот парламент не треба да реагира на косовската резолуција

А1

Спогодбата границата ги обврзува сите без исклучок

А1

Собранието предлага декларација за северната граница

Утрински

Косовскиот парламент испрати лош политички сигнал

Утрински

Утрински Утрински Дневник Утрински Утрински Вест Утрински Дневник

30 поврзани вести »

Испратени над 20 илјади пораки за бодрење на "Кометал"

Утрински - 25.05.2002

Соопштение од "Мобимак" Скопје - "Мобимак" соопштува дека заклучно до вчера, на трите сервиси што беа отворени по повод финалниот натпревар од Лигата на шампионите во женски ракомет, во кој победи македонскиот шампион Кометал Ѓорче Петров, се испратени над 20 илјади пораки за бодрење на ...

Георгиевски им подари гравирани рачни часовници на ракометарките

Утрински

Кометал студент на прагот на титулата

Вест

Триумфот на Трифун

Дневник

"Кометалки" на чекор до одбрана на титулата

Вест

Дневник Дневник Утрински Вест Вест Утрински Вест А1

29 поврзани вести »

Убиено 15 годишно момче во Израел

А1 - 26.05.2002

Едно 15 годишно момче е убиено кога изрелските трупи изутрината повторно навлегоа во Калкилија и Тулкарем. Претходно израелската армија изведе слична акција и во Витлеем. Според официјален Израел, по новиот бран напади одлучено се преземе акција во палестинските терористички гнезда.

Бомбаш самоубиец со минирана кола тргнал во диско во Тел Авив

Вест

Палестински милитант спречен со автомобил да влезе на израелски жур

Дневник

Неуспешен бомбашки напад во Тел Авив

Утрински

Бомбаш самоубиец се разнесе во Тел Авив

А1

Дневник Утрински А1 Утрински Утрински А1 Вест Вест

20 поврзани вести »

Буш патува за Париз

А1 - 26.05.2002

Со 24 часовна неработна прошетка по Санкт Петерсбург, заврши посетата на американскиот претседател Џорџ Буш на Русија и тој денеска заминува за Париз, третата станица од неговата европска турнеја. Таму ќе има средби со претседателот Жак Ширак, со кој се очекува да разговараат за мировните напори на ...

Путин - постигнати сите цели на руско-американскиот самит

А1

Германски весник објави празна насловна за"Историскиот говор на Буш"

Вест

Буш и Путин потпишаа договор за намалување на нуклеарниот арсенал

Вест

Путин и Буш вчера потпишуваа и се расправаа,а денеска ќе шетаат и ќе уживаат

Дневник

Утрински Вест А1 Утрински Утрински Вест А1 Вест

20 поврзани вести »

Балистичари на МВР-вештаци за инцицидентот на министерот!

Утрински - 25.05.2002

Почнаа истражните дејства за испадот на министерот на МВР за време на полициската вежба кај Леуново Коста Поповски Во месноста Лисолој, меѓу село Леуново и Маврово, пред два дена беше извршено пробно истрелување од АФГ ( автоматски фрлач на гранати), со што истражниот судија во Основниот суд во ...

Осум грешки на брат Љубе

Дневник

Извршено вештачење со "жабата" со која стрелаше Бошковски

Утрински

Премиерот Георгиевски ќе го амнестира министеротЉубе Бошковски поради "минатиот труд"

Дневник

Со притисок врз новинарите се попречува слободата на медиумите

Дневник

А1 Утрински Дневник Дневник Утрински Дневник А1 А1

16 поврзани вести »

Победа се закити со прв трофеј

Вест - 25.05.2002

ФУДБАЛСКИ КУП НА МАКЕДОНИЈА - ФИНАЛЕ Премиерот Љубчо Георгиевски позира со новите освојувачи на Купот СТРУМИЦА. - Во десеттото јубилејно финале на фудбалскиот Куп на Македонија, што во прекрасна атмосфера се одигра под рефлекторите на Градскиот стадион "Младост" во Струмица, а кои токму за овој ...

Јубилејниот куп - прв трофеј во историјата на Победа

Дневник

Прв трофеј за прилепчани

Утрински

Кому ќе му блеснат новите рефлектори на стадионот "Младост"?!

Вест

Цементарница и Победа се борат за прв триумф

Дневник

А1 Дневник Вест Утрински Дневник Дневник Утрински

12 поврзани вести »

Нешто пукна кога ни се сретнаа погледите

Вест - 23.05.2002

БЛАГОЈА АНЧЕВСКИ-ДЕЧКО - ЧОВЕКОТ КОЈ ГО УДРИ ТАКОВСКИ НА ДЕРБИТО ВАРДАР-БЕЛАСИЦА ГЦ "Дечко" не е дечко. Човек на 64 години, стар скопјанец, дебармаалец, со две деца, внуци, цела армија другари, пријатели. Самиот вели многу помалку ме знаат како Благоја Анчевски. "Дечко" не е дечко.

Поповски поведе постапка против Вардар, потврдена суспензијата на "Градски"

Утрински

Здравевски ќе може да игра за Победа денеска

Дневник

Суспензијата на Градски автоматски ќе патува во УЕФА

Дневник

Вардар евронатпреварите ќе ги игра во странство?!

Дневник

Вест Дневник Дневник А1 Вест Утрински Утрински

12 поврзани вести »

Синодот на МПЦ не го усвои скандалозниот документ од Ниш

А1 - 25.05.2002

Синодот на Македонската Православна Црква, по јавниот притисок, на денешната вонредна седница не го усвои скандалозниот документ од Ниш, кој предвидува МПЦ да добие само автономија во рамките на спц, а не автокефалија, и да се преименува во Охридска Архиепископија.

По државата се разнебитува и МПЦ

Вест

Владиците ја туркаат МПЦ во прегратките на Пеќката патријаршија

Дневник

Синодот на МПЦ пред раскол

А1

Членовите на Синодот поделени околу автономијата

Утрински

Дневник Утрински А1 Утрински Дневник Утрински

11 поврзани вести »

Папата го посети Рилскиот манастир

А1 - 26.05.2002

„Православното свештенство е дар за секоја црква“, изјави за време на посетата на манастирот Рила, 120 километри јужно од Софија, Папата Јована Павле Втори. „Што би претставувала Бугарија без манастирот Рила, кој и во најмрачниот период од националната историја го зачува пламенот на сопствената ...

Папата ја благослови Бугарија и ја ослободи од одговорноста за атентатот врз него

Дневник

Папата не верувал дека Бугарија стои зад атентатот врз него

Вест

Папата ја ослободи Софија од обвинувањата за атентатот

Утрински

Папата ја отфрли вмешаноста на Бугарија во неговиот атентат

А1

Утрински Дневник Утрински Утрински Вест Утрински

11 поврзани вести »