TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-05-20 - 2002-05-26

МНР се заблагодарува на навремената и безрезервна поддршка

Утрински - 25.05.2002

Писмо од Чашуле Министерството за надворешни работи, во име на македонската Влада се заблагодарува на меѓународната заедница за принципиелниот став во однос на т.н. декларација на локалната самоуправа на покраината Косово, прогласувајќи го овој акт за ништожен и без никакво правно дејство.

Трајковски цел месец не може да го добие министерот Чашуле на телефон

Утрински

Трајковски и Чашуле ја "спукаа" за границата кон Косово

Вест

Чашуле, за да ја чува границата, не отиде во Рим

Вест

Чашуле: Трајковски не ми е противник

Утрински

А1 Утрински А1 Утрински Утрински

10 поврзани вести »

Каролина на Евросонг

А1 - 25.05.2002

Над сто милиони гледачи ќе го проследат 47-то издание на изборот за песна на Евровизија што ќе се емитува дирекно од Талин, престолнината на Естонија. По оддржувањето на двете генерални проби веќе се е подготвено за почеток на евровизискиот спектакл.

"Изгубената принцеза" Каролина е најубава девојка на "Евросонг 2002"

Дневник

Каролина Гочева утре на Евросонг

А1

"Бјути Каролина" блеска во Талин

Дневник

Каролина во Талин ги шашардиса фоторепортерите

Вест

Капитал Дневник Вест Вест

9 поврзани вести »

Пакистан изврши уште една ракетна проба

А1 - 26.05.2002

Пакистан денеска изврши уште една ракетна проба. По вчерашната ракета земја - земја денеска беше успешно тестирана ракета од краток дострел која достига далечина од 290 километри. Ракетните тестови, иако беа најавени, влијаат врз зголемување на тензијата во конфликтниот регион.

Две лица загинаа во последното бомбардирање во Кашмир

А1

Пакистан се спрема за војна со Индија

Вест

Четворица Пакистанци се убиени, а 12 ранети

А1

Ваџпаи зборува за конечна пресметка со Пакистан

Утрински

Дневник А1 Вест Утрински

9 поврзани вести »

Исклучени телефоните на лозарци

А1 - 25.05.2002

Од синоќа во 21 часот на сите вработени од „Лозар“, кои користат службени телефони, „Мобимак“ им ги исклучи, иако сметките им се навреме исплатени, а некои телефони дури се и во претплата. Ваквата постапка на „Мобимак“ е спроведена по барање на Менка Христовска, претставник на „Цип Продукт“, која ...

"Лозарци" со мотики и камења ја бранеа фабрика

Вест

"Лозарци" со помош на своите сограѓани го одбранија Комбинатот

Дневник

„Лозар“ ќе чека нова судска одлука

А1

Лозарци со помош на битолчани денеска ќе го бранат Комбинатот

Дневник

Вест Вест А1

8 поврзани вести »

Андов: Изборните закони ќе бидат во средината на листата

Утрински - 25.05.2002

Спикерот вети дека ќе биде почитуван договорот меѓу лидерите Претседателот на парламентот, Стојан Андов, за 29 мај ја закажа седницата посветена на рамковната легислатива, изборните закони се последни на предложената листа, но тој очекува при утврдувањето на дневниот ред да бидат дефинирани на ...

СДСМ стравува од блокада на пакетот изборни закони

А1

Се очекува непречено усвојување на пакетот-закони

Утрински

Средба на Андов со претставници на Власите

Утрински

Изборниот пакет на опашката од дневниот ред

Вест

Вест А1

7 поврзани вести »

Нов напад врз караулата "Стража", нема повредени граничари

Утрински - 25.05.2002

Вчера напладне Скопје - Вчера во 13,40 часот повторно од косовска страна е нападната караулата ?Стража" на Армијата на Република Македонија, на македонско-југословенската граница во делот со Косово, изјави портпаролот на владиното Координативно тело за справување со кризи, Зоран Таневски.

НАТО го минимизира инцидентот кај караулата "Стража"

Утрински

НАТО не нашол докази за инцидент на караулата

Вест

НАТО се сомнева во тежината на инцидентот кај Стража

А1

За нападот на караулата Поповски ги обвини косовските раководители

Утрински

А1 А1

7 поврзани вести »

Казнет кошаркарскиот клуб „Куманово“ поради инцидент со „Фершпед работнички“

А1 - 26.05.2002

Шест натпревари како домаќин над 50 километри оддалеченост од Куманово и парична казна од 78 илјади денари. Ова е казната за кошаркарскиот клуб „Куманово“, која денеска ја одреди комесарот на Супер лигата Томче Димишковски, поради завчерашниот инцидент по вториот натпревар со „Фершпед работнички“ ...

К.К. Фершпед Работнички најостро реагира по случувањата во Куманово

А1

"Шпедитерите" посакуваат реприза на првиот меч

Вест

Фершпед Работнички ја анулираше предноста на кумановци

Вест

Работнички Фершпед голем фаворит во реприза на ланското финале

Вест

Дневник Вест

7 поврзани вести »

Мемети не можел да ја превиди екстрадицијата на Вејсели

Дневник - 25.05.2002

ПРАВНИЦИТЕ ЗА ТОЛКУВАЊАТА НА МИНИСТЕРОТ Министерот за правда воопшто не морал да биде информиран дека Косовецот Бахри Вејсели поднел жалба на решението со кое му бил продолжен притворот во Македонија, тврдат правни експерти. Тоа е од причини што Министерството за правда пред тоа го добило неговиот ...

Интерпол гони криминалци, министерот Мемети ги помилува

Утрински

Мемети тврди дека нема екстрадициски скандали

Дневник

Мемети: Постапката за екстрадиција е регуларна, роковите се запазени

Утрински

Мемети ослободи нарко дилер баран од Швајцарија

А1

Дневник Дневник

7 поврзани вести »

Испратени известувања за 208.203 акционери

Утрински - 24.05.2002

Централниот депозитар ја исполни обврската за поединечните акционери ВИОЛЕТА ЦВЕТКОВСКА Заклучно до вчера, Централниот депозитар за хартии од вредност ја исполни својата обврска кон имателите на акции во приватизираните компании во државата и тоа кај над 95 отсто од сите акционерски друштва.

Сите акционери неделава ќе добијат писмено известување за бројот на акциите

Капитал

Мирен протест на оштетени акционери пред затворен суд

Вест

Централниот депозитар со 40 кривични пријави до акционерските друштва

А1

Берзата изневерена од акционерските друштва

А1

Утрински

6 поврзани вести »

НБА: Сакраменто поведе со 2:1 против ЛА Лејкерс

А1 - 25.05.2002

Крис Вебер со 26 коша и 9 скока беше најдобар поединец во екипата на Сакраменто која во Стејплс Центар поведе со 2:1 против Лејкерси во финалето на западната конференција од НБА плеј офот. 103:90 славеа кралевите во една кошаркарско - револверашка пресметка во која актуелниот шампион и покрај тоа ...

Стојаковиќ ќе ги пропушти и следните два меча со Лејкерси

Утрински

Прекината серијата од 12 плејоф победи едноподруго во гости

Утрински

НБА: Сакраменто изедначи против ЛА Лејкерс

А1

Лејкерси за пет минути ја смирија публиката во Сакраменто

Дневник

Утрински

6 поврзани вести »