TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-05-20 до 2002-05-26

НБА: Сакраменто поведе со 2:1 против ЛА Лејкерс

А1 - 25.05.2002

Крис Вебер со 26 коша и 9 скока беше најдобар поединец во екипата на Сакраменто која во Стејплс Центар поведе со 2:1 против Лејкерси во финалето на западната конференција од НБА плеј офот. 103:90 славеа кралевите во една кошаркарско - револверашка пресметка во која актуелниот шампион и покрај тоа ...

Стојаковиќ ќе ги пропушти и следните два меча со Лејкерси

Утрински

Прекината серијата од 12 плејоф победи едноподруго во гости

Утрински

НБА: Сакраменто изедначи против ЛА Лејкерс

А1

Фантастична прва четвртина на шампионот

Утрински

Дневник

6 поврзани вести »

Несреќен пораз на нашите сениори од домаќинот

Вест - 25.05.2002

РАКОМЕТ - "АЛ АХРАМ" ТУРНИРОТ ВО ЕГИПЕТ Нашиот машки сениорски ракометен национален тим забележа уште еден пораз настапувајќи на силниот меѓународен турнир "Ал Ахрам" што до вчера се одржуваше во Каиро, Египет. Избраниците на Драган Здравковски претрпеа тесен и несреќен пораз од домашната селекција ...

Сениорите го доживеаја и вториот пораз

Дневник

Ракометарите на Македонија со победа го завршиja турнирот во Египет

А1

На стартот, лесен пораз од Русија

Вест

Очекуван пораз од Русија

Утрински

Дневник

6 поврзани вести »

Испратени известувања за 208.203 акционери

Утрински - 24.05.2002

Централниот депозитар ја исполни обврската за поединечните акционери ВИОЛЕТА ЦВЕТКОВСКА Заклучно до вчера, Централниот депозитар за хартии од вредност ја исполни својата обврска кон имателите на акции во приватизираните компании во државата и тоа кај над 95 отсто од сите акционерски друштва.

Сите акционери неделава ќе добијат писмено известување за бројот на акциите

Капитал

Мирен протест на оштетени акционери пред затворен суд

Вест

Централниот депозитар со 40 кривични пријави до акционерските друштва

А1

Берзата изневерена од акционерските друштва

А1

Утрински

6 поврзани вести »

Андов: Изборните закони ќе бидат во средината на листата

Утрински - 25.05.2002

Спикерот вети дека ќе биде почитуван договорот меѓу лидерите Претседателот на парламентот, Стојан Андов, за 29 мај ја закажа седницата посветена на рамковната легислатива, изборните закони се последни на предложената листа, но тој очекува при утврдувањето на дневниот ред да бидат дефинирани на ...

СДСМ стравува од блокада на пакетот изборни закони

А1

Се очекува непречено усвојување на пакетот-закони

Утрински

Изборниот пакет на опашката од дневниот ред

Вест

Андов: Пасошот не смее да го блокира пакетот закони

Вест

А1

6 поврзани вести »

МВР ги купува елитните "волци" и ги претвора во "лавови"

Вест - 24.05.2002

НИ НАЈЕЛИТНИТЕ АРМИСКИ ЕДИНИЦИ НЕ МОЖАТ ДА ОДОЛЕАТ НА ПРИМАМЛИВИТЕ ПЛАТИ И ПОНУДИ НА ПОЛИЦИЈАТА Досега во редовите на "лавовите", а делумно и во "тигрите" си заминаа околу 15 проценти од најелитната армиска единица "волци", и ако се има предвид дека станува збор за најобучените војници, и тоа по ...

Нема уфрлени "лавови" во единицата на "тигрите"

Утрински

"Волците" ослободуваа заложници и киднапираа терористи

Утрински

Лондон реши да ја прекине антитерористичката обука

Дневник

Презентирани вештините и опремата на специјалната армиска единица „Волци“

А1

Дневник

6 поврзани вести »

Кадиевски побара и доби доверба

Вест - 22.05.2002

РЕДОВНО СОБРАНИЕ НА РАКОМЕТНИОТ СОЈУЗ НА МАКЕДОНИЈА БЕЗ НАЈАВУВАНИТЕ ИЗНЕНАДУВАЊА Поддршка на актуелниот претседател му дадоа 35 од 53 присутни делегати. - Кадиевски најави укинување и намалување на дел од суспензиите. - Усвоено проширување на суперлигите на 12 клуба ПРИЛЕП.

Кадиевски доби доверба од Собранието

Утрински

Кадиевски реизбран за претседател на Сојузот

Дневник

Втора шанса за незадоволните да го сменат Кадиевски

Вест

Костовски контра Кадиевски

Утрински
5 поврзани вести »

Новинарите во панцир

Вест - 21.05.2002

МЕДИУМИТЕ ПРОТЕСТИРАА ПОРАДИ ЗАГРОЗЕНИТЕ СЛОБОДА И БЕЗБЕДНОСТ Точно на пладне, новинарите, со панцири и шлемови, протестираа против загрозувањето на животите на новинарите, како и против сите видови притисоци и закани кои ја загрозуваат слободата на медиумите Настапите на министерот за внатрешни ...

Новинарите ќе го бојкотираат министерот Бошковски

Утрински

Новинарите во панцири против заканите

Дневник

Новинарското перо во панцир

А1

Протест на новинарите во Скопје

Утрински
5 поврзани вести »

Чувај се, мене ме пикна в затвор

Вест - 24.05.2002

РУФИ ОСМАНИ ГО ПРЕДУПРЕДИЛ ПОРАНЕШНИОТ ЛИДЕР НА ОНА ДА СЕ ПАЗИ ОД ЏАФЕРИ Поранешниот гостиварски градоначалник Руфи Османи ја одбил понудата на Али Ахмети да биде еден од основачите на партијата, но притоа, поради своето лично искуство, го посоветувал да биде внимателен, особе Руфи Османи, ...

Албанскиот блок подготвен за соработка со партијата на ОНА

Утрински

Џафери не ја исклучува можноста за коалиција со Ахмети

Утрински

Али Ахмети за десеттина дена ќе формира политичка партија

Утрински

Ахмети ќе ја промовира новата партија за десетина дена

А1
5 поврзани вести »

Рафали кон куќите на Македонците во Непроштено

Вест - 21.05.2002

Ноќта, во неделата спроти понеделникот во 22.20 часот и 30 минути по полноќ било пукано со повеќе рафали од автоматско оружје и светлечки куршуми од правец на фабриката Реновикс и од автобуската постројка на патот Тетово Јажинце кон куќите во македонското маало во селото Непроштено.

Пукале во куќите на Македонци во Непроштено

Утрински

Во Непроштено пукано во "лада" со пет средношколци Македонци

Вест

Албанци стрелале во матуранти-Македонци

Утрински

Непознати лица пукале во возило со пет момчиња

Дневник
5 поврзани вести »

Георгиевски и Џафери го продаваат аерoдромот на Турците

А1 - 25.05.2002

Турската компанија „МНГ“ наскоро ќе достави конкретна понуда за скопскиот аеродором. Ова е договорено на средбата меѓу премиерот Љубчо Георгиевски и сопственикот на холдинг компанијата „МНГ“ од Анкара, Мехмед Назиф Гунал. Според информациите на А1, претставници на „МНГ“ биле во Скопје дваесетина ...

Турците не ги сакаат само аеродромите

Утрински

Eкономски неисплатлива e идејата Скопскиот аеродром да им се даде на Турците

А1

Андов и Џафери ги продаваат аеродромите

Вест

Турска компанија сака да стопанисува со скопскиот аеродром

А1
5 поврзани вести »