TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-05-20 - 2002-05-26

Канаѓаните си одат без потпишан договор со Македонски пошти

А1 - 24.05.2002

Претставниците на поштата на Канада утре си заминуваат од Скопје без потпишан договор за влез во Македонски пошти. Со тоа пропадна и овој обид најавуван како последен, се спасат преговорите за инвестиција на поштата на Канада во Македонски пошти. Но, шанси за тоа, тврдат извори на А1, сеуште има.

Преговорите меѓу "Македонска пошта" и "Канадски пошти" во завршна фаза

Утрински

Канаѓаните ќе инвестираат пари, а Владата - поштенската инфраструктура

Вест

Неизвесен влезот на канадската во македонската пошта

А1

На чело на Македонска пошта доаѓа Канаѓанец?

Капитал

Вест

6 поврзани вести »

Џамијата „Амди Бајрам“ е апсурд, според ИВЗ

А1 - 25.05.2002

Со џамијата во Шутка што ќе ја изгради пратеникот Амди Бајрам ќе раководиме ние - изјави денеска поглаварот на исламската еренлерска тарикатска заедница, Сербез Фазли. Според него одборот на оваа дервишка заедница разговарал со пратеникот и со Есма Реџепова за овие двајца да се заложат за што ...

Амди Бајрам воскресна за да изгради џамија

Дневник

Амди Бајрам бесправно гради џамија и трговски центар

Утрински

Амди гради џамија дивоградба

Вест

Амди Бајрам гради џамија со помош на ВМРО-ДПМНЕ!

Утрински

А1

6 поврзани вести »

СРЈ најповластена нација во светот

А1 - 23.05.2002

„СР Југославија би можела да се здобие со статус најповластена нација во светот веќе во јули“, изјави по разговорите во Вашингтон, српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ, додавајќи оти американскиот Стејт Департмент ќе им препорача на американските компании дека можат без одолговлекувања да го посетат ...

Пауел ја одмрзна помошта за Белград

Дневник

Ѓинѓиќ: „Значаен чекор за нормализација на односите со САД“

А1

Пауел го одобрува продолжувањето на помошта за СРЈ

А1

Ѓинѓиќ и Свилановиќ на разговори во САД

А1
5 поврзани вести »

Измамници во името на А1 крадат пари од граѓаните

А1 - 22.05.2002

Злоупотребувајќи ја довербата на граѓаните кон А1, изминативе денови непознати млади луѓе се преставуваат дека се вработени во А1 и на своите жртви им велат дека се добитници на извесни награди од телевизијата за кои единствено треба да го подмират данокот во висина од околу 1.200 денари.

Ѓорчев: Не смее да се бојкотира министер со 700 илјади партиски гласови

Утрински

ВМРО-ДПМНЕ во војна против медиумите

Дневник

ВМРО-ДПМНЕ ја нападна А1

Вест

А1 трн во око на владеачката ВМРО-ДПМНЕ

А1
5 поврзани вести »

Кадиевски реизбран за претседател на Сојузот

Дневник - 22.05.2002

НА СОБРАНИЕТО НА РСМ ВО ПРИЛЕП Машката и женската суперлига, како и првата машка и женска лига, се прошируваат на 12 клуба Завчерашното собрание на РСМ одржано во Прилеп му го донесе најубавиот роденденски подарок на актуелниот претседател Душко Кадиевски, кому од 60-те присутни делегати, доверба ...

Кадиевски побара и доби доверба

Вест

Кадиевски доби доверба од Собранието

Утрински

Костовски контра Кадиевски

Утрински

Втора шанса за незадоволните да го сменат Кадиевски

Вест
5 поврзани вести »

Георгиевски и Џафери го продаваат аерoдромот на Турците

А1 - 25.05.2002

Турската компанија „МНГ“ наскоро ќе достави конкретна понуда за скопскиот аеродором. Ова е договорено на средбата меѓу премиерот Љубчо Георгиевски и сопственикот на холдинг компанијата „МНГ“ од Анкара, Мехмед Назиф Гунал. Според информациите на А1, претставници на „МНГ“ биле во Скопје дваесетина ...

Турците не ги сакаат само аеродромите

Утрински

Eкономски неисплатлива e идејата Скопскиот аеродром да им се даде на Турците

А1

Андов и Џафери ги продаваат аеродромите

Вест

Турска компанија сака да стопанисува со скопскиот аеродром

А1
5 поврзани вести »

Рафали кон куќите на Македонците во Непроштено

Вест - 21.05.2002

Ноќта, во неделата спроти понеделникот во 22.20 часот и 30 минути по полноќ било пукано со повеќе рафали од автоматско оружје и светлечки куршуми од правец на фабриката Реновикс и од автобуската постројка на патот Тетово Јажинце кон куќите во македонското маало во селото Непроштено.

Пукале во куќите на Македонци во Непроштено

Утрински

Непознати лица пукале во возило со пет момчиња

Дневник

Во Непроштено пукано во "лада" со пет средношколци Македонци

Вест

Албанци стрелале во матуранти-Македонци

Утрински
5 поврзани вести »

Разговори за ситуацијата во Македонија и во регионот

Утрински - 24.05.2002

Прв ден од манифестацијата "Македонија во чест на Св. Кирил" Министерот за култура на Македонија, Ганка Самоиловска-Цветанова, која ја предводи македонската државна делегација на манифестацијата "Македонија во чест на Св. Кирил", вчера во Министерството за надворешни работи на Италија се сретна со ...

Фигурината Ганка од Самиолова, сувенир во Кан

Вест

Македонскиот филм презентиран само за македонските новинари

Утрински

Македонија е подготвена да влезе во Еуроимаж

Дневник

Ганка направи поход и во Кан

Вест
5 поврзани вести »

На крајот на годинава ќе се укине воениот данок

А1 - 24.05.2002

На шест дена пред крајот на преговорите, владата и ММФ имаат различни ставови за висината на буџетската дупка. ММФ смета дека таа ќе биде помала, а владата прогнозира помал дефицит во државната каса. Пеглањето на разликите се очекува да почне утре, по што, зависно од висината на планираниот ...

ММФ ја откачува актуелната власт

Капитал

Розвадовски подзинал кога слушнал оти најниската плата во Македонија е 50 евра

Вест

ММФ не е против утврдување на најниската плата

Утрински

Муратовски: „Владата повеќе не може да ги користи ММФ како алиби“

А1
5 поврзани вести »