TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-05-20 до 2002-05-26

СРЈ најповластена нација во светот

А1 - 23.05.2002

„СР Југославија би можела да се здобие со статус најповластена нација во светот веќе во јули“, изјави по разговорите во Вашингтон, српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ, додавајќи оти американскиот Стејт Департмент ќе им препорача на американските компании дека можат без одолговлекувања да го посетат ...

Пауел ја одмрзна помошта за Белград

Дневник

Ѓинѓиќ: „Значаен чекор за нормализација на односите со САД“

А1

Пауел го одобрува продолжувањето на помошта за СРЈ

А1

Ѓинѓиќ и Свилановиќ на разговори во САД

А1
5 поврзани вести »

Разговори за ситуацијата во Македонија и во регионот

Утрински - 24.05.2002

Прв ден од манифестацијата "Македонија во чест на Св. Кирил" Министерот за култура на Македонија, Ганка Самоиловска-Цветанова, која ја предводи македонската државна делегација на манифестацијата "Македонија во чест на Св. Кирил", вчера во Министерството за надворешни работи на Италија се сретна со ...

Фигурината Ганка од Самиолова, сувенир во Кан

Вест

Ганка направи поход и во Кан

Вест

Македонскиот филм презентиран само за македонските новинари

Утрински

Македонија е подготвена да влезе во Еуроимаж

Дневник
5 поврзани вести »

Оџаков од денеска селектор на селекцијата до 21 година?

Вест - 24.05.2002

Со завршување на квалификацискиот циклус Со одигрувањето на баража натпревар на нашите фудбласки надежи (до 19 год.) против Шпанија, Жарко Оџаков ја напушта тренерската клупа на оваа селекција и од денеска, според претходно донесената одлука на Управниот одбор на ФСМ треба да седне во селекторската ...

Високо поразени во натпревар со малку мотиви

Утрински

Младите фудбалери на Македонија поразени се од Шпанија

А1

Меч за збогување со "финската" генерација и Оџаков

Вест

Во Мурсија на надигрување

Утрински
5 поврзани вести »

"Лавовите" демантираат дека ја нападнале организацијата на СДСМ во Крушево

Утрински - 22.05.2002

СООПШТЕНИЕ Скопје - "Со полна одговорност, морална и политичка чест, демантираме дека кој било припадник од нашата единица учествувал во вандалскиот чин на демолирање на обележјата на Општинската организација на СДСМ во Крушево", се вели во соопштение од Командата на Единицата за брзи интервенции ...

„Лавовите“ демантираат дека го демолирале штабот на СДСМ во Крушево

А1

Вандалски напад на „Лавовите“ врз штабот на СДСМ во Крушево

А1

"Лавовите" демолирале простории на СДСМ

Утрински
4 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ ја нападна А1

Вест - 22.05.2002

"Телевизија А1 шири дезинформации и форсира тези дека ВМРО-ДПМНЕ воведува тоталитаризам и го загрозува правото на информирање на јавноста". Вака вчера ВМРО-ДПМНЕ, преку портпаролот Влатко Ѓорчев, ја обвини А1 и, за возврат, наведе серија клевети против сопственикот Велија Рамковски.

Ѓорчев: Не смее да се бојкотира министер со 700 илјади партиски гласови

Утрински

ВМРО-ДПМНЕ во војна против медиумите

Дневник

А1 трн во око на владеачката ВМРО-ДПМНЕ

А1
4 поврзани вести »

ММФ ја откачува актуелната власт

Капитал - 23.05.2002

Додека траат преговорите:ММФ ја откачува актуелната властМеѓународниот монетарен фонд ќе побара укинување на Данокот на финансиски трансакции за кој, и кога беше воведен, беше речено дека ќе се применува привремено. Останува на Владата, низ преговорите со ММФ, да избере начин како ќе се надоместат ...

Розвадовски подзинал кога слушнал оти најниската плата во Македонија е 50 евра

Вест

ММФ не е против утврдување на најниската плата

Утрински

Муратовски: „Владата повеќе не може да ги користи ММФ како алиби“

А1
4 поврзани вести »

Изгоре израелската амбасада во Париз

Вест - 24.05.2002

ПАРИЗ, 24 мај (Ројтерс) - Израелската амбасада во Париз вчера беше уништена во пожар за кој полицијата и амбасадорот веруваат дека бил последица на несеќен случај. Осуммина од 150-те пожарникари биле повредени при гаснењето на пожарот кој избил во 2 по полноќ по локално време и целосно ја опожарила ...

Целосно изгоре израелската амбасада во Париз

Утрински

Изгоре Амбасадата на Израел во Франција

Дневник

Пожар во израелската амбасада во Париз

А1
4 поврзани вести »

Нова линија за сервисирање во ЈСП"Скопје"

Вест - 23.05.2002

Вчера во автобазата на ЈСП"Скопје" во Ѓорче Петров беше промовирана нова линија за рекаросирање на автобусите. Со оваа линија ЈСП во иднина ќе може да врши комплетно рекаросирање на своите возила, генерално ремонтирање на моторите и агрегатите и сервисирање на виталните системи.

Со ремонт до нови автобуси

Утрински

Старите автобуси во Ѓорче стануваат како нови

Дневник

Промоција на седум обновени автобуси

Утрински
4 поврзани вести »

Матурска вечер за децата од Домот 11 Октомври

Утрински - 25.05.2002

Иницијатива на Организацијата на жените Единаесет завршени средношколци и десет основци од Домот ?11 Октомври° во просториите на установата, на 29 мај ќе ја прослават својата матура и полуматура. И годинава, како и претходните досега, СОЖМ ќе се погрижи за богатата и свечена трпеза, а свој прилог ...

Еден матурант чини две просечни плати

Утрински

Матурска гардероба за сечиј џеб

Утрински

Помош за раселените матуранти

Утрински
4 поврзани вести »

ОНА малтертираше и убиваше цивили

Утрински - 23.05.2002

Извештај на Стејт департментот за тероризмот во светот ВАШИНГТОН - Три илјади и петстотини загинати е најголемиот број жртви во досегашната 22-годишна историја на американските извештаи посветени на тероризмот во светот. Во исто време, бројот на терористичките напади во 2001 година - 346 бележи пад ...

ОНА во Македонија кренала оружено востание

Дневник

САД: Eтничките Албанци изведоа вооружени напади врз владините сили во Македонија

А1

Годишен извештај на САД за тероризмот во светот

А1
4 поврзани вести »