TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-05-20 - 2002-05-26

ФБИ симнува капа пред итрината на терористите

Дневник - 23.05.2002

ПРЕДУПРЕДУВАЊА ЗА НАПАДИ ВРЗ САД Директорот на Федералното истражно биро неодамна го известил американскиот претседател Џорџ В. Буш дека ако "итрите убијци" од Ал каеда решат да ги нападнат САД, тешко ќе може некој да ги спречи, јави Ројтерс.

САД очекуваат напади од терористи самоубијци

А1

Изламски групи планираат нови напади во САД

Вест

Ал Каеда ќе напаѓа станбени згради?

Утрински
4 поврзани вести »

Разбојничка тројка нападнала и ограбила двајца браќа

Вест - 24.05.2002

ГРАБЕЖ ВО МИНИ МАРКЕТОТ "БАТЕ" ВО ЦЕНТАРОТ НА ТЕТОВО Завчера околу 21,30 часот во центарот на Тетово се случило ново вооружено разбојништво во продавница. Мета на ограбувачите бил мини маркетот "Бате" на крстосницата меѓу улиците "Благоја Тоска" и "Борис Кидриќ" во близина на градскиот пазар.

Вооружени разбојници ограбиле дуќанџии и таксист

Дневник

Дрски ограбувачи тероризираат и пљачкосуваат се што ќе допрат

Вест

Уапсените криминалци фатени на спиење

Вест
4 поврзани вести »

почнаа

Капитал - 23.05.2002

УводникпочнааМислам дека ТВ-дуелот што Георгиевски и Црвенковски ќе го имаат во септември пред изборите ќе биде место кога сегашниот Премиер на опозициониот лидер ќе му признае дека е во право за корупцијата во сопствените редови, но дека затоа сменил седум влади.

Георгиевски: Среќа е што противници ни се СДСМ и Црвенковски

Вест

Црвенковски: Изборите ќе бидат битка за Македонија, или за сопствениот џеб

Вест

Кампањата веќе почна фајтерски

Утрински
4 поврзани вести »

Несреќен пораз на нашите сениори од домаќинот

Вест - 25.05.2002

РАКОМЕТ - "АЛ АХРАМ" ТУРНИРОТ ВО ЕГИПЕТ Нашиот машки сениорски ракометен национален тим забележа уште еден пораз настапувајќи на силниот меѓународен турнир "Ал Ахрам" што до вчера се одржуваше во Каиро, Египет. Избраниците на Драган Здравковски претрпеа тесен и несреќен пораз од домашната селекција ...

Сениорите го доживеаја и вториот пораз

Дневник

На стартот, лесен пораз од Русија

Вест

Очекуван пораз од Русија

Утрински
4 поврзани вести »

"Претседателки" ја освоија "Мала станица"

Утрински - 20.05.2002

Театарска герила Ѕвонко Мишевски "Мала станица" и понатаму останува во фокусот на интересирањето на културната јавност. Околу намената (и сопствеништво) на "Мала станица" има(ше) "недоразбирање" помеѓу група културни работници предводени од режисерот Слободан Унковски и Министерството за култура, ...

"Претседателките" провалија во "Мала станица" додека Ганка беше во Кан

Вест

Унковски: Храбар и радикален чекор на група културни работници

Утрински
3 поврзани вести »

МВР ги купува елитните "волци" и ги претвора во "лавови"

Вест - 24.05.2002

НИ НАЈЕЛИТНИТЕ АРМИСКИ ЕДИНИЦИ НЕ МОЖАТ ДА ОДОЛЕАТ НА ПРИМАМЛИВИТЕ ПЛАТИ И ПОНУДИ НА ПОЛИЦИЈАТА Досега во редовите на "лавовите", а делумно и во "тигрите" си заминаа околу 15 проценти од најелитната армиска единица "волци", и ако се има предвид дека станува збор за најобучените војници, и тоа по ...

"Волците" ослободуваа заложници и киднапираа терористи

Утрински

Презентирани вештините и опремата на специјалната армиска единица „Волци“

А1
3 поврзани вести »

Без контролни средби - толку!

Дневник - 22.05.2002

ОДБОЈКА - СЕЛЕКТОРОТ МИЛЕНКОСКИ ЗА ТРИТЕ ПОРАЗИ ВО КВАЛИФИКАЦИИТЕ Резултати според очекувањата, е првиот коментар на Јошко Миленкоски, селекторот на македонската машка одбојкарска репрезентација, по квалификациите за ЕП 2003 година во Ротердам во изминатиот викенд.

Шанса за опстанок во А- дивизија ќе бараме во јуни 2003

Утрински

И Словенците пресилни за неподготвената Македонија

Вест
3 поврзани вести »

Чистење на зелените површини во Карпош 3 и 4

Утрински - 25.05.2002

Во организација на Комаја Друштвото за развој на уметноста на живеењето ?Комаја° продолжува со акцијата за почисто Скопје. И во оваа сабота под мотото ?Некои тоа го сакаат чисто° ќе се врши расчистување на сметот на одредени локации.

Темелно чистење на Карпош 1, 2, 3 и 4

Вест

Уредување на зеленилото и косење на тревата

Утрински
3 поврзани вести »

Халили не вика, а не ни гарантира безбедност

Дневник - 23.05.2002

МАТЕЈЧАНИ СТРАВУВААТ Раселените православни жители од кумановско-липковскиот реон го одбиваат повикот на градоначалникот на Липково да се вратат во селата, затоа што "сите што за време кризата учествувале во македонските безбедносни сили ги чека одмазда" Раселените кумановци не го прифаќаат повикот ...

Македонците и Србите да се вратат во Матејче

Дневник

Градоначалникот на Липково ги повикува матејчани да се вратат

Утрински
3 поврзани вести »

ПДП ќе ја напушти Владата по донесувањето на пакетот закони

Утрински - 24.05.2002

Абдурахман Алити, лидер на ПДП, во интервју за Радио Канал 77 Лидерот на ПДП, Абдурахман Алити, најави излегување од Владата штом ќе биде донесен пакетот од 16 закони кои се обврска од Охридскиот договор. Тој потврди дека деновиве имал разговори со Али Ахмети околу можна коалициска соработка.

ПДП без договор за коалиција со Ахмети

А1

Македонците и Албанците треба заедно да направат подобра иднина

Капитал
3 поврзани вести »