TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-05-20 до 2002-05-26

„Бостон Селтикс“ го направи најголемиот пресврт во НБА Плеј-офoт

А1 - 26.05.2002

„Бостон Селтикс“ го направи најголемиот пресврт во последните 12 минути од еден НБА Плеј-оф дуел. Негативата од 74:53 по три периоди, Селтикси ја претворија во победа над „Њу Џерси Нетс“ од 94:90, во третата средба од источната финална серија.

Одбраната клуч за триумфот на Селтикси

Утрински

НБА: Бостон изедначи против Њу Џерси

А1

Втор плејоф трипл-дабл во кариерата на Џејсон Кид

Утрински
4 поврзани вести »

ФБИ симнува капа пред итрината на терористите

Дневник - 23.05.2002

ПРЕДУПРЕДУВАЊА ЗА НАПАДИ ВРЗ САД Директорот на Федералното истражно биро неодамна го известил американскиот претседател Џорџ В. Буш дека ако "итрите убијци" од Ал каеда решат да ги нападнат САД, тешко ќе може некој да ги спречи, јави Ројтерс.

САД очекуваат напади од терористи самоубијци

А1

Изламски групи планираат нови напади во САД

Вест

Ал Каеда ќе напаѓа станбени згради?

Утрински
4 поврзани вести »

Разбојничка тројка нападнала и ограбила двајца браќа

Вест - 24.05.2002

ГРАБЕЖ ВО МИНИ МАРКЕТОТ "БАТЕ" ВО ЦЕНТАРОТ НА ТЕТОВО Завчера околу 21,30 часот во центарот на Тетово се случило ново вооружено разбојништво во продавница. Мета на ограбувачите бил мини маркетот "Бате" на крстосницата меѓу улиците "Благоја Тоска" и "Борис Кидриќ" во близина на градскиот пазар.

Вооружени разбојници ограбиле дуќанџии и таксист

Дневник

Уапсените криминалци фатени на спиење

Вест

Разбојници одзеле 100.000 евра од кичевец во Тетово

Вест
4 поврзани вести »

Дипломи за 151 кадет од етнички мешаната полиција

Утрински - 25.05.2002

Во Центарот за обука на кадри од областа на безбедноста Новите 151 полицаец од етнички мешаната полиција, обучувана според заедничката програма на МВР и на ОБСЕ, вчера ги зедоа своите дипломи за завршениот тримесечен курс во Центарот за обука на кадри од областа на безбедноста.

150 мултиетнички кадети од утре и се приклучуваат на полицијата

Вест

Новите полицајци сигурни во себе и во обуката

Утрински

Малцинските полицајци утре ќе ја завршат обуката

Дневник
4 поврзани вести »

Халили не вика, а не ни гарантира безбедност

Дневник - 23.05.2002

МАТЕЈЧАНИ СТРАВУВААТ Раселените православни жители од кумановско-липковскиот реон го одбиваат повикот на градоначалникот на Липково да се вратат во селата, затоа што "сите што за време кризата учествувале во македонските безбедносни сили ги чека одмазда" Раселените кумановци не го прифаќаат повикот ...

Градоначалникот на Липково ги повикува матејчани да се вратат

Утрински

Македонците и Србите да се вратат во Матејче

Дневник
3 поврзани вести »

В година три до пет фирми од Македонија ќе котираат и во Грција

Вест - 23.05.2002

ХОЛДИНГОТ НА АТИНСКАТА БЕРЗА СЕ ПРЕТСТАВИ ПРЕД МАКЕДОНСКИ КОМПАНИИ, БАНКИ И БРОКЕРИ Македонските компании ќе можат да котираат на грчката берза преку грчки потврди за депозит или директно со акции. Македонската берза веќе преговарала со грчки брокери за откупување на емисија на акции, и тук ...

Во идната година 3-5 македонски фирми на Атинска берза

Утрински

Претставен холдингот на грчки берзи

А1
3 поврзани вести »

Поништен тендерот за продажба на скопската фабрика за автобуси

Дневник - 24.05.2002

Спорот за сопственоста на "Лозар" трае повеќе од една година: од протестот пред Агенцијата за приватизација Претставникот на "Булмак" во земјава вели дека тие се уште се заинтересирани за ФАС, зашто веќе имаат договорени нарачки за автобуси Владата го поништи тендерот за продажба на загубарот ФАС ...

Владата го поништи тендерот за продажба на ФАС

А1

Фетаи најавува нов тендер за ФАС

Вест
3 поврзани вести »

За десетина дена меѓународен тендер за НИП "Нова Македонија"

Вест - 24.05.2002

ДРЖАВНАТА НОВИНСКО-ИЗДАВАЧКА КУЌА ПРЕД ПРОДАЖБА Лани новинската куќа направила нови долгови од 153 милиони денари што, според генералниот директор Никола Тасев, се должи на влошената состојба поради воената криза, како и поради "најдените фактури и фак За десетина дена се очекува распишување јавен ...

НИП "Нова Македонија" ќе се продаде пред изборите

Утрински

Идната недела тендер за продажба на НИП „Нова Македонија“

А1
3 поврзани вести »

Шарон отпушти четири министри од владата

Вест - 22.05.2002

Вашингтон, 22 мај - Израелскиот премиер Ариел Шарон отпушти четири министри и три заменици-министри кои се членови на партијата Шас откако тие гласаа против вонредниот економски план за покривање на трошоците од неодамнешната воена офанзива на Западниот брег.

Шарон разреши министри, владата во криза

Утрински

Шарон ја раскина коалицијата со екстремната партија Шас

Дневник
3 поврзани вести »

Пакистан си ги бара убиените од Раштански Лозја

Утрински - 24.05.2002

СЛУЧАЈ Министерот Чашуле вчера потврди дека пакистанските надлежни органи ги идентификувале убиените кај Раштански Лозја и дека тие наскоро ќе им бидат предадени , за да бидат преземени од нивните семејства. Според министерот, истрагата за нивното дејствување, сепак, нема да биде прекината и со неа ...

МВР му понуди на Пакистан експертска средба за Раштански Лозја

А1

Случајот Раштански лозја објективно да се истражи

А1
3 поврзани вести »