TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-05-20 - 2002-05-26

В година три до пет фирми од Македонија ќе котираат и во Грција

Вест - 23.05.2002

ХОЛДИНГОТ НА АТИНСКАТА БЕРЗА СЕ ПРЕТСТАВИ ПРЕД МАКЕДОНСКИ КОМПАНИИ, БАНКИ И БРОКЕРИ Македонските компании ќе можат да котираат на грчката берза преку грчки потврди за депозит или директно со акции. Македонската берза веќе преговарала со грчки брокери за откупување на емисија на акции, и тук ...

Во идната година 3-5 македонски фирми на Атинска берза

Утрински

Претставен холдингот на грчки берзи

А1
3 поврзани вести »

Поништен тендерот за продажба на скопската фабрика за автобуси

Дневник - 24.05.2002

Спорот за сопственоста на "Лозар" трае повеќе од една година: од протестот пред Агенцијата за приватизација Претставникот на "Булмак" во земјава вели дека тие се уште се заинтересирани за ФАС, зашто веќе имаат договорени нарачки за автобуси Владата го поништи тендерот за продажба на загубарот ФАС ...

Владата го поништи тендерот за продажба на ФАС

А1

Фетаи најавува нов тендер за ФАС

Вест
3 поврзани вести »

Фолк бисерите на Наум Петрески

Вест - 23.05.2002

Со музика и песна во живо, со многу колеги, новинари и пријатели- такви беа промоциите на новото ЦД на Наум Петрески "Песно моја" и новата "Рос" продукција. Промоцијата се одржа во хотелот "Холидеј Ин" и како што е ред за фолк бисер, каков што е Наум се приреди исклучителна промоција.

Александар Димитров

Утрински

Прво цеде на Наум Петрески и на "Рос-продукција"

Дневник
3 поврзани вести »

Рударите добиле плата, а другите вработени ветување

Дневник - 23.05.2002

ШТРАЈК ВО РУДНИЦИ "ЗЛЕТОВО" Дел вработени се сомневаат дека зад селективното делење плата се кријат манипулации за приватизација на рудникот Вработените во администрацијата и во помошните работни единици на "Рудници-Злетово" од Пробиштип два дена протестираат пред управната зграда, поради тоа што ...

Чедо Петров не се откажува од "Злетово"

Вест

Мартовската плата не го прекина тринеделниот штрајк на рударите

Вест
3 поврзани вести »

МОВ ќе се продолжат поради "Травијата" и "Аида"

Вест - 24.05.2002

Оперите "Травијата" и "Аида" од Џузепе Верди секако ќе бидат изведени, ни изјави генералниот директор на МНТ, Мирко Стефановски. Поради штрајкот "Травијата" беше откажана во вторникот, а продолжувањето на Мајските оперски вечери е во зависнот од преговорите што Синдикатот ги прави со Владата.

Незивесно одржување на "Травијата" на МОВ

Вест

"Травијата" од Џузепе Верди

Дневник
3 поврзани вести »

Домашните играа, "странците" даваа голови

Утрински - 24.05.2002

Тестот во Кичево ги исполни очекувањата на селекторот Контролниот или поточно речено ревијалниот натпревар во кој на градскиот стадион во Кичево се сретнаа селекциите на фудбалери кои настапуваат во домашното првенство и "странците" и кој заврши со победа на интернационалците од 4:2, наполно ги ...

Толески и Пандев двојни стрелци

Дневник

Гоце Толески стрелец за двете селекции

Вест
3 поврзани вести »

Нема уфрлени "лавови" во единицата на "тигрите"

Утрински - 24.05.2002

Рекација на МВР за специјалците Министерството за внатрешни работи ги отфрла шпекулациите дека припадници од Единицата за брзи интервенции "Лавови" се прераспоредени или уфрлени во Единицата за специјални задачи "Тигри", бидејќи, како што се наведува, тоа се полициски единици кои имаат различна ...

Лондон реши да ја прекине антитерористичката обука

Дневник

"Лавови" се уфрлиле меѓу "тигрите"

Дневник
3 поврзани вести »

Манчевски: Собранието на Правен факултет е нелегитимно!

Утрински - 24.05.2002

СТУДЕНТИ ?Вонредното собрание на ССУКМ што се одржа на Правниот факултет е нелегитимно", тврди еден од новопрогласените лидери на ССУКМ, Станко Манчевски, бидејќи не присуствувале доволен број делегати. Според него, доколку неговата опоненетка, новопрогласената лидерка на студентите, Марија ...

Стамболиева ќе го тужи Манчевски за бесправно заземање на Сојузот?

Утрински

Делегатите ја прогласија Стамболиева за студентски лидер

Утрински
3 поврзани вести »

По 1.000 евра за европските шампионки

Утрински - 24.05.2002

Ракометарките на Кометал ЃП на прием во Еуросвис банка Ракометарките и раководството на Кометал Ѓорче Петров, вчера беа примени од еден од спонзорите на клубот, Еуросвис банка, каде што им беа врачени по 1.000 евра и по една апликација за кредитна картичка како награда за триумфот во Лигата на ...

"Еуросвис" евра за ѓорчепетровки

Вест

Третото место за Еуросвис ЃП

Утрински
3 поврзани вести »

Заеднички тим за преговори со Москва за клириншкиот долг

Утрински - 25.05.2002

Сукцесија БЕЛГРАД - Членовите на финансиските експертски комисии од петте земји-наследнички на поранешната СФРЈ на завчерашниот состанок во Белград се согласија околу понатамошните чекори што ќе бидат преземени за исплата на долгот на поранешниот Советски Сојуз спрема СФРЈ.

Преговори за огромниот руски долг кон СФРЈ во јуни

А1

Наследничките на СФРЈ не го признаваат долгот кон ОН

А1
3 поврзани вести »