TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-05-20 до 2002-05-26

Скорпија-расположени

Дневник - 24.05.2002

Ќе бидете многу расположени и сите работи ќе ги извршувате многу брзо и успешно. Ќе дознаете многу важни детали во врска со вашата работа, кои ќе ви помогнат во остварувањето на плановите. Не се изложувајте на опасности уништувајќи го противникот за да си изградите подобра позиција.

Скорпија-набљудувач, говорник

Дневник

Скорпија-непријатни изненадувања

Дневник
3 поврзани вести »

Тенев и Јовановски не задоволиле во Ботев

Вест - 25.05.2002

НЕУСПЕШНИ ТРАНСФЕРИ ВО БУГАРИЈА На голманот на Победа, Боби Тенев и на халфот на Осогово, Влатко Јовановски им пропадна обидот да се продадат во Бугарија. И двајцата наши фудбалери последниве денови се наоѓаа на проба во тамошниот нов прволигаш Ботев од Пловдив, но не го задоволиле вкусот на ...

Тенев и Јовановски на проба во Ботев

Вест
2 поврзани вести »

"Серенада на широк сокак" со една награда

Вест - 22.05.2002

На 28 и 29 јуни, во Битола ќе се одржи четвртиот по ред фестивал на староградски песни "Серенеда на широк сокак". Годинава, за разлика од другите години, ќе биде доделена само една награда "нај серенада на староградските вечери". И овој пат, фестивалските песни ќе прозвучат комплетно во живо.

На "Серенада на широк сокак" само една награда

Дневник
2 поврзани вести »

Од идниот месец во употреба нафтоводот Скопје - Солун

А1 - 21.05.2002

Премиерите на Македонија и на Грција, Љубчо Георгиевски и Костас Симитис, по едногодишна изведба на градежните работи, идниот месец свечено ќе го пуштат во употреба двосмерниот нафтовод Скопје - Солун, чија вредност е проценета на близу 100 милиони долари.

Нафтоводот Скопје - Солун во употреба во идниот месец

Утрински
2 поврзани вести »

Почна кампањата на "Биди земјоделец"

Утрински - 23.05.2002

Најновиот проект на Министерството за земјоделство СТРУМИЦА- Со првата јавна презентација што се одржа во Струмица, практично почна медиумското претставување на најновиот проект на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на Македонија ?Биди земјоделец".

Фондот за земјоделство - предуслов за ефикасно земјоделство

Утрински
2 поврзани вести »

Земјоделските производители имаат најголема шанса

Капитал - 23.05.2002

"Капитал" го анализира Договорот за слободна трговија со ЕФТА Земјоделските производители имаат најголема шансаСо потпишувањето на Договорот за слободна трговија меѓу Македонија и земјите од ЕФТА, на македонските извозници им се отвора нов 12-милионски пазар.

Македонија има девет години период за намалување на царините

Утрински
2 поврзани вести »

Визијата на Коџоман за македонскиот рај

Вест - 22.05.2002

ИЗЛОЖБА ВО УМЕТНИЧКАТА ГАЛЕРИЈА ВО ШТИП Во Уметничката галерија "Безистен" во Штип вечерва (19 часот) ќе биде отворена изложба на Милош Коџоман. На изложбата што е насловена "Македонија во мислите - потоа" ќе бидат изложени 30 слики работени во масло, а куратор е Зоран Читкушев од Заводот за ...

Слики "Македонија во мислите" од Милош Коџоман

Дневник
2 поврзани вести »

"Македонска приказна" во Бања Лука и Крајова

Вест - 24.05.2002

Театарот за деца со хит претставата "Македонска приказна" во режија на Боњо Лунгов ќе гостува на два фестивала. Од денеска до 28 мај ќе гостува на "Меѓународниот фестивал на театри за деца" во Бања Лука, а од 28 мај до 2 јуни ќе гостува на Меѓународниот фестивал "Празник на куклите" во Крајова.

"Македонска приказна" на фестивали во Бања Лука и во Крајова

Утрински
2 поврзани вести »

АМС со Координативно тело против дивеењето на спортските терени

Вест - 25.05.2002

ПО ПОСЛЕДНИОТ ИНЦИДЕНТ НА ГРАДСКИОТ СТАДИОН Агенцијата за млади и спорт (АМС) има во план да формира Координативно тело за борба против насилството на спортските терени, беше најавено на вчерашната прес-конференција на АМС. Притоа, АМС и Советот за спорт при оваа агенција заеднички ги осудија сите ...

Ќе се формира Координативно тело во Агенцијата

Дневник
2 поврзани вести »

Вежбата „Скротување на змејот“ заврши пред време поради дожд

А1 - 25.05.2002

Лошите временски услови и дождот беа причина за предвремен крај на цивилно-воената вежба „Скротување на змејот - безбедност 2000“, што завчера започна на подрачјето на Макарска, Плоче и Имотско. Вежбата требаше да трае три дена и беше најавена како најголема манифестација од тој тип, што досега ...

Скротување на змејот-Далмација 2002

А1
2 поврзани вести »