TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-05-20 - 2002-05-26

Тенев и Јовановски не задоволиле во Ботев

Вест - 25.05.2002

НЕУСПЕШНИ ТРАНСФЕРИ ВО БУГАРИЈА На голманот на Победа, Боби Тенев и на халфот на Осогово, Влатко Јовановски им пропадна обидот да се продадат во Бугарија. И двајцата наши фудбалери последниве денови се наоѓаа на проба во тамошниот нов прволигаш Ботев од Пловдив, но не го задоволиле вкусот на ...

Тенев и Јовановски на проба во Ботев

Вест
2 поврзани вести »

"Гоцевата повелба" за Раде Силјан

Вест - 24.05.2002

Писателот Раде Силјан е добитник на "Гоцевата повелба" што ја доделува манифестацијата "Гоцеви денови". Наградата на Силјан ќе му биде врачена на вториот ден на манфифестацијата која започнува денес во Подгорци - струшко. Реч за делото на Силјан ќе одржи Веле Смилевски.

Почнуваат "Гоцевите денови"

Дневник
2 поврзани вести »

Фрлена бомба "кашикара" во дворот на АД"Авто Прогрес" во Тетово

Вест - 24.05.2002

Завчера во Тетово, еден час по полноќ непознато лице фрлило експлозивна направа во кругот на АД "Авто Прогрес". Бомбата "кашикара"експлодирала а од силната детонација биле оштетени 17 прозорски стакла од фабриката, магацинскиот простор и управната зграда.

14-годишно момче фрлило бомба "кашикара" во напуштен деловен објект

Вест
2 поврзани вести »

ЛУКоил ќе го замени Хеленик Петролеум во ОКТА?

Капитал - 23.05.2002

преземањаЛУКоил ќе го замени Хеленик Петролеум во ОКТА?ЛУКоил се повеќе е заинтересиран за малопродажбата во Македонија. Неофицијално се дознава дека постои приближување меѓу ОКТА и Макпетрол Љупчо ЗиковСпоред врвот на руската нафтена компанија "Лукоил", "една од најпромашените инвестиции на ...

Руската компанија "Лукоил" најсериозен кандидат

Утрински
2 поврзани вести »

Македонија распоредува армиско засилување на границата кон Косово

А1 - 26.05.2002

„Македонија распоредува армиско засилување на границата кон Косово“, тврди денешниот косовски весник „Коха Диторе“. Според извори на овој весник, откако косовскиот парламент ја усвои резолуцијата со која не се признава меѓуграничниот договор меѓу Белград и Скопје, македонските воени сили започнале ...

Нападната колона на АРМ, кај Танушевци

А1
2 поврзани вести »

Општина Сарај затрупана со ѓубре

Вест - 23.05.2002

Жителите од општина Сарај велат дека се гушат во смет и ѓубре, и бараат од надлежните да преземат поефикасни мерки за негово подигање. Тие објаснуваат дека целата општина е прекриена со ѓубре и диви депонии, и стравуваат од разни зарази, особено во летниот период.

Акција за чистење на зеленилото во Сарај

Вест
2 поврзани вести »

Вработените во "Бардовци" годинава ќе пропешачат 365 километари

Вест - 24.05.2002

ПОРАДИ ПОСТАВУВАЊЕ КАНАЛИЗАЦИЈА, ГРАДСКИОТ АВТОБУС НЕ ОДИ ДО ПСИХИЈАТРИСКАТА БОЛНИЦА Вработените во Бардовци се жалат дека веќе шест месеци пешачат и по 1 километар дневно, затоа што автобусот, поради раскопаниот пат на кој се гради канализација, не ги носи до порта, а кога мислеа дека се е ...

Нов асфалт и тротоари на улица Скупи 20 во Бардовци

Вест
2 поврзани вести »

Четири медали за македонските надежи

Вест - 21.05.2002

КАРАТЕ - ТОПОЛИНО КУП 2002 Младите македонски каратисти се вратија со 4 медали од Европското првенство во традиционално карате, што викендот се одржа во Ферара (Италија), со учество на 950 натпреварувачи од 19 европски земји.

Македонските надежи со четири медали се вратија од Италија

Утрински
2 поврзани вести »

Земјоделските производители имаат најголема шанса

Капитал - 23.05.2002

"Капитал" го анализира Договорот за слободна трговија со ЕФТА Земјоделските производители имаат најголема шансаСо потпишувањето на Договорот за слободна трговија меѓу Македонија и земјите од ЕФТА, на македонските извозници им се отвора нов 12-милионски пазар.

Македонија има девет години период за намалување на царините

Утрински
2 поврзани вести »

Заедничкиот ангажман со граѓаните ќе го исчисти градот

Утрински - 24.05.2002

ЈавыMто ЃEетЃEијатие "КьKуналъь хигиенЃE воведува ыMвиыG во работата ПъBтоЃEЃEжнъBЃEза спыШувањЃEсо ЈП "ДрислЃE САЊА КОЦЕВА ЈавыMто ЃEетЃEијатие ?КьKуналъь хигиена° во раЃEитЃEъь ыMвите ЃEаньAЃEза работа, ЃEезентираыG ъь вчерашъьта ЃEес- ЃEыSеренцијЃE ќе ъAгаыGзира работнЃEгрупЃEЃEЃEќе изЃEзаЃEъь ...

Дали Достоевски ќе му помогне на Буш

Утрински
2 поврзани вести »