TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-06-10 до 2002-06-16

Лидерите го парафираа компромисот за изборните закони

Вест - 15.06.2002

СОБРАНИЕТО ДЕБЛОКИРАНО Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски, СДСМ Бранко Црвенковски, ПДП Абдурахман Халити и на ДПА Арбен Џафери, вчера, под притисок на меѓународната заедница, ги ставија своите потписи на спорните прашања од законот за избор на пратеници.

Меѓународните посредници истрауматизирани од маратонот

Утрински

Проблемите со границата треба да се решат на локално ниво

Утрински

За Холмс Спогодбата за граничната линија е конечна

Утрински

Црвенковски капитулирал прв!

Дневник

А1 А1 Вест Вест Утрински Утрински Утрински Дневник

27 поврзани вести »

Израел гради безбедносен ѕид кон Западниот Брег

А1 - 16.06.2002

Израел има намера денеска да започне изградба на безбедносна ограда на својата граница со Западниот Брег во обид да го спречи уфрлувањето самоубијци и да го сопре бранот терористички напади во земјата. Оградата, со електронски надзор, треба да биде долга 130 километри, а секој километар, според ...

Израелските сили воведоа полициски час во Џенин

А1

Израел пак разговара со Палестинците, но не и со Арафат

Вест

Белата куќа го демантира Пауел

Утрински

Арафат го подели и Вашингтон

Дневник

А1 Вест А1 Вест Утрински А1 Вест А1

17 поврзани вести »

Богата жетва за "Парите се отепувачка" на Битолскиот театар

Утрински - 15.06.2002

Доделени наградите на 37. МТФ "Војдан Чернодрински" Ѕвонко Мишевски ПРИЛЕП - Апсолутен победник на годинашното издание на МТФ "Војдан Чернодрински" е претставата "Парите се отепувачка" во продукција на Народниот театар од Битола која освои вкупно пет награди.

Битолскиот театар со најмногу награди на „Војдан Чернодрински“

А1

Свечено затворање и доделување на наградите

Утрински

Се чека одлуката на жирито

Утрински

"Операција Лир" на Струмички театар последна на програмата на фестивалот

Дневник

Вест Утрински Утрински Утрински Утрински Дневник Утрински Дневник

16 поврзани вести »

Инцидент на најгорливата точка во кашмирскиот регион

А1 - 15.06.2002

Едно лице е убиено, а четворица се сериозно ранети во текот на ноќта при размената на оган меѓу пакистанските и индиските сили долж спорната кашмирска граница, соопшти денеска индиската полиција. Најтешки инциденти имало во областа Пунч, која е една од најгорливите точки на разграничување во ...

Рамсфелд се пишмани дека Ал Каида е во Кашмир

Вест

Рамсфелд во Пакистан во обид да спречи војна со Индија

Утрински

Двајца индиски граничари убиени при мировната мисија на Рамсфилд

Дневник

Рамсфелд пречекан во Исламабад со инцидент во Кашмир

А1

Вест Вест Утрински А1 Утрински А1 Вест Утрински

14 поврзани вести »

Во Авганистан спор околу преодната влада

А1 - 15.06.2002

Во Авганистан и понатаму се води спор околу составот на преодната влада. Во редовите на собранието на племенските водачи на Лоја Џирга постојат разлики во мислењата дали за именувањето министри е неопходна согласност на претседателот Хамид Карзаи.

Сакаме повторно да патуваме и да разговараме како Авганистанци

Вест

Карзаи нов претседател на Авганистан

Вест

Претседателот Карзаи го чекаат тешки денови

Утрински

Карзаи најсилен кандидат за претседател на Авганистан

Вест

А1 Утрински Утрински Вест Утрински А1 Вест Утрински

14 поврзани вести »

Благодарност од Агенцијата за спорт и млади до претседателот на РСМ

А1 - 15.06.2002

Кај нас ракометот на свој начин го предизвикува вниманието во овој период. По реакција нова реакција. Накратко за продолжението или крајот на судирот Агенција за млади и спорт - РСМ. Соопштение се разбира а што друго. Сега од Игор Ѓорѓиевски до Душко Кадиевски.

Раководството на РСМ залутано во ракометот

Утрински

Продолжуваат контраверзните случувања во ракометот

А1

РСМ ги загрозува националните интереси

Вест

Укинување на суспензијата или "укинување" на РСМ!

Утрински

Дневник А1 Дневник Дневник Дневник Вест Вест Вест

14 поврзани вести »

Црвенковски му рече „не“ на Георгиевски

А1 - 16.06.2002

„Ние не коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ“, е одговорот на првиот социјалдемократ Бранко Црвенковски на повторната понуда на Љубчо Георгиевски за постизборно коалицирање. „На претстојните парламентарни избори треба да се порази неморалот и корупцијата.

Георгиевски ја повтори понудата за коалиција со СДСМ

А1

ВМРО-ДПМНЕ ги осудува, но останува во власта со командантите на ОНА

Вест

ВМРО-ДПМНЕ му нуди на СДСМ голема коалиција по изборите

Утрински

ВМРО-ДПМНЕ ја повикува СДСМ на коалиција

А1

А1 Вест Утрински Утрински Дневник А1 А1 Утрински

14 поврзани вести »

До крајот на месецов ќе се знае што ја исуши пченицата

Вест - 15.06.2002

ПО ДЕСЕТКУВАЊЕТО НА ОВЧЕПОЛСКАТА ЖИТНИЦА ОД НЕПОЗНАТА БОЛЕСТ Поголем дел од земјоделските експерти укажуваат дека не била применета практиката да се менува житната култура секои две години. Втора опција е дека причинител за појавата на оваа болест кај житните култури Непознатата болест што зафати ...

Пепелницата причина за уништување на посевите?

Утрински

Кисели дождови ја уништија пченицата во Светиниколско?

Дневник

Болеста на пченицата се шири и во Пелагонија

Утрински

"Чумата" досега уништи 20.000 хектари пченица

Дневник

Утрински Утрински Утрински Дневник Вест Утрински Дневник

12 поврзани вести »

Џафери го учи Љубчо како да останат на власт

Вест - 15.06.2002

ВМРО- ДПМНЕ И ДПА ЗА ИЗБОРИТЕ ПОДГОТВУВААТ ЗАЕДНИЧКА СТРАТЕГИЈА Главен стратег и идеолог на настапот на владејачките партии ќе биде лидерот на ДПА Арбен Џафери, кој ги убедил своите сопартијци и премиерот Љубчо Георгиевски дека ако го слушаат него нема да биде се изгубено Владејачките партии ...

Џафери со Лека ги збуни и странците

Вест

ДПА во "длабински" поход

Дневник

Лека, кодошот на Тачи, чистач на политичките противници на изборите

Вест

Командантите на ОНА, Лека и Ваљони, во највисоките органи на ДПА

Утрински

Утрински Дневник Дневник А1 Вест

10 поврзани вести »

Детските кашички "ХИП" остануваат во продажба

Вест - 15.06.2002

ИНСПЕКЦИЈАТА ПО ДОБИВАЊЕТО НА СТРАНСКИТЕ АНАЛИЗИ СЕ ПОПИШМАНИ Здравствениот- санитарен инспекторат ја повлече одлуката германската бебешка храна што содржи житарици, живинско месо и јајца да се забрани за продажба, но сепак мостри од кашичките ќе се испитуваат во лабо Германските бебешки кашички ...

Нитрофенот "под лупа" и во скопските лаборатории

Дневник

Бебешката храна "ХИП" повлечена од употреба

Вест

Кашичките "хип" привремено ќе се забранат во Македонија

Утрински

Бебешката храна од Германија ќе се испитува

Дневник

Вест Утрински Утрински

8 поврзани вести »