TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-06-10 - 2002-06-16

Црвенковски капитулирал прв!

Дневник - 15.06.2002

ПАРТИИТЕ СЕ ДОГОВОРИЈА ЗА ИЗБОРНИТЕ ЗАКОНИ Лидерот на СДСМ го потпишал документот уште пред партискиот портпарол да изјави дека партиите се далеку од договор Лидерите на четирите партии-потписнички на охридскиот договор со помош на меѓународните претставници ги надминаа несогласувањата околу ...

За Холмс Спогодбата за граничната линија е конечна

Утрински

Лидерите го парафираа компромисот за изборните закони

Вест

Проблемите со границата треба да се решат на локално ниво

Утрински

Холмс и Ле Роа и честитаа на лидерската четворка за компромисот

А1

А1 Вест Дневник Утрински Утрински Вест Утрински А1

26 поврзани вести »

Израел гради безбедносен ѕид кон Западниот Брег

А1 - 16.06.2002

Израел има намера денеска да започне изградба на безбедносна ограда на својата граница со Западниот Брег во обид да го спречи уфрлувањето самоубијци и да го сопре бранот терористички напади во земјата. Оградата, со електронски надзор, треба да биде долга 130 километри, а секој километар, според ...

Израелските сили воведоа полициски час во Џенин

А1

Израел пак разговара со Палестинците, но не и со Арафат

Вест

Белата куќа го демантира Пауел

Утрински

Арафат го подели и Вашингтон

Дневник

А1 Дневник Вест А1 Вест Утрински А1 Вест

18 поврзани вести »

Богата жетва за "Парите се отепувачка" на Битолскиот театар

Утрински - 15.06.2002

Доделени наградите на 37. МТФ "Војдан Чернодрински" Ѕвонко Мишевски ПРИЛЕП - Апсолутен победник на годинашното издание на МТФ "Војдан Чернодрински" е претставата "Парите се отепувачка" во продукција на Народниот театар од Битола која освои вкупно пет награди.

Битолскиот театар со најмногу награди на „Војдан Чернодрински“

А1

Свечено затворање и доделување на наградите

Утрински

Се чека одлуката на жирито

Утрински

"Операција Лир" на Струмички театар последна на програмата на фестивалот

Дневник

Вест Дневник Утрински Утрински Утрински Утрински Дневник Утрински

15 поврзани вести »

Инцидент на најгорливата точка во кашмирскиот регион

А1 - 15.06.2002

Едно лице е убиено, а четворица се сериозно ранети во текот на ноќта при размената на оган меѓу пакистанските и индиските сили долж спорната кашмирска граница, соопшти денеска индиската полиција. Најтешки инциденти имало во областа Пунч, која е една од најгорливите точки на разграничување во ...

Рамсфелд во Пакистан во обид да спречи војна со Индија

Утрински

Двајца индиски граничари убиени при мировната мисија на Рамсфилд

Дневник

Рамсфелд се пишмани дека Ал Каида е во Кашмир

Вест

Рамсфелд пречекан во Исламабад со инцидент во Кашмир

А1

Вест Вест Утрински А1 Утрински А1 Утрински Вест

14 поврзани вести »

Во Авганистан спор околу преодната влада

А1 - 15.06.2002

Во Авганистан и понатаму се води спор околу составот на преодната влада. Во редовите на собранието на племенските водачи на Лоја Џирга постојат разлики во мислењата дали за именувањето министри е неопходна согласност на претседателот Хамид Карзаи.

Карзаи нов претседател на Авганистан

Вест

Претседателот Карзаи го чекаат тешки денови

Утрински

Сакаме повторно да патуваме и да разговараме како Авганистанци

Вест

Карзаи најсилен кандидат за претседател на Авганистан

Вест

А1 Утрински Утрински Вест Утрински А1 Утрински Вест

14 поврзани вести »

Благодарност од Агенцијата за спорт и млади до претседателот на РСМ

А1 - 15.06.2002

Кај нас ракометот на свој начин го предизвикува вниманието во овој период. По реакција нова реакција. Накратко за продолжението или крајот на судирот Агенција за млади и спорт - РСМ. Соопштение се разбира а што друго. Сега од Игор Ѓорѓиевски до Душко Кадиевски.

Раководството на РСМ залутано во ракометот

Утрински

Продолжуваат контраверзните случувања во ракометот

А1

РСМ ги загрозува националните интереси

Вест

Укинување на суспензијата или "укинување" на РСМ!

Утрински

Дневник А1 Дневник Дневник Дневник Вест Утрински Вест

13 поврзани вести »

Георгиевски ја повтори понудата за коалиција со СДСМ

А1 - 16.06.2002

„Македонија ја очекуваат сериозни национални и безбедносни искушенија во наредниот период. Дел од решенијата за националните интереси е во постизборната коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ“, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во Охрид, каде се одржа годишното собрание на партијата.

Промовирана коалицијата "За татковината"

Утрински

ВМРО-ДПМНЕ ги осудува, но останува во власта со командантите на ОНА

Вест

Економската стабилизација на државава билет за добивање на изборите

Утрински

"Третиот пат" ќе прави еднонационална влада

Вест

Утрински А1 А1 Утрински А1 Утрински А1 Утрински

13 поврзани вести »

До крајот на месецов ќе се знае што ја исуши пченицата

Вест - 15.06.2002

ПО ДЕСЕТКУВАЊЕТО НА ОВЧЕПОЛСКАТА ЖИТНИЦА ОД НЕПОЗНАТА БОЛЕСТ Поголем дел од земјоделските експерти укажуваат дека не била применета практиката да се менува житната култура секои две години. Втора опција е дека причинител за појавата на оваа болест кај житните култури Непознатата болест што зафати ...

Пепелницата причина за уништување на посевите?

Утрински

Кисели дождови ја уништија пченицата во Светиниколско?

Дневник

"Чумата" досега уништи 20.000 хектари пченица

Дневник

Болеста на пченицата се шири и во Пелагонија

Утрински

Утрински Утрински Дневник Утрински Утрински Дневник Вест Дневник

13 поврзани вести »

Џафери го учи Љубчо како да останат на власт

Вест - 15.06.2002

ВМРО- ДПМНЕ И ДПА ЗА ИЗБОРИТЕ ПОДГОТВУВААТ ЗАЕДНИЧКА СТРАТЕГИЈА Главен стратег и идеолог на настапот на владејачките партии ќе биде лидерот на ДПА Арбен Џафери, кој ги убедил своите сопартијци и премиерот Љубчо Георгиевски дека ако го слушаат него нема да биде се изгубено Владејачките партии ...

СДСМ ја повика ВМРО-ДПМНЕ да се огради од политичкиот ангажман на Лека и Ваљони

Утрински

Џафери со Лека ги збуни и странците

Вест

ДПА во "длабински" поход

Дневник

Џафери најавува нов радикализам

Дневник

Вест Утрински Дневник А1 Вест

10 поврзани вести »

Индира Кастратовиќ најдобра за месец мај

Утрински - 13.06.2002

Македонската ракометна репрезентативка Индира Кастратовиќ е избрана за спортист на Македонија за месец мај. При гласањето, во кој беа вклучени спортските редакции на 13 медиуми од земјава и две организации, Кастраровиќ доби 75 гласа.

Индира Кастратовиќ - најдобар спортист за месец мај

Дневник

Зоран Кастратовиќ поднесе неотповиклива оставка

Вест

Почестите за Индира Кастратовиќ

Вест

Репрезентацијата ќе оди на комплетен ремонт

Дневник

Дневник Утрински Вест

8 поврзани вести »