TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-06-10 - 2002-06-16

Близнаци-нови можности

Дневник - 13.06.2002

Ви се отвораат нови можности во врска со вашата работа. Возбудувања не ви недостасуваат, особено кога станува збор за љубовта. Ова особено се однесува на слободните Близнаци. Флерт со личност надвор од вашето друштво ќе се покаже поинаков отколку што ќе очекувате.

Близнаци-остварете ги плановите

Дневник

Близнаци-многу настани

Дневник
3 поврзани вести »

Илиевски - шампион на Словенија

Вест - 14.06.2002

Кошарка - наши интернационалци Македонскиот кошаркарски интернационалец Влатко Илиевски ја освои шампионската титула во словенечкиот шампионат со екипата на Унион Олимпија. "Змајчеките" ја освоија својата 11-та шампионска титула во исто толку словенечки првенства, откако во третиот натпревар од ...

Унион Олимпија пред одбрана на титулата

Вест
2 поврзани вести »

Паф Деди не ја сака назад Џенифер Лопез

Вест - 12.06.2002

ЊУЈОРК (Ројтерс) - Раперот Паф Деди ги негираше шпекулациите дека тој и неговата поранешна девојка Џенифер Лопез се повторно заедно откако пејачката се раздели од сопругот Крис Џад. Портпаролот на Даф Деди вели дека тој и Лопез не се заедно и дека единственото што тој може да го стори е да и посака ...

Џенифер Лопез се разведе

Дневник
2 поврзани вести »

Поради влечкање на процесот за водата, општинарите го бојкотираат судот

Дневник - 14.06.2002

ОПШТИНА ЗЕЛЕНИКОВО ВО ШТРАЈК Општината Зелениково бара Републичкиот судски совет да ги поништи одлуките со кои на земјоделската задруга "Слобода" и се дозволува монопол на општинскиот водовод. Надлежните не ги признаваат судските пресуди на Основниот суд два и нема да работат до 28 јуни.

Општина Зелениково протестира против судските одлуки и се затвора десет дена

Вест
2 поврзани вести »

Браво министер, уа министер

Дневник - 13.06.2002

Колумна - Божин Павловски Апелирам до министерот за финансии, годинешниот најголем издавачки потфат сепак да им го препушти на професионалните издавачи. Многу е подобро да биде запомнат како реформатор одошто како гробар. Кога веќе му текнало да издвои пари за оваа работа, нека помисли уште малку ...

Без државна стратегија и критериум во подршката на издаваштвото

Дневник
2 поврзани вести »

Португалскиот претседател ја прифати поканата да ја посети Македонија

Утрински - 12.06.2002

Средба Плевнеш - Сампајо Скопје - Македонија е земја-модел во Југоисточна Европа која успешно се движи кон европските и евроатлантските интеграции, истакна португалскиот претседател Хорхе Сампајо на средбата со македонскиот амбасадор во Португалија, Јордан Плевнеш, по повод националниот празник на ...

Најдобар подарок за народот на денот на државноста

Утрински
2 поврзани вести »

Странските инвестиции се само желба на неколку министри!

Капитал - 13.06.2002

Инвестиции во МакедонијаСтранските инвестиции се само желба на неколку министри!Никола Груевски, македонски министер за финансии, вели дека Владата секојдневно прави напори за привлекување на странски инвестиции. Мари Елен Брикнел, претставник на Светската банка, вели дека Владата треба да ја ...

Странските инвестиции помали за 60 отсто

Утрински
2 поврзани вести »

Шест илјади македонски државјани бараат азил во западните земји

А1 - 14.06.2002

Околу шест илјади македонски државјани бараат политички азил во западните земји во период од една година, објави германската агенција ДПА, повикувајќи се на извори од германското министерство за надворешни работи. Бројот на Македонците кои бараат азил е двојно зголемен од почетокот на кризата ...

Околу 6.000 Македонци побарале политички азил на Запад

Вест
2 поврзани вести »

Стартува ликовна работилница на мал формат

Утрински - 14.06.2002

Во рамките на ликовната колонија "Св. Јоаким Осоговски" Во конаците на манастирот "Св. Јоаким Осоговски", Крива Паланка, завчеравечер беше означен почетокот на работата на првата ликовна работилница, или поинаку кажано, сесија на мал формат, што се одржува во рамките на меѓународната ликовна ...

Меѓународна ликовна колонија "Шара 2002"

Утрински
2 поврзани вести »

Свештениците под посебен мониторинг

Утрински - 15.06.2002

Католичка црква во САД ДАЛАС - Американските католички бискупи кои се состанаа во Далас околу прашањето за сексуална злоупотреба на децата од страна на свештениците, вчера беа уверени дека ќе ја усвојат тешката државна политика за протерување на кој било свештеник кој злоупотребувал дете.

Австралиските свештеници ги подмитувале своите жртви на сексуална злоупотреба да молчат

Вест
2 поврзани вести »