TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-06-10 - 2002-06-16

Детските кашички "ХИП" остануваат во продажба

Вест - 15.06.2002

ИНСПЕКЦИЈАТА ПО ДОБИВАЊЕТО НА СТРАНСКИТЕ АНАЛИЗИ СЕ ПОПИШМАНИ Здравствениот- санитарен инспекторат ја повлече одлуката германската бебешка храна што содржи житарици, живинско месо и јајца да се забрани за продажба, но сепак мостри од кашичките ќе се испитуваат во лабо Германските бебешки кашички ...

Нитрофенот "под лупа" и во скопските лаборатории

Дневник

Бебешката храна "ХИП" повлечена од употреба

Вест

Кашичките "хип" привремено ќе се забранат во Македонија

Утрински

Бебешката храна од Германија ќе се испитува

Дневник

Утрински Утрински Вест

8 поврзани вести »

Трет шампионски прстен едноподруго за Лејкерси

Утрински - 14.06.2002

По победата во четвртиот финален натпревар против Њу Џерси од 113:107 (4:0) Лос Анџелес Лејкерс ја освои третата шампионска титула едноподруго, а вкупно 14-та, откако и во четвртиот натпревар од големото НБА финале, на гостински терен го совлада Њу Џерси со 113:107 и ја доби меѓусебната серија со ...

Трета титула по ред за Лејкерс

Дневник

Лејкерси трета година едноподруго се шампиони во НБА лигата

А1

Лејкерси на чекор до третата титула едноподруго

Утрински

Лејкерси се на чекор до освојување на НБА финалето

А1

Дневник Утрински

7 поврзани вести »

Почна вториот круг избори во Франција

А1 - 16.06.2002

Во Франција денеска почна гласањето во вториот круг парламентарни избори на кои се очекува сојузниците на десниот центар на реизбраниот претседател Жак Ширак да остварат уверлива победа. Во осум часот изутрината беа отворени сите избирачки места на кои Французите треба да изберат уште 519 ...

Ширак длабоко разочаран

Утрински

Десницата пред голема изборна победа

Утрински

Широката коалиција на десниот центар на Ширак победи на на изборите во Франција

Вест

Десницата на Ширак ги нокаутираше социјалистите во првата рунда

Дневник

А1 Вест

7 поврзани вести »

Тоа што изгледаше како погреб се претвори во фешта

Утрински - 15.06.2002

Италијанските фанови воодушевени од пласманот во осминафиналето "Претходно сите мислевме дека Дел Пјеро е погрешен избор, но сега го сака цела Италија" Она што изгледаше како национален погреб во четвртокот заврши со забава кога, по 90-минута напнатост, Италијанците стигнаа во вториот круг од ...

Италија низ иглени уши

Дневник

Италијанците спасија жива глава

Утрински

Италија успеа да се провлече во 1/8 финалето на СП

А1

Профит од 28 милиони долари во мексиканските ресторани

Утрински

Дневник Утрински

7 поврзани вести »

На јавен тендер ќе се продаваат имотите на 15 ликвидирани фирми

Капитал - 13.06.2002

Владата и проблемот со фирмите-загубариНа јавен тендер ќе се продаваат имотите на 15 ликвидирани фирмиВладиното тело за структурни реформи по препорака на Светската банка ќе одлучува кои фирми ќе одат во стечај "Се прават интензивни напори за продажба на имотот на ликвидираните фирми.

Владата ќе го продава целиот имот на ФАС

Дневник

ФАС нема да се продаде на бугарски "Маринер"

Утрински

Владата ќе распише нов тендер за ФАС "11 Октомври"

Вест

"Булмак" најавува тужба

Утрински

А1 Дневник

7 поврзани вести »

Разбиени друмските банди што ограбувале маскирани како полицајци

Дневник - 13.06.2002

ПО ЗАЧЕСТЕНИТЕ РАЗБОЈНИШТВА НА ПАТИШТАТА Акцијата на полицијата следувала по апелот до граѓаните да се чуваат од разбојници што се претставуваат дека се припадници на МВР Полицијата со две успешни акции во минатиот викенд ја разбила бандата што повеќе од два месеци ограбувала патници на автопатот ...

Лажни полицајци ограбуваат Македонци

А1

Уапсените ќе одговараат за 14 дрски разбојништва врз граѓани

Вест

Фатени разбојници-автостопери на автопатот Тетово-Скопје кај Карпалак

Вест

Дрскиот разбојник фатен на селско игралиште, на фудбал

Вест

Утрински Дневник

7 поврзани вести »

„Српска одбрамбена гарда“ одговорна за убиството на Буха

А1 - 15.06.2002

Редакцијата на белградскиот весник „Блиц“ вчера добила писмо од организација која тврди дека го убила помошник началникот на јавната безбедност, генерал мајорот Бошко Буха. Организацијата која се нарекува Српска одбрамбена гарда, како што неофицијално тврди весникот, и е непозната на српската ...

Буха го усмртија двајца напаѓачи

А1

Убиен поранешниот шеф на белградската полиција

Утрински

Убиен заменик - началникот на српската полиција, Бошко Буха

Вест

Убиен полицискиот генерал Бошко Буха

Дневник

А1

6 поврзани вести »

Ако знае Бошковски каде се киднапираните, нека ги ослободи!

Дневник - 14.06.2002

ДИПЛОМАТИТЕ ИЗНЕНАДЕНИ Меѓународните претставници што се вклучени во истрагата за киднапираните велат дека не треба да се манипулира со чувствата на нивните роднини Ако министерот Бошковски знае дека киднапираните лица се живи и каде се наоѓаат, треба да оди и да ги ослободи, а не да манипулира со ...

МВР потврдил дека 12-темина киднапирани се живи

Вест

Роднините на киднапираните бараат средба со Георгиевски

А1

Наместо расветлување, судбината на 18 лица остана во темница

Дневник

Киднапираните се живи и се наоѓаат во Тетовско

Дневник

А1

6 поврзани вести »

Црвенковски му рече „не“ на Георгиевски

А1 - 16.06.2002

„Ние не коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ“, е одговорот на првиот социјалдемократ Бранко Црвенковски на повторната понуда на Љубчо Георгиевски за постизборно коалицирање. „На претстојните парламентарни избори треба да се порази неморалот и корупцијата.

СДСМ: ОНА ќе партиципираат во идната влада на Георгиевски

А1

Георгиевски: ВМРО-ДПМНЕ го преферира стариот изборен закон

Утрински

Георгиевски: СДСМ сака да нема избори

Вест

Ако не се постигне договор за нов, на избори со стариот модел

Дневник

А1

6 поврзани вести »

Нема пречки за реализација на Спогодбата за границата

Утрински - 14.06.2002

Георгиевски се сретна со министерот за одбрана на СРЈ Претседателот на Владата на Република Македонија, Љупчо Георгиевски, вчера го прими министерот за одбрана на СР Југославија, Велимир Радоевиќ. На средбата заеднички е констатирано дека меѓу двете земји нема отворени прашања, постојат добри ...

Нема побитно прашање од обележувањето на границата

Утрински

Југославија ќе влегува во НАТО по македонски терк

Дневник

САД треба да имаат идентичен став кон Балканот

А1

Делегација од Белград на разговори со македонскиот државен врв

Утрински

А1

6 поврзани вести »