TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-06-10 - 2002-06-16

Паско Кузман ќе го тужи Владо Бучковски

Утрински - 15.06.2002

По изјавите на потпретседателот на СДСМ ОХРИД - По барањето одговор на потпретседателот на СДСМ, Владо Бучковски, за исчезнувањето на вредни археолошки предмети од охридските археолошки наоѓалишта, директорот на Заводот за заштита на спомениците и културата и Музејот од Охрид, Паско Кузман, вчера ...

Отфрлени обвинувањата за отуѓување на охридското археолошкo богатство

А1

Владо Бучковски во посета на иселениците во САД

Утрински

СДСМ на црковен собир во Америка

Вест

Бучковски: "Ќе го вратиме Бранковиот закон за вработување"

Утрински
5 поврзани вести »

Кодомаќините, Белгија и САД ги продолжуваат натпреварите

Дневник - 15.06.2002

ФУДБАЛ - 17. СП ВО ЈУЖНА КОРЕЈА И ЈАПОНИЈА Португалија е третата селекција од големите фаворити што се враќа дома предвреме, а во вториот круг не се пласираа ниту Русија, Тунис и Полска Кодомаќините, Јужна Кореја и Јапонија, неочекувано ги освоија првите места во групите Д, односно Х, и заедно со ...

Од ремито профитираа Јапонците и Русите

Утрински

Белгија пропушти шанса за поповолна позиција

Дневник

Јапонците ја забележаа првата победа на СП

Дневник
4 поврзани вести »

Прва мундијалска петка за "кариоките" по 1958

Утрински - 14.06.2002

Бразилците без сентименталност кон Костарика, на која и требаше само еден бод Бразил е втор учесник на 17. Светско фудбалско првенство по Шпанија што со максимален учинок од три победи и девет освоени поени се пласира во осминафиналето како победник во Ц-групата, совладувајќи ја во последниот ...

Бразил и помогна на Турција

Дневник

Резервата Паркс им го расипа ќефот на Турците

Утрински

Паркс ја донесе Костарика на чекор од следната рунда

Дневник
4 поврзани вести »

Изборна кражба во српскиот парламент

А1 - 13.06.2002

Демократската странка на Србија на претседателот Воислав Коштуница соопшти дека поради одземање на мандати на 21 пратеник на суд ќе бара заштита на законитостите и спречување на изборните кражби. Партијата на Коштуница оценува дека оваа одлука е јасна изборна кражба, која што по својот обем ги ...

Одземени мандатите на пратениците од партијата на Коштуница

Утрински

Пратениците на Коштуница избркани од парламентот

А1

Ѓинѓиќ ќе изврши политичко самоубиство

А1
4 поврзани вести »

Трајковски бара средства за кредитирање на земјоделските производи

Утрински - 12.06.2002

Средби на македонскиот претседател во Рим Претседателот Борис Трајковски во рамките на престојот во Рим на Светскиот самит за храна, вчера се сретна со генералниот директор на ФАО, Жак Диуф и му се заблагодари на помошта што оваа организација и ја даде на Македонија за надминување на проблемите во ...

Потребна е нова стратегија за надминување на проблемот со храна

Утрински

Трајковски побара помош од ФАО за македонските земјоделци

А1

Претседателот Трајковски на Светски самит за храна

Утрински
4 поврзани вести »

Селекторот на Уругвај, Пуа поднесе оставка

Утрински - 13.06.2002

Откако неговата репрезентација го заврши Мундијалот уште по првиот круг Првиот човек на клупата на Уругвај, Виктор Пуа поднесе оставка на селекторската функција, откако неговата репрезентација со само два освоени бода го заврши Светското првенство уште по првиот круг.

Дебитантот Сенегал пред два светски првака

Дневник

Там-там звукот и натаму ќе се слуша на Далечниот исток

Утрински

Франција без постигнат гол го напушта СП во фудбал

А1
4 поврзани вести »

Тој сон на Тајсон

Дневник - 12.06.2002

Колумна - Ферид Мухиќ Мечот што го видовме, во основа беше една величествена, голема метафизичка претстава. Тоа и не беше само бокс-меч за титулар светски првак во овие или оние боксерски верзии. Тоа беше една класична античка трагедија Нема добра, нема вистинска приказна без главниот јунак, без ...

Луис го испрати "Челичниот Мајк" во старо железо

Вест

Луис го исчисти Тајсон од рингот во Мемфис

Дневник

Луис ја потврди својата доминација, Мајк како мало дете

Утрински
4 поврзани вести »

Центарот во сообраќаен метеж, надлежните бараат разбирање од возачите

Дневник - 14.06.2002

ПО ЗАТВОРАЊЕТО НА ИЛИНДЕНСКА Во Градот најавуваат дека наскоро ќе се става нов асфалт и на улицата Мито Хаџивасилев-Јасмин Центарот на Скопје е во целосна сообраќајна блокада откако градските власти затворија дел од прометната улица Илинденска.

Скопје во сообраќаен јазол

Вест

Од денеска затворен дел од Илинденска

Вест

Реконструкција на дел од улицата "Илинденска°

Утрински
4 поврзани вести »

Обвинителство чека решенија за предметите за Хаг

Утрински - 15.06.2002

По одлуката на Хашкиот трибунал да ги преземе петте истраги од македонските правосудни органи Гордана Дувњак Обвинителство чека од судовите и официјално да биде известено за одлуката на Хашкиот трибунал да ја преземе јурисдикцијата врз петте истраги за дела поврзани со минатогодишниот воен конфликт ...

Пет македонски случаи ќе се решаваат во Хаг

А1

Петте македонски случаи за воени злосторства патуваат за Хаг

Утрински

Дел Понте најавува нови обвиненија против југословенски државјани

А1
4 поврзани вести »

Андов: „Законот за Комората може да се менува само со амандмани“

А1 - 12.06.2002

Собранискиот спикер Стојан Андов денеска прими делегација на Стопанската комора, предводена од Светозар Јаневски, која ги изнесе своите забелешки за предлог законот за Комората, нагласувајќи дека стопанствениците не учествувале во подготовката на овој документ.

Андов ќе ги распише изборите на 7 јули?

Утрински

Андов изборите ќе ги распише до 7 јули

Вест

Изборите ќе бидат на 15-ти септември, но можеби и нема

А1
4 поврзани вести »