TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-06-10 - 2002-06-16

Девица-напната ситуација

Дневник - 13.06.2002

Можеби ќе се случи да ви дојдат ненајавени гости. Тоа би можело да ве спречи во вашите планови. Во домот би можело да дојде до напната ситуација, но сепак набрзо ситуацијата ќе се поправи. Не жалете ако не бидете поканети во друштво бидејќи ништо важно нема да пропуштите.

Рак-психичка напнатост

Дневник

Скорпија-намалена напнатост

Дневник
3 поврзани вести »

Витина и Дебалде го отфрлаат предлогот за нов граничен премин

Утрински - 12.06.2002

По македонскиот предлог за отворање нов премин со Косово Витина - Општинското раководство на Витина и жителите на пограничното село Дебалде се спротивставија на предлогот на Македонија за отворање граничен премин меѓу Косово и Македонија во овој пограничен појас, јави приштинската агенција ...

Косовци сакаат "илјадници хектари земјиште", а не привремен граничен премин

Дневник

Витина и Дебалде го отфрлаат македонскиот предлог за нов граничен премин

А1
3 поврзани вести »

Радиоактивниот бомбаш од САД со богато криминално досие

Вест - 12.06.2002

Абдула ал Мухаџир во ислам преминал додека бил в затвор ЧИКАГО, 12 јуни (Ројтерс) - Абдула ал Мухаџир, американски државјанин од порториканско потекло, имал големо криминално досие, и меѓу другото извршил убиство кога имал 13 години далеку пред да биде уапсен како осомниен оперативец на Ал Каеда ...

Уапсен американскиот оперативец на Ал Каеда

Утрински

Уапсен американски терорист што испитувал терен за напад со радиоактивна бомба

Дневник
3 поврзани вести »

Прва Гренд-слем титула за Коста

Утрински - 11.06.2002

Ролан Гарос, финале во машка конкуренција Алберт Коста е победник на вториот годинашен Гренд слем турнир Ролан Гарос. До првиот трофеј во кариерата на отвореното тениско првенство на Франција и прв воопшто по тригодишен пост на тениските турнири, Коста стигна откако за два часа и 30 минути игра со ...

Втора Гренд-слем титула за Вилијамс - помладата

Утрински

Серина Вилијамс подобра во сестринското финале

Дневник
3 поврзани вести »

Грчкиот премиер го отпушти министреот за здравство оти сакал да се повлече од политиката

Вест - 11.06.2002

АТИНА, 11 јуни (Ројтерс) - Грчкиот премиер Костас Симитис вчера го отпушти министерот за здравство Алекос Пападопулос зашто намеравал да се повлече од политиката. Пападопулос, кој е еден од најистакнатите членови на Социјалистичката партија, рекол дека нема да се кандидира на општите избори во март ...

Застрелан маж што пукал врз резиденцијата на Симитис

Дневник

Разочаран наркоман стрелал врз станот на Симитис

Утрински
3 поврзани вести »

Состанок на комитетот за поделба на имотот на поранешна СФРЈ

А1 - 16.06.2002

Претставниците на Комитетот за поделба на имотот на поранешната југословенска федерација утре за прв пат ќе се состанат во Скопје со цел да ги преоценат резултатите по ратификација на спогодбата за поделба на имотот на поранешна СФРЈ, постигната минатата година во Виена.

Повторно дебата за поделба на дипломатскиот имот

Утрински

Македонија олеснувач во поделбата на имотот на СФРЈ

А1
3 поврзани вести »

Во очекување на разговорите за името на Македонија

А1 - 11.06.2002

Република Македонија и Република Грција најверојатно денеска во Њујорк треба да ги продолжат преговорите за разликата околу името на нашата држава - јавува „Макфакс“ повикувајќи се на дипломатски извори. Според истите извори, разговорите во седиштето на ОН во Њујорк треба да ги водат македонскиот ...

Во Њујорк продолжуваат разговорите за разликите околу името

Утрински

Неделава нова рунда разговори за разликите околу името

А1
3 поврзани вести »

До прволигашите поднесени две варијанти за следната сезона

Утрински - 13.06.2002

Вчера во ЕСМ се одржа состанок на комисијата за натпреварување при ФСМ Вчера во просториите на Електростопанство на Македонија се одржа работен состанок на Комисијата одредена за разгледување на системот на натпреварување во најквалитетната фудбалска лига во земјава.

Прволигашите според словенечкиот систем со две подваријанти

Вест

Прволигашите за пет дена треба да изберат

Дневник
3 поврзани вести »

Стоп за патот на смртта

Утрински - 10.06.2002

Протест на селата Волково и Орман поради изградбата на заобиколницата Еколозите алармираат дека автопатот претставува еколошка катастрофа Под мотото ?Стоп за патот на смртта°, жителите на месните заедници "Волково" и "Орман" во саботата одржаа протестен собир на кој остро се спротивставија на ...

Волковчани до смрт ќе се борат против изградбата на автопатот

Дневник

Волковци и орманци со вили и секири ќе се бранат од "патот на смртта"

Вест
3 поврзани вести »

Убиениот Албанец не ги почитувал воените команди

Утрински - 12.06.2002

По инцидентот на границата Бујановац - До инцидентот на македонско-југословенската граница, во кој беше убиен косовскиот Албанец Ибрахим Рагуши од Косовска Митровица, дошло поради непочитување на наредбите на југословенските војници за да застане, јави белградската агенција Фонет, повикувајќи се на ...

Убиен Албанец во близина на македонско-југословенската граница

Утрински

Убиен Албанец во близина на македонско-југословенската граница

А1
3 поврзани вести »