TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-06-10 - 2002-06-16

Јулските пензии ќе се покачат за 5,8 насто

Вест - 13.06.2002

И ПЕНЗИОНЕРИТЕ ЌЕ СЕ ОПАРАТ Пензиите се коригираат како последица на покачувањето на платите во нестопанството за просечни 20 насто, а според Сојузот на пензионерите, ова е прво поголемо покачување на пензиите откако беа замрзнат Пензиите за јули ќе се зголемат за 5,8 насто.

Пензионерите останаа без пензии поради матичните броеви

Дневник

Пензиите на околу 5.000 ЈУ-пензиски осигуреници ќе им доцнат 2,5 месеца

Утрински
3 поврзани вести »

Тупурковски: Преговорите за продажба на ЕСМ, аеродромот, НИП-от и Поштата се нелегитимни

Вест - 10.06.2002

Странските и домашните компании, кои ќе учествуваат во склучувањето на договори за концесија или приватизацијата на капиталните капацитети "Електростопанство на Македонија", скопскиот аерором, НИП "Нова Македонија" и "Македонска пошта" во периодот до изборите, треба да бидат свесни дека тие ...

Одговорност за подјадување на економската стабилност

Утрински

Предизборен стоп за сите големи проекти на Владата

Дневник
3 поврзани вести »

Брокерите обвинуваат за нетранспарентност

Вест - 12.06.2002

АГЕНЦИЈАТА ЗА ПРИВАТИЗАЦИЈА ЗА ДВА ДЕНА ГИ ПОВЛЕЧЕ И ГИ ВРАТИ НА БЕРЗА РЕЗИДУАЛИТЕ Брокерите, кои за вчера веќе поседуваа налози за тргување, се жалат дека со брзото повелкување и враќање на државните акции на Берза Агенцијата повторно се враќа на добро установената пракса, своите активн Агенцијата ...

Акциите на Агенцијата ќе можат да се купуваат со обврзници

Утрински

Агенцијата за приватизација ги повлече од берза државните акции

А1
3 поврзани вести »

Вечерва ќе се избира мис на Македонија за мис на светот

Вест - 14.06.2002

Најубавата македонка, мис на Македонија за мис на светот, во организација на "Мис М", ќе се избира вечерва, во МНТ, со почеток во 21 часот. Организаторот, Лидија Велковска, најавува богато шоу, со интересни музички гости и кореографија која за 15-те финалистки ја изработи Александра Талевска од ...

Победи најубавата-охриѓанката Милена Пројкоска

Вест

Милена Пројкоска е Мис Македонија 2002

Дневник
3 поврзани вести »

Фелер: Исклучувањето на Рамелов, дополнителен мотив

Утрински - 12.06.2002

Со победата против Камерун од 2:0, Германската селекција го освои првото место во групата-Е Германија го освои првото место во Е-групата со седум бодови, откако во последното коло, во Шизуока извојува победа над Камерун од 2:0.

Африканците ја испуштија шансата во првото полувреме

Дневник

Германија и Франција може и да испаднат

Дневник
3 поврзани вести »

Акционерското собрание на „Табак осигурување“ прогласено за нелегитимно

А1 - 12.06.2002

Акционерското собрание на „Табак осигурување“, одржано денеска, е нелегитимно бидејќи не им е дозволен влез на поранешните вработени во „Македонија табак“ иматели на 25 проценти од акциите во друштвото, тврди адвокатот на овие акционери Венцислав Гушев.

Гевгелиска "Таља Бикова" ја купи "Македонија табак 2000"

Утрински

„Табак 2000“ ги прикрива матните зделки во врска со „Македонија табак“

А1
3 поврзани вести »

Малостопанствениците бараат фискалните каси да ги платат од ДДВ

А1 - 16.06.2002

Стотина малостопанственици од Прилеп, Битола, Охрид, Скопје и други градови на средбата со министерот за финансии Нкола Груевски во Прилеп побараа од владата најавеното плаќање на фискалните каси од буџетот и враќање преку данокот на добивка да се регулира со закон, а не со владин став.

Битолските малостопанственици го исвиркаа Груевски

Утрински

Битолските малостопанственици ќе го блокираат Груевски

Утрински
3 поврзани вести »

Неканети гости од Мала Азија го окупираа велешко Оморани

Утрински - 12.06.2002

Повеќе илјади непознати птици дојдоа во Азот за го продолжат својот род СУТКА ОЦЕДОВА Гостински птици, непознати и за најстарите жители на велешкото село Оморани, се населија во почетокот на јуни и ги запоседнаа покривите на куќите, плевните, фурните, оџаците, ги освоија дрвјата и нивите.

Сколовранци од Азија во инвазија на Оморани

Дневник

Неканетитот гостин на Оморани е розов сколовранец

А1
3 поврзани вести »

Уставна повелба за Унијата Србија и Црна Гора до крајот на јули

А1 - 11.06.2002

Високиот претставник на Европската Унија Хавиер Солана, по средбата со југословенските, црногорските и српските официјални претставници во Белград, изјави синоќа дека подготовките за уставната повелба на идната заедница на Србија и Црна Гора ќе бидат завршени до крајот на јули.

Солана во Белград за да го забрза крајот на Југославија

Утрински

Солана задоволен од разговорите во Белград

А1
3 поврзани вести »

Шпанците им ги расипаа сметките на Јужноафриканците

Утрински - 13.06.2002

Јужна Африка не се најде во осминафиналето само поради еден постигнат гол помалку од Парагвај Иако однапред имаше обезбедено пласман во осминафиналето, Шпанија не беше дарежлива спрема селекцијата на Јужна Африка, која до последен момент заедно со Парагвај беше во конкуренција за второто место од ...

Змајчеки патуваат дома, а "Бафана, Бафана" се на пат за вториот круг

Дневник

Прва победа за Ј. Африка на светските првенства

Утрински
3 поврзани вести »