TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-06-17 - 2002-06-23

Лидерите на ЕУ за што поскорешна мировна конференција за Блискиот Исток

А1 - 23.06.2002

Лидерите на Европската Унија повикаа вчера за предвремено свикување на мировна конференција за Блискиот Исток, во соопштение во кое не се споменува палестинскиот претседател Јасер Арафат, јавија светските агенции. Соопштението, кое е усвоено на самитот во Севиља, е издадено пред говорот на ...

Израелската војска призна дека по грешка убила Палестинци

А1

Палестинци масакрираа еврејски деца во доселеничка населба

Дневник

Палестинските самоубијци и вчера не мируваа

Утрински

Палестинец уби изралеско семејство, Израел застрела палестински деца на пазарот во Џенин

Вест

А1 Вест Утрински Дневник А1 Вест Утрински Утрински

28 поврзани вести »

Владата го повлече предлог - законот за два пасоша

Вест - 22.06.2002

Владата вчера го повлече спорниот предлог на законот за патните исправи со кој се предвидуваше на насловната страница на пасошите, покрај македонскиот и англискиот јазик, да биде испишан и албанскиот. Според официјалното објаснување, предлогот на Владата за таквиот документ е повлечен поради ...

Владата го повлече предлогот за два вида пасоши

Утрински

Пасошите предложени по теркот на Словенија

Вест

Владата го повлече законот за пасошите

А1

Печатот на албански прашува: Зошто се скандализира пасошот?

А1

Вест Утрински Дневник Утрински А1 А1 Вест Дневник

18 поврзани вести »

Партиски голгетер на кого не му треба топка

Дневник - 22.06.2002

Портрет: Марјан Ѓорчев, Министер за земјоделство Во сите коментари на популарниот Дар-Мар, во кои се појавува премиерот Љубчо Георгиевски, речиси неизоставно ѕирка една мала, симпатично пополнета фигура, чие лице е обраснато со брада.

"Со лигушите од ДПМНЕ коалиција нема"

Дневник

СДСМ не коалицира со ВМРО-ДПМНЕ која ќе биде во опозиција

Утрински

Доста била поканета, ама преку возачот

Вест

СДСМ не коалицира со оние што треба да ги порази

А1

Дневник Вест А1 Вест Дневник Утрински Дневник Утрински

16 поврзани вести »

МВР не знае ништо за двестете сомнителни дипломи на Новковски

Дневник - 22.06.2002

СЛУЧАЈ ФАЛСИФИКУВАНИ ДИПЛОМИ Немаме никакви информации за 200-те сомнителни странски дипломи што Министерството за образование и наука наводно ги доставило кај нас, велат во Министерството за внатрешни работи. Министерот за образовани се обиде вниманието на јавноста за аферата со фалсификуваните ...

За 800 евра може да се купи фалсификувана бугарска диплома

Утрински

Биди дипломец!

Дневник

Флоровски ја повлекол бугарската диплома

Утрински

И студентите во потрага по фалсификувани странски дипломи

А1

Вест Дневник Утрински А1 Дневник Утрински Вест А1

14 поврзани вести »

Јован - гркофил и владика со немирен дух

А1 - 23.06.2002

Бевме сосема во право кога пред две години кога првиот човек на брегалничката епархија го дефиниравме како експонент на туѓи црковни влијанија и сили. Човек кој не ја признава ниту МПЦ, ниту македонската држава, гркофил и владика со немирен дух и лесна рака.

Јован на денешната молитва не го спомна името на српскиот патријарх Павле

А1

Промоција на расколот на МПЦ на осветувањето на Света Софија

А1

Расколот во МПЦ се продлабочува

А1

Афтокефалноста на велешката епархија ќе се решава на долги патеки

А1

А1 Утрински Утрински Вест Утрински Дневник А1 А1

13 поврзани вести »

Роналдињо го расчисти патот кон петтата светска титула

Утрински - 22.06.2002

Во првиот четврт-финален меч во Шизуока, четирикратниот првак Бразил извојува победа над Англија од 2:1 Четирикратниот светски првак Бразил е првиот полуфиналист на Светското првенство во Јапонија и Јужна Кореја, откако во четврт-финалето во Шизуока извојува победа над Англија од 2:1.

Бразил и Германија се првите 1/2 финалисти на СП

А1

Најдобриот напад против најдобрата одбрана

Дневник

Самба за Гордиот Албион

Утрински

Англичаните си го прогласија денот за неработен

Дневник

Утрински Утрински Утрински Дневник Дневник Утрински Утрински

12 поврзани вести »

СРЈ во мировните мисии на ОН

Утрински - 22.06.2002

Крај на една изолација БЕЛГРАД - Тројца пилоти на военото воздухопловство на Југословенската армија овој викенд ќе се упатат кон Источен Тимор, во прва мировна мисија на СРЈ за ОН во последните години. Мисијата претставува симболично постепено рехабилитирање на силата која само пред три години беше ...

На Градски и менаџери од Грција, Германија и од СРЈ

Утрински

Граничните прашања се решени со договорот меѓу Белград и Скопје

А1

Царинските приходи за Милошевиќ префрлени на Кипар

А1

Во јули ќе почне демаркацијата на границата со СРЈ

Утрински

А1 А1 А1 Утрински Вест

10 поврзани вести »

Кореја и Турција - нови фудбалски нации

А1 - 23.06.2002

17 -тото светско фудбалско првенство во Јапонија и Јужна Кореја на површината исфрли нови фудбалски нации. Репрезентациите на Кореја и Турција се најпријатните изненадувања и се најдоа во големата четврка со четирикратниот првак Бразил и трикратниот шампион Германија.

Италија продолжува да "плаче" за елиминацијата

Утрински

Севернокорејците во мрак околу СП

Утрински

Крај на италијанската декаденција

Утрински

Трапатони не размислува за оставка

Утрински

Дневник Утрински А1 Утрински Утрински

10 поврзани вести »

Ќе се соопштат имињата на тие што имаат информации за киднапираните

Дневник - 22.06.2002

СПОРЕД АЛЕН ЛЕ РОА Радмила Шеќеринска од СДСМ го обвини МВР дека користи шпекулации и дезинформации за судбината на киднапираните Меѓународната заедница наскоро ќе ги обелодени имињата на лицата кои имаат информации за судбината на 12-те киднапирани Македонци од Тетовско, соопшти Ален ле Роа, висок ...

Амбасадорот Вахлунд ќе каже кој има информации за киднапираните

Вест

Познати имињата на лицата кои знаат каде се киднапираните

А1

Откритијата за киднапираните ќе бидат објавени идната недела

А1

Награда од 500.000 евра за информација за киднапираните

Дневник

Дневник Вест Утрински Утрински А1

10 поврзани вести »

Шефот на српската тајна полиција подготвен да сведочи во Хаг

А1 - 20.06.2002

Шефот на српската тајна полиција Раде Марковиќ, кој последен ја вршеше таа должност во режимот на Слободан Милошевиќ, е подготвен да сведочи пред Хашкиот трибунал, изјави неговиот правен застапник. Тој соопшти дека Раде Марковиќ потврдил оти е подготвен, доколку добие покана, да се појави пред ...

Југославија на Трибуналот ќе му го отвори тајниот документ за Милошевиќ

Вест

Затворениот Раде Марковиќќе сведочи против Милошевиќ

Дневник

Станишиќ кодоши другари, претпоставени и исламисти само за да не оди во Хаг

Дневник

Милошевиќ со висока температура - судењето повторно одложено

А1

Вест А1 Дневник Дневник

9 поврзани вести »