TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-06-17 - 2002-06-23

Намалување на бројот на набљудувачите на ЕУ во земјава

Утрински - 21.06.2002

Мониторинг Скопје - Како резултат на подобрената безбедносна ситуација во земјата, се планира намалување на бројот на набљудувачите на ЕУ во Македонија, истакна шефот на Канцеларијата на Мониторинг-мисијата на ЕУ во Скопје, Мајкл Френкланд на средбата со министерот за надворешни работи , Слободан ...

На Балканот му е потребна европска перспектива

А1

Чашуле на министерска средба на земјите-членки на ЈИЕ

Утрински

Првиот дипломатски пикник без Чашуле

А1

Дипломатите не му дојдоа на пикник на Чашуле

Вест
5 поврзани вести »

Ахмети го поздрави усвојувањето на пакетот закони

А1 - 21.06.2002

Демократската унија за интеграција го поздравува усвојувањето од страна на парламентот на 15-те закони кои произлегуваат од Охридскиот договор и изразува надеж дека што поскоро ќе биде усвоен и преостанатиот закон за патни исправи и деловникот за работа на собранието, се вели во соопштението на ДУИ ...

Праведни избори без насилство, за мир и стабилност на Македонија

Вест

САД го поздравуваат усвојувањето на пакетот закони

Утрински

Поддршка за конструктивниот пристап кон пакетот закони

А1

Меѓународната заедница го поздрави усвојувањето на изборните закони

А1
5 поврзани вести »

Владата се скара и со Светската банка

Капитал - 20.06.2002

Македонија и меѓународните институцииВладата се скара и со Светската банкаМакедонија дефинитивно влегува во фаза на заладување на односите со двете меѓународни финансиски институции од најголемо значење за земјата, Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка Герман ФилковОткако Владата реши да ...

Светската банка не сака парите да # се трошат на предизборен маркетинг?

Дневник

Терансформацијата на претпријатијата се одвива добро

Утрински

Програмата за ФЕСАЛ-кредитот напредува, пари се уште нема!

Вест

Светската банка тактизира со ослободување на ратата

А1
5 поврзани вести »

Заврши првиот уписен рок во средните училишта

А1 - 21.06.2002

Денеска во средните училишта заврши првиот уписен рок. Во 90-те училишта во државава, од кои 22 се во Скопје, планирано е да се запишат вкупно 28 илјади ученици. Или според министерството за образование во следната учебна година шанса за средно образование ќе добијат 95% од завршените осмооделенци.

Уште првиот ден пополнети местата во атрактивните училишта

Утрински

Калабалак во гимназиите, економското и медицинското

Вест

Почнува трката за 27.500 места во средните училишта

Дневник
4 поврзани вести »

Денеска ќе се потпише договорот за продажба на "Саса"

Утрински - 20.06.2002

Според соопштението од Министерството за економија Денес се очекува потпишување на договорот за продажба на акциите на државата во рудникот "Саса" од Македонска Каменица, со најповолниот понудувач "Стендмад" од Кипар, се истакнува во вчерашното соопштение на Министерството за економија во кое е ...

69,7 отсто од "Нова Македонија" на продажба до 19 јули

Вест

По "Нова Македонија", тендери за продажба на ФАС "11 Октомври" и "Микрон"

Дневник

Седница на телото за структурни реформи

А1
4 поврзани вести »

Даут Харадинај се предал на полицијата по налог на брат му Рамуш

Дневник - 21.06.2002

БЕТА ТВРДИ УНМИК најави дека ќе продолжи да апси лица осомничени за злосторства на Косово Извори на агенцијата Бета во Приштина потврдуваат дека познатиот албански екстремист и криминалец Даут Харадинај завчера доброволно им се предал на полициските сили на УНМИК.

Уапсени четворица офицери на Косовскиот заштитен корпус

Дневник

Уапсен Даут Харадинај, брат на Рамуш Харадинај

Утрински

Уапсен Даут Харадинај

А1
4 поврзани вести »

Дејан Јовановски ги анализира пристигнатите понуди

Утрински - 20.06.2002

Крилото на Никол Ферт најавува заминување во странство Крилото на освојувачот на Купот на Македонија во кошарка Никол ферт од Гостивар Дејан Јовановски, најавува повторно заминување во странство. Имено, Јовановски го одработи договорот со гостиварци, и како што самиот вели повторно "ќе се одметне" ...

Јоловиќ: Ако се решам да играм, останувам во Гостивар

Утрински

Домашното првенство надмината работа

Утрински

Во следната сезона со млади сили

Утрински
4 поврзани вести »

На Хаџиевски му се оствари желбата

Вест - 22.06.2002

Извлечени противниците на македонските клубови во квалификациските кола на Лигата на шампионите и Купот на УЕФА Вардар ќе игра со луксембуршкиот шампион, Дуделанж, Беласица ГЦ за противник го има португалскиот второлигаш Леишоеш, додека Победа ќе се сретне со данскиот Митјиланд Македонскиот ...

Вардар прво со Дуделанж, а потоа со Легија Варшава

Дневник

Вардар на стартот против шампионот на Луксембург, Дуделанж

Утрински

Хаџиевски ги посакува Луксембуржаните

Вест
4 поврзани вести »

Странските компании го собираат кајмакот од македонскиот пазар

Утрински - 20.06.2002

Дали МАТ е единствен редовен авиопревозник само на хартија? ЗДЕНКА ПАВКОВИЌ На една од своите последни седници, Владата донесе одлука за компензација на своите долгови спрема МАТ со дел од долговите кои компанијата ги има спрема Управата за цивилна воздушна пловидба.

Најголем зијан на МАТ направиле кошаркарите и ракометарите

А1

Долгот на МАТ на компензација

А1

Државата го преби долгот спрема авиокомпанијата МАТ врз грбот на Управата за цивилна воздушна пловидба

Дневник
4 поврзани вести »

Јован ја приклучи Повардарската епархија кон Српската црква!

Утрински - 22.06.2002

Невиден раскьJыGчкЃEчиЃEво МакедЃEскатЃEЃEавъBЃEвнЃEцрЃEЃE едъь епархијЃEсе ЃEикЃEчи ЃEЃEСПЦ МитроЃEЃEтоЃEЈьAан вчерЃEъьЃEавЃEыDвидеЃEраскьJыGчкЃEчеЃEЃEво МакедЃEскатЃEЃEавъBЃEвнЃEцрЃEЃE ЃEикЃEчувајќи јЃEВелешЃE-ЃEвардарскатЃEепархијЃE со ЃEјЃEраЃEводи, ЃEЃEСрпскатЃEЃEавъBЃEвнЃEцрЃEЃE ТыШ ...

"Линк" и "Минт" ја продолжуваат судската борба

Утрински

По Шара повторно крстосуваат учки

Утрински

На 15 септември се отвора нова историска страница

Утрински
4 поврзани вести »