TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-06-17 - 2002-06-23

Релативно лесна група за Македонија

Утрински - 17.06.2002

Квалификации за ЕП 2004 за мажи во Словенија Првите две места водат во баражот за ЕП Машката сениорска ракометна репрезентација на Македонија ќе се натпреварува со Швајцарија, Летонија и со Бугарија за едно од двете места кои од петтата група ќе водат во баражот за Европското првенство што од 22 ...

За баражот ќе се бориме со Швајцарија, Летонија и Бугарија

Вест

Сениорките ќе играат со Словачка, Турција и Азербејџан

Дневник

Сениорките во друштвото на Словачка, Турција и Азербејџан

Вест
4 поврзани вести »

Белата куќа евакуирана за 15 минути

Дневник - 21.06.2002

лажна ТРЕВОГА Официјалната резиденција на американскиот претседател вчера беше евакуирана за само 15 минути откако во забранетата воздушна зона во Вашингтон заталкал авион, јави Ројтерс. Животот на претседателот Џорџ В. Буш не бил загрозен. - Едномоторен авион влезе во забранетата зона.

Евакуирана Белата куќа

Утрински

Белата куќа накратко евакуирана, Буш на сигурно

Вест

Евакуирана Белата Куќа

А1
4 поврзани вести »

Влезниците на црно достигнаа цена од 1.200 долари

Дневник - 21.06.2002

ВЕСТИ * Билетите за најинтересниот меч од четврт-финалето помеѓу Англија и Бразил достигнаа цена од 1.200 долари. Официјалните цени на билетите за мечот се од 125 до 300 долари и сите се распродадени. - Мојот најдобар другар доаѓа со специјален авион од Англија за оваа средба.

Германија конечно ќе го минат четврт-финалето?

Дневник

Сенегалците се подготвуваат гледајќи фудбал

Дневник

СП на ФИФА ќе # донесе профит од 600 милиони долари

Дневник
4 поврзани вести »

Бучковски го обвини Георгиевски дека ја договорил војната со Џафери

Утрински - 18.06.2002

Потпретседателот на СДСМ говореше пред македонската американска асоцијација За време на неколкудневната работна посета на САД, потпретседателот на СДСМ, Владо Бучковски, имаше многубројни средби со македонските иселеници и претставници на американската политика.

Ако има фалсификат, промена на власта ќе има од улица

Дневник

По изборите подобри услови за инвестици од дијаспората

Утрински

Иселениците не му ветиле на Бучковски поддршка за СДСМ за изборите

Дневник
4 поврзани вести »

Отфрлена жалбата на ИО за промени во РСМ

Утрински - 22.06.2002

Одлука на Апелацискиот суд од Скопје Потврдена одлуката за реизбор на Душко Кадиевски за претседател на РСМ Апелацискиот суд во Скопје, со решение бр. 3125 од 30 мај оваа година, ја одби жалбата на Иницијативниот одбор за промени во Ракометниот сојуз на Македонија и го потврди решението на ...

Агенцијата му се заблагодари на првиот човек на РСМ

Дневник

Кадиевски ја повлече казната на Марјан Начевски

Дневник

Марјан и Драган Начевски остануваат македонски судии

Вест
4 поврзани вести »

Општина Карпош сама си го средува зеленилото по населбите

Вест - 19.06.2002

Општина Карпош деновиве се зафати со целосно чистење на населбите Влае, Карпош 4 и Тафталиџе. Градоначалникот на Општината Стевчо Јакимовски вели дека по населбите се коси тревата која е порасната и до 2 метра и се се метат јавните површини.

Карпошевци бараат нови паркиралишта и средување на старите

Вест

Нови светилки во Тафталиџе и во Карпош 1

Вест

Осветлени Тафталиџе 2 и Карпош 1

Утрински
4 поврзани вести »

Нов прогон на прогонувачите

Дневник - 22.06.2002

Ефтим Гашев - Арена Сојузот на борците на НОБ од Македонија со отворено писмо деновиве и се обрати на јавноста жолчно спротивставувајќи се на иницијативата во Собранието на Македонија за донесување закон за бришење на пресудите на прогонуваните, затворените и судените лица за идеите за самобитноста ...

Борба за историската вистина или борба за привилегии?

Дневник

Борците против борците

Дневник

Борците од НОВ не признаваат други борци

Дневник
4 поврзани вести »

Американската влада е разочарана од нашата царина

Дневник - 20.06.2002

СПОРЕД АМБАСАДОРОТ БАТЛЕР Американската влада е разочарана од односот на нашата Царинска управа, која без образложение на граничните премини по неколку недели задржувала стока на македонски и на американски компании. Лоренс Батлер, амбасадорот на САД во Македонија, на вчерашната регионална ...

Даравелски пет месеци држел на терминал американски радиостаници

Вест

Батлер ја критикува царината

А1

Место кај Чашуле, Батлер на гости кај Мерсел Биљали

Вест
4 поврзани вести »

Продажбата на "Лозар" на "ЦИП-продукт" неважечка?

Утрински - 18.06.2002

Според извештајот на Агенцијата за приватизација околу приватизацијата на битолски "Лозар" МАЈА ТОМИЌ Продажбата на управувачкиот пакет-акции на битолски ?Лозар" на ?ЦИП-продукт" е неважечка, категорично тврдат консултантите на германската фирма ?Мессер", а тоа недвосмислено се констатира од ...

Полицијата разоружа 30 лозарци

Вест

Агенцијата за приватизација го местела бодувањето во полза на ЦИП "Продукт"

Дневник

Лозарци бараат поништување на постапката

А1
4 поврзани вести »

Мешовит експертски тим ќе ги бара изгубените пари на бивша Југославија

Капитал - 20.06.2002

Сукцесија на имотот на поранешна СФРЈМешовит експертски тим ќе ги бара изгубените пари на бивша ЈугославијаМакедонија ги сака амбасадите во Брисел, Копенхаген, Атина и Канбера. И другите земји ги кажале своите желби. Усогласувањето претстои, но недостигот на 589 милиони долари на СФРЈ депонирани во ...

Македонија ја доби амбасадата во Канбера

Утрински

Македонија пикира на амбасадите во Камбера, Брисел, Копенхаген и Атина

А1

Прва средба на комитетот за сукцесија

А1
4 поврзани вести »