TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-06-17 - 2002-06-23

Првото бебе од епрувета во "Мала Богородица"

Утрински - 21.06.2002

НОВИНА Во приватната болницата "Мала Богородица" завчера се роди првото бебе зачнато со постапката на вонтелесно оплодување. Првенчето на среќните родители кои подолго време безуспешно се обидувале да добијат пород е син и се вика Ангел.

Во "Мала Богородица" се роди првото бебе од епрувета

Дневник

Ангел е првото бебе од епрувета во "Систина"

Вест
3 поврзани вести »

Ние сме дезориентирани

Утрински - 22.06.2002

Разговор со Јован Кондијанов, директор на Републичкиот завод за заштита на спомените на културата Катерина Богоева Каква е сегашата состојба со оштетените споменици на културата во реоните кои беа афатени со воените дејства, но и до кои се уште неможе да се пријде? Во тек се сериозни подготовки со ...

Почна обновата на манастирот во Лешок

Утрински

Почна обновата на Лешочкиот манастир

Дневник
3 поврзани вести »

Џафери и Тачи со оружје го прославија донесувањето на законите

Утрински - 21.06.2002

Прексиноќа во Тетово и Тетовско одекнуваа силни оружени канонади во организација на ДПА ТЕТОВО - Највисоките партиски раководители на ДПА - Арбен Џафери, Мендух Тачи, Ернард Фејзулаи и новоизбраниот претседател на разгранокот на Тетово, Даут Реџепи, алијас командант Лека, со повеќемина други ...

Рафална ноќ во Тетово

Вест

Тетовчани повторно вознемирени од пукотници

А1
3 поврзани вести »

Викторија го испрати најдобриот фризер да му ја среди косата на Бекам за мечот со Бразил

Вест - 19.06.2002

ЛОНДОН (Ројтерс) - Еден од најпознатите фризери во Лондон ќе тргне на пат за Јапонија на мисија да му ја смени фризурата на капитенот на британскиот фудбалски тим Дејвид Бекам пред почетокот на петочниот натпревар ЛОНДОН (Ројтерс) - Еден од најпознатите фризери во Лондон ќе тргне на пат за Јапонија ...

Бекам: Убеден сум дека ќе го победиме четирикратниот првак

Утрински

Бекам: Ќе сторам се за да станеме шампиони

Утрински
3 поврзани вести »

Кумовите Георгиевски ја крстија вевчанската четворка

Утрински - 17.06.2002

Голема свеченост во црквата "Свети Никола" во Вевчани Симон Илиевски ВЕВЧАНИ - Во саботата во соборната црква "Свети Никола" во Вевчани, четворката Марко, Бисера, Бојана и Мартина беа крстени со православна црковна церемонија што ја изврши митрополитот Тимотеј, во сослужение на свештени лица од ...

Вевчанската четворка крстена

Вест

Кумовите Георгиевски ја крстија вевчанската четворка

Дневник
3 поврзани вести »

Жерновски за сведоци ги повикува Тупурковски и Попов

Вест - 18.06.2002

НОВО РОЧИШТЕ ВО СПОРОТ БИТОЉАНУ-ДИМИТРОВ ПРОТИВ ПОРТПАРОЛОТ НА ЛИБЕРАЛНО ДЕМОКРАТСКАТА ПАРТИЈА Во Основниот суд 1 во Скопје продолжи судењето против Андреј Жерновски тужен од Вања Битољану и Александар Димитров за кривично дело: клевета.

Жерновски бара да сведочат Попов и Тупурковски

Утрински

Поранешна новинарка на "Утрински весник" во одбрана на портпаролот на ЛДП

Дневник
3 поврзани вести »

Група од Косово повторно нападнала караула на АРМ

Дневник - 20.06.2002

НОВ ИНЦИДЕНТ НА СЕВЕРНАТА ГРАНИЦА Генералштабот на АРМ ги демантираше информациите на МВР дека терористичка група од Косово направила камп кај Вејце и кај Вешала Вооружена група од Косово завчера попладне ја нападнала караулата "Стража" на македонско-југословенската граница.

Инцидент кај караулата "Стража", нема повредени војници

Утрински

Нападната граничната караула Стража

А1
3 поврзани вести »

Пенов сака во еден здив да го среди Скопје

Вест - 20.06.2002

ГРАДОТ ЕДНОВРЕМЕНО РЕКОНСТРУИРА И ОБНОВУВА УЛИЦИ И МОСТОВИ По мостовите Гоце Делчев и Камени и улицата Илинденска, следната недела ќе почнат обновите на улиците Мито Хаџивасилев Јасмин и 12 Македонска ударна бригада. Градоначалникот Пенов вели дека реконструкциит Затворањето и реконструкциите на ...

Дали Ристо Пенов е добар градоначалник?

Вест

Пенов сака да го поправа и мостот во Влае, сообраќајците го премислуваат

Дневник
3 поврзани вести »

Загинаа седум лица во кашмирскиот регион

А1 - 21.06.2002

Најмалку седум лица загинаа во одвоени инциденти во текот на ноќта од огнот што индиските сили го отвориле врз бунтовниците од индискиот дел на Кашмир, соопшти полицијата. Во селото Каимох индиските сили се обидувале да деактивираат мина поставена од сепаратистите при што бунтовниците отвориле ...

Индија не планира повлекување на армијата од границата

Утрински

Исламски милитанти убија 12 души во Кашмир

Вест
3 поврзани вести »

Удар врз адвокатурата за разбивање на нејзиното единство

Утрински - 19.06.2002

Адвокатската комора реагира на промените во Законот за адвокатура З а Адвокатската комора на Македонија е целосно неприфатлива одредбата предвидена во новиот закон за адвокатура со која се воведува новина- адвокатските друштва да мора да се запишуваат во Трговскиот регистар, а не во Уписникот на ...

Владата предлага закон со кој ќе се изгуби независноста на адвокатурата

Дневник

Новиот закон за адвокатура ги раскара адвокатите и нотарите

Утрински
3 поврзани вести »