TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-06-24 до 2002-06-30

Јован: „Идеите за еднонационална црква се шовинистички“

А1 - 30.06.2002

Камбани, верници од Штип и Кавадарци, но и полиција на платото на велешката црква „Свети Пантелеј“, каде владиката Јован одржа литургија која траеше безмалку четири часа. Владиката Јован богослужбата ја држеше на старословенски и македонски јазик, а според кажувањата н аверниците, ова е најголема, ...

МПЦ во исчекување на ставот на владиката Јован

А1

Ако до понеделник не се покае, Јован ќе биде избркан од епархијата

Вест

?Јован сс уште не се сретнал со владиката Петар

Утрински

Верниците бараат расчинувањена владиката Јован

Дневник

А1 Вест Вест Утрински Утрински Утрински Утрински Дневник

50 поврзани вести »

Изралел ја урна палестинската управа во Хеброн

А1 - 29.06.2002

Изралелската војска ја уништи зградата на палестинската управа и силите за безбедност во Хеброн. Според извештаи на очевидци, голем дел од зградата е дигнат во воздух, додека остатоците се уништени со булдожер. Податоците за евентуелниот број на жртвите се уште не се познати.

Израелската војска ја урна зградата на палестинската управа во Хеброн

Вест

Буш тврди дека Европа го поддржала за смена на Арафат

Утрински

Израелски булдожер го урива sидот на палестинското седиште

А1

Буш се закани со санкции за Палестинците ако не си оди Арафат

Вест

Утрински А1 Вест Утрински Дневник А1 Вест Утрински

24 поврзани вести »

Историски прв судир во седмото финале за двете најуспешни мундијалски нации

Утрински - 29.06.2002

Факти што вреди да се знаат пред неделното финале на 17. СП меѓу Бразил и Германија Капитенот на Бразилците, Кафу, в недела ќе стане прв фудбалер што настапил во три финалиња на светските првенства В недела во 13 ч. по средноевропско време, со финалниот натпревар меѓу Бразил и Германија, ќе биде ...

Во големите мечеви никогаш ништо не се знае

Утрински

Руди Фелер: Ќе инсистирам на дисциплина и претпазливост

Утрински

Бразил без постигнат гол во финале од 1970 година

Дневник

Ќе попушти ли германската одбрана пред бразилскиот напад

Дневник

Утрински Утрински Утрински А1 Утрински Дневник Дневник А1

20 поврзани вести »

Пасошите не се во игра, ама остануваат играчка на Љубчо и Џафери

Вест - 29.06.2002

ПО ПОСЕТАТА НА РОБЕРТСОН Генералниот секретар на НАТО во муабетот со потпретседателот на ДПА Мендух Тачи, од него добил објаснување дека тој и Џафери биле "погрешно разбрани" за двојните пасоши "Спуштете ја малку топката и реториката, и не се занесувајте со некакво одложување на изборите или пак ...

ЈОВАН, ОДИ СИ ДОМА

Вест

Тараба и бандера

Вест

За секој инцидент ќе бидат одговорни ВМРО-ДПМНЕ и ДПА

Утрински

Радикализмот на Џафери води кон етничка поделба

Утрински

Дневник Дневник А1 А1 Вест Утрински Дневник А1

13 поврзани вести »

Администрацијата пак ќе штрајкува?

Вест - 28.06.2002

ВЛАДАТА НЕ ЈА ПОЧИТУВА ПОТПИШАНАТА СПОГОДБА СО СИНДИКАТОТ Претседателството на ССМ на вонредна седница вчера констатирало дека од страна на Министерството за финансии се вршат обиди за неспроведување или изменување на договорените ставови меѓу Синдикатот и Влада Сојузот на синдикатите ќе организира ...

Синдикатот и даде рок на Владата за платите до среда

Утрински

Вработените штрајкуваа, функционерите ќе се опарат!

Дневник

Синдикалците - нови протести идниот месец

А1

Здравствените работници се закануваат со штрајк

А1

Вест Вест Утрински А1 Утрински А1

11 поврзани вести »

Победа и Работнички Кометал во првото коло

Вест - 28.06.2002

Извршена ждрепката за фудбалското првенство и за Купот Освојувачот на Купот на Македонија Победа од Прилеп и шестопласираната екипа од последното првенство Работнички Кометал ќе го одиграат дербито на првото коло на Првата фудбалска лига.

На стартот дербито Победа - Работнички К. во Прилеп

Утрински

Во првото коло Јонуз се враќа во Прилеп

Дневник

Стојанов и Танушев најзвучни засилувања

Вест

Потпишаа репрезентативците Панче Стојанов и Танушев

Дневник

Вест Утрински Утрински Дневник Дневник Утрински

11 поврзани вести »

Коштуница демантира дека наредил упад во владина институција

А1 - 29.06.2002

Југословенскиот претседател Воислав Коштуница упати писмо до српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ и другите челници на српската влада во кое тврди дека никогаш не наредил упад во Бирото за комуникации на Владата на Србија, ниту во било која друга владина институција.

Смената на Павковиќ ја зајакна позицијата на Коштуница

Утрински

Нема вакуум во командувањето на Војската на Југославија

А1

Коштуница за претседателски избори според нов устав

А1

Генералот Павковиќ се повлече, Коштуница победи

Вест

Дневник А1 Вест Утрински Дневник А1

11 поврзани вести »

Самитот на Г-8 поддржа создавање палестинска држава

Вест - 29.06.2002

Кананаскис, 29 јуни - На Самитот на лидерите на седумте најразвиени држави во светот и Русија во канадското зимско одморалиште Кананаскис, кој заврши прексиноќа, беше усвоена декларација за Блискиот ... Кананаскис, 29 јуни - На Самитот на лидерите на седумте најразвиени држави во светот и Русија во ...

Путин - победник на самитот на најбогатите

Утрински

Новинар се сопнал на дијаграм на собите на Буш, Блер и Путин

Дневник

Антиглобалистите протестираа, но посмирено

Утрински

Блискиот Исток доминираше на состанокот на Г-8

Утрински

Дневник А1 Вест Дневник Дневник

10 поврзани вести »

Ѕинго го демантира "Утрински весник"

Утрински - 29.06.2002

ПРЕС "Утрински весник" на еден бесчесен, бескрупулозен начин изнесува лаги и невистини. Тоа е весникот кој е под тотална контрола на СДСМ, ако тие дојдат на власт, пак ќе се однесуваат исто како што се однесуваа до 1998 година, кога ја изгубија довербата од народот, изјави на вчерашната ...

Ѕинго не правел никакви дилови со Георгиевски

А1

Планот на Ѕинго - на избори со Бранко, во влада со Љупчо!

Утрински

Шуќур

Капитал

Црвенковски сакал чисти сметки со Ѕинго

Утрински

Дневник Дневник А1 Дневник

9 поврзани вести »

Едногласно поддржана завршната декларација

Утрински - 29.06.2002

По заврШувањето на конференцијата на министри за култура на ЦЕИ Сунчица Уневска ?Пред с? беше потврдена потребата од интензивна соработка и од конкретна поддршка на проекти на владини и невладини институции, но проекти од пошироко европско значење кои би обезбедувале границите да останат отворени", ...

Дојдоа тројца министри за култура

Вест

Ставот спрема културата треба повторно да се разгледа

Утрински

Донесена декларација за засилување на културната соработка

Дневник

Средба на министрите за култура во рамките на ЦЕИ

А1

Утрински Утрински Дневник Утрински

9 поврзани вести »