TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-07-08 до 2002-07-14

Смирувачки тонови од албанските фудбалски клубови

А1 - 13.07.2002

Сите фудбалски клубови на македонските Албанци и фудбалските работници Албанци на состанок в понеделник ќе се произнесат по понудата од Фудбалскиот сојуз на Македонија за второлигашки статус на „Шкендија ХБ“ и на „Шкендија Арачиново“, како компромис во случајот со нивните барања, дознава А1.

Албанските клубови во понеделник ќе ја промовираат лигата?

Вест

В недела основачко собрание на паралелниот фудбалски сојуз!?

Утрински

Репрезентативецот Милошевиќ ново име кај прилепчани

Утрински

Фудбал: Можно формирање на паралелелен натпреварувачки систем

А1

Вест Дневник А1 Вест Утрински Дневник А1 Вест

24 поврзани вести »

Разрешениот владика одбива да ги даде клучевите од касата

Утрински - 13.07.2002

Комисијата на МПЦ оневозможена да изврши ревизија ВЕЛЕС - Неодамна разрешениот владика Јован одбива да ги даде клучевите од втората каса која се наоѓа во Велешко-повардарската епархија. Тоа ја блокира работата на тричлената комисија која Архиепископскиот управен одбор на МПЦ ја задолжи да направи ...

Македонците се поголеми маченици од Јован

Дневник

Владиката Јован ја блокира финансовата комисија

А1

СПЦ ќе го унапреди Јован во "архиепископ на автономна црква"!?

Дневник

Недостигаат 141 илјада денари од неготинската црква

А1

Вест Утрински Утрински Дневник А1 Дневник А1 А1

22 поврзани вести »

Николовски и Мехмети експресно именувани во Врховниот суд, а потоа и во ДИК

Дневник - 13.07.2002

Комплетирана Државната изборна комисиЈа Собранието прексиноќа со 64 гласа "за" ја изгласа Одлуката за именување членови и секретар на Државната изборна комисија (ДИК) и нивни заменици. Шефот на државата, Борис Трајковски пред една недела ја именува правничката Мирјана Лазарова Трајковска за ...

ДИК вети фер и демократски избори

А1

Предложен судија без ниту еден ден судска пракса

Вест

ВМРО-ДПМНЕ мести свој член за врховен судија без судско искуство

Утрински

Нема ДИК додека не се именуваат врховни судии

Дневник

А1 Вест Вест Утрински Дневник А1 Вест Утрински

19 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ ја потврдува коалицијата со Либералите

А1 - 14.07.2002

На седницата на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ на која присуствуваа лидерот и премиер Љубчо Георгиевски, министри и директори од потесниот партиски круг донесена е одлука за коалицирање и настап на заедничка листа со Либералната Партија, на претстојните парламентарни избори.

Трајанов оди сам на изборите

Вест

Трајанов: Ако не направиме широка коалиција, на изборите ќе одиме сами

Утрински

„Се распадна коалицијата За татковината, за Македонија"

Утрински

Коалицијата " За татковината" се распадна пред партиските интереси

Дневник

А1 Утрински А1 Вест Утрински Утрински Утрински Дневник

18 поврзани вести »

Колку стапови и да играат во "Лозар", охридските газди ќе си ја земат "пелистерка"

Вест - 12.07.2002

НИКОЛОСКИ И ПАНДЕЛЕСКИ ДЕМАНТИРААТ ДЕКА НИВНИ ЛУЃЕ ЈА ПРЕДИЗВИКАЛЕ ТЕПАЧКАТА СО ЛОЗАРЦИ Завчерашната тепачка и турканиците пред битолски "Лозар" се добро осмислено сценарио од лозарци за кое претходно ја предупредивме и јавноста, а единствениот повреден е директорот на "Цип продукт" Илко ...

„Притисоците врз Лозар" продолжуваат со финансиски инспекции

Утрински

Николовски и Панделевски не се откажуваaт од „Лозар“

А1

Лозарци и циповци се степаа - 10 повредени

Вест

Судијката Весна Богдановска испратена со канонада од пластични шишиња

Утрински

Дневник А1 Вест Утрински Утрински А1 Вест Утрински

13 поврзани вести »

Антракс кај животните во земјава има, но е под контрола

Утрински - 12.07.2002

По појавата на болеста во соседна Албанија, Ветеринарната управа ги презема неопходните мерки АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА ?Во Македонија нема заболени лица од антракс, а кај животните оваа болест е присутна, меѓутоа со програмата за нејзино спречување таа се држи под контрола", истакна Зоран Даневски, ...

Јагне заразено од антракс во Радуша

Дневник

Антракс регистриран само кај едно јагне во Радуша

А1

Официјално во Македонија нема антракс

А1

Во Велес нема случај на заболен од антракс

Утрински

Дневник Вест Утрински Утрински Дневник А1 Утрински Дневник

13 поврзани вести »

Охридско лето уметнички центар на Македонија

А1 - 13.07.2002

Во преполниот антички театар Лихнидос во Охрид во присуство на повеќе од 2.500 посетители синоќа свечено беше отворена најзначајната музичко сценска манифестација во земјава 42-от фестивал „Охридско лето“. „Охридско лето во наредниов период ќе биде централен културен настан во Република Македонија ...

Грандиозно отворање на „Охридско лето“

А1

Велешани си направија фестивал на античка драма во Стоби

Вест

Меѓународен фестивал на античка драма "Стоби" во Велес

Утрински

Ѕвездите на рускиот театар "Бољшој" свечено ќе го отворат "Охридско лето"

Дневник

Дневник Капитал Вест Дневник Дневник А1 Утрински

12 поврзани вести »

Блокадата кај Желино не била спонтана, туку подготвена

А1 - 13.07.2002

„Блокадата на автопатот Скопје - Тетово кај Желино не беше спонтана, туку очигледно многу добро подготвена“, изјави амбасадорот на НАТО во Македонија, Николас Бигман во интервјуто за „Радио Слободна Европа“. „Блокадата беше поставена пред објавувањето на извештајот на Комисијата за киднапираните и ...

НАТО потврди дека на блокадата кај Желино имало и „Лавови“

А1

Желино ги натера Борис и странците конечно да најдат чаре за киднапираните

Вест

Размена на оган кај Желино

Утрински

Во Желино полицијата ја контролирала ситуацијата

Утрински

Дневник Дневник А1 Вест Утрински Дневник Дневник

12 поврзани вести »

Џем ќе формира нова партија да му конкурира на Еџевит

Вест - 13.07.2002

Анкара, 13 јули - Турскиот министер за надворешни работи Исмаил Џем, кој завчера поднесе оставка и ја напушти Демократската лева партија на премиерот Булент Еџевит, вчера најави дека ќе формира ново политичко движење, во соработка со државниот министер за економија Кемал Дервиш и со поранешниот ...

Ѓурел со воинствена репутација во поглед на Кипар и ЕУ

Утрински

Џем, Дервиш и Озкан се промовираа во моќна алтернатива на Еџевит

Дневник

Оставка на турскиот министер за надворешни работи Џем

Вест

И шефот на дипломатијата му го сврте грбот на Еџевит

Дневник

Утрински Дневник Утрински Дневник Утрински Утрински

11 поврзани вести »

Израелски хеликоптери нападнаа цели во Газа

А1 - 14.07.2002

Израелските воздушни сили денеска уништиле две згради во областа Газа, а за едната од нив се вели дека е домот на еден убиен исламистички милитант. Во исто време Израел со зголемен степен на готовност поради предупредувања за нови бомбардирања.

Укинат полицискиот час во повеќе палестински градови

А1

Убиени либански агенти во престрелка со Палестинци

А1

Израелската војска уапси 10 лица на Западниот Брег

А1

Се бара начин за оживување на мировниот процес на Блискиот Исток

Утрински

А1 Вест А1 Вест А1 Вест

11 поврзани вести »