TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-07-08 до 2002-07-14

Швајцарија донираше моторни возила и приколки за АРМ

Утрински - 09.07.2002

ПОМОШ Во Техничко-ремонтната работилница на Армијата на Република Македонија вчера беше извршено примопредавање на донација во средства и воена опрема од Швајцарската Конфедерација за АРМ. Донацијата се состои од 50 моторни возила и 50 приколки "пинцгауер", пет моторни возила "пинцгауер" во ...

„Педест пинцгауери" за АРМ

Утрински
2 поврзани вести »

Со "Златни момчиња" се отвора кафе киното

Вест - 09.07.2002

НА СКОПСКО ЛЕТО Со проекцијата на "Златни момчиња" во режија на Кертис Хансон, вечерва (21 ч.) ќе почне традиционалното кафе кино во бифето "Музеум" кај Музејот на Скопје. Филмот е драма, а играат Мајкл Даглас и Тоби Мегваер.

„„Со Златни момчиња" се отвора Кафе-киното"

Утрински
2 поврзани вести »

Анкетната комисија за „случајот Павковиќ“ не помина

А1 - 12.07.2002

Пратениците во Советот на граѓаните во југословенскиот парламент синоќа не го изгласаа предлогот на пратеничката група на Демократската опозиција на Србија за формирање анкетна комисија за „случајот Павковиќ“. Комисијата требаше да ги испита неговите тврдења дека претседателот на СРЈ Воислав ...

Анкетна комисија за „аферата Павковиќ“

А1
2 поврзани вести »

Нови паноа на Кејот кои раскажуваат за старо Скопје

Вест - 11.07.2002

ГРАДСКИТЕ ВЛАСТИ ГО РАЗУБАВУВААТ ГЛАВНИОТ ГРАД Паноата, кои се од стакло, раскажуваат за најзначајните објекти во старо Скопје и, освен слики, има и текст кој, пак, е на три јазици: македонски, англиски и француски По должината на Кејот на Вардар вчера беа поставени 11 паноа, на кои низ слики, ...

Паноа за традицијата и за историјата на градот

Дневник
2 поврзани вести »

Грците не се венчани за вмровците, ќе соработуваат и со СДСМ

Дневник - 11.07.2002

ПОРАКИТЕ ОД СРЕДБАТА СИМИТИС - ЦРВЕНКОВСКИ Случајот со "Хеленик петролеум" не треба да фрли дамка врз севкупните грчки инвестиции во вашата земја, му порачал лидерот на ПАСОК на претседателот на СДСМ Определбата на Грција за стабилна и унитарна Македонија, развој на соработката и заштита на грчките ...

Симитис му рекол на Црвенковски: Грција е за унитарна Македонија

Утрински
2 поврзани вести »

52 жртви изгореа во кафе бар во Индонезија

Вест - 10.07.2002

Џакарта, 10 јули - Од петкатниот забавно-трговски центар во индонезискиот град Палембанг во јужниот дел на Суматра, каде завчера избувна пожар, досега се извлечени телата на 52 лица, соопшти вчера претставник на противпожарната служба на Индонезија.

Во индонезиски бар изгореле 20 луѓе

Дневник
2 поврзани вести »

Трајковски лобира за влез во НАТО

А1 - 12.07.2002

Претседателот Борис Трајковски испратил писма до шефовите на држави или на влади на 19-те земји-членки на НАТО, до надлежното тело на американскиот Сенат и до други американски сенатори и конгресмени од кои бара поддршка за Македонија да добие покана за членство во Алијансата на ноемврискиот самит ...

Трајковски со писма лобира за покана за членство во НАТО

Дневник
2 поврзани вести »

Монографија за"Македонските духовни конаци"

Вест - 09.07.2002

НОВИ ИЗДАНИЈА Министерството за култура деновиве издаде исклучително и ексклузивно издание: монографијата "Македонски духовни конаци". Се работи за прв дел од проектот на една поширока едиција за македонските манастири и конаци.

Промовирана монографија за македонските духовни конаци

Дневник
2 поврзани вести »

Во Собранието албански ќе зборуваат само пратениците

Вест - 12.07.2002

ОЛЕСНУВАЧИТЕ ПАК ПОЈАСНУВАА ШТО СЕ ДОГОВОРИЛЕ ЛИДЕРИТЕ ЗА ДЕЛОВНИКОТ Алабанскиот јазик ќе се користи само при усните обраќања од говорницата и на собраниските тела, двојазичноста не важи за претставниците на Владата Лидерската четворка потпсници на Рамковниот договор, со посредство на меѓунардоните ...

Само пратениците ќе може да зборуваат албански во Собранието

Дневник
2 поврзани вести »

Триумф на Мекиван, жолтата маичка за Цабел

Утрински - 11.07.2002

Трета етапа на Тур де Франс, од Мец до Реим Австралискиот шампион Роби Мекиван триумфираше на третата етапа на Тур де Франс, долга 174,5 километри, што се возеше од Мец до Реим. Возачот на Лото Адеко, кој победи на последната етапа во Париз пред три години, беше побрз во финалниот спринт од својот ...

Бертољати ја презеде жолтата маичка од Армстронг

Утрински
2 поврзани вести »