TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-01-14 - 2002-01-20

За само една недела од работа се ликвидираа над 5 илјади вработени

А1 - 20.01.2002

Само во една недела владиното тело за структурни реформи за дури три фирми со повеќе од пет илјади вработени реши да се ликвидираат. Процедурите за сите три фирми, „Југохром“, ФАС и „Годел“ ќе бидат исти. Ликвидација и чистење од долговите, а потоа обид, така без долгови и вработени, да се продадат ...

"Југохром" ќе се ликвидира за да се продаде без долгови

Вест

Вработените во "Југохром" вчера повторно протестираа пред Владата

Дневник

Југохромци штрајкуваа и денеска

А1

Буџетарите издејствуваа договор на владата со ССМ

А1

Утрински Дневник Вест Дневник Утрински Вест Капитал А1

18 поврзани вести »

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ донираа по 1.000 денари за "Медицинар"

Утрински - 18.01.2002

Продолжува собирањето средства за санација на Домот "Невена Георгиева-Дуња" Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ на студентите од Домот "Невена Георгиева-Дуња" ќе им донираат 42.000 денари, 100 германски марки и 15 евра, со цел да ги вложат овие средства во санирање на уништените бараки во Домот.

Студентите не дојдоа да си ги земат 46-те илјади денари

Дневник

Се полни банкарската сметка за реновирање на „Медицинар“

А1

Студентските бараки ќе се подноват со покрив и прозорци

Дневник

Сменет директорот на Скопскиот студентскиот центар, Георги Гошев

Утрински

Вест Утрински А1 Утрински Утрински Дневник Дневник Вест

17 поврзани вести »

Љубчо ја моли Доста да му се врати

А1 - 20.01.2002

Врати се, и порачал вчера преку посредници Георгиевски на Димовска, дознава А1. Одговорот на потпретседателката на владата и на ВМРО-ДПМНЕ во оставка, според нашите извори, засега е негативен. По преспиена ноќ, откако Димовска поднесе неотповиклива оставка на сите владини и партиски функции, како ...

Трајковски изненаден од оставката на Димовска

Вест

Заминува решителен борец за комплетно справување со кризата

Утрински

Во ВМРО-ДПМНЕ шокирани

Вест

Доста поднесе оставка

Вест

Утрински Утрински Дневник Дневник Дневник А1 А1 Утрински

13 поврзани вести »

Непрекинати индиско-пакистански престрелки

А1 - 19.01.2002

Пакистанските и индиските војници ноќеска повторно разменија оган во централната пакистанската провинција Пенџаб. За сега нема податоци за евентуални повредени или загинати. По нападот на индискиот парламент од минатиот деќември кога загинаа 14 лица, за што Индија го обвини Пакистан, меѓу двете ...

Пауел гледа излез од јужноазискиот спор

Утрински

Пауел оптимист за индиско-пакистанското прашање

А1

Пауел ќе се обиде да спречи војна меѓу Индија и Пакистан

Утрински

Нови престрелки на индиско-пакистанската граница

А1

Дневник Утрински Вест А1 Вест Дневник Утрински Утрински

13 поврзани вести »

Во Тетовско не се патролира само во Челопек

Вест - 19.01.2002

ПОЛИЦИЈАТА И ВЧЕРА БЕЗ ПРОБЛЕМИ ПРОШЕТА ВО ТЕЌЕ Вчера, етнички мешаните полициски патроли продолжија со своите активности во сите села во тетовскиот регион опфатени со планот за враќање на македонската полиција - Церово, Мерово, Отушиште, Глоѓи, Пршовце, Одри, Нераште, Доброште, Теарце и Лешок, ...

Полицијата влезе во Теќето

Дневник

Мешаните полициски патроли влегоа и во тетовското Теќе

Утрински

Полицијата конечно влезе во тетовско Теќе

А1

Полицајците свртеа еден круг со возилата и веднаш заминаа

Дневник

Утрински Вест А1 Утрински Вест А1 Утрински Вест

13 поврзани вести »

Израелците се обидуваат да создадат напнатост меѓу Палестинците

А1 - 20.01.2002

Во Западен Јордан повторно дојде до големи престрелки меѓу израелските војници и Палестинците. Според кажувањата на очевидци Палестинците отвориле оган, кога израелските тенкови влегле во центарот на Рамалах. Пред главната база на Јасер Арафат, израелската армија употреби гумени куршуми и солзавец ...

Уништеното палестинско радио емитува програма

А1

Палестинец уби шестмиан израелци на свадба, Израел го опколи штабот на Арафат

Вест

Палестински терорист со рафали и бомби загорчил еврејска веслеба

Дневник

Палестински милитант уби шест Евреи на банкет

Утрински

А1 А1 Утрински А1 Дневник А1 Утрински Вест

13 поврзани вести »

Робертсон не слета во Скопје, со Трајковски телефонски муабетеа

Вест - 19.01.2002

Генералниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, вчера не дојде да го посети Скопје и да се види со македонските државни и партиски лидери. Причина за одложување на доаѓањето беше густата магла над Скопскиот аеродром, заради што во Брисел било одлучено воопшто да не се поаѓа на пат.

Робертсон кружеше над Скопје наострен за двобој со Георгиевски

Дневник

Маглата го спречи Робертсон да слета во Македонија

А1

Албанија може да влезе во големото семејство НАТО

А1

Робертсон денеска во Скопје

Утрински

Дневник А1 А1 Капитал Дневник Утрински А1 А1

13 поврзани вести »

Тутунарите незадоволни, Ѓорчев ги обвини партиите

А1 - 19.01.2002

Прилепските тутунари со исвиркување го дочекаа министерот за земјоделство Маријан Ѓорчев, а во атмосфера на толеранција го испратија од Тутунскиот комбинат, каде денеска тој помина речиси еден час со тутунарите за да ги испита реакциите дека не се почитува договорената проценка третата класа да се ...

"Македонија табак" ќе откупи 2.000 тони тутун

Утрински

Тутунот од кризните региони ќе се откупува во Скопје

Вест

Тутутнарите незадоволни од цената на тутунот

А1

Тутунарите од Прилепско го бојкотираат откупот

Дневник

Утрински Капитал Утрински А1 Утрински А1 Дневник

12 поврзани вести »

Полицијата чешла кафулиња по кршењето на спомен-плочата на Бунева

Утрински - 19.01.2002

Полициски рации во угостителски објекти во ГТЦ во Скопје Во текот на неделава, полициски инспектори неколку пати направиле рации во кафулето "Ириш паб", лоцирано во приземјето во ГТЦ. Исто така, деновиве се вршеле проверки и во некои други кафеани во Трговскиот центар.

Вистината за атентаторката

Дневник

Независно изразување партиски ставови

Дневник

Искршена спомен—плочата на Мара Бунева

Дневник

Кавадарчанец тврди дека ја скршил плочата

Утрински

Утрински Утрински Утрински Вест Вест Утрински

11 поврзани вести »

Утре финален договор за локалната самоуправа?

А1 - 20.01.2002

Законот за локална самоуправа, еден од најважните документи што произлегуваат од охридскиот рамковен договор, се очекува утре конечно да биде целосно одобрен од политичките лидери во земјата. Претходно ПДП треба да го соопшти својот одговор на резервите што ги искажа во делот од законот што се ...

Андов бара лидерски потписи за поефикасен парламент

Утрински

Андов - потписи на лидерите како гарант за договореното

А1

Георгиевски категорично не одбил предвремени избори!

Утрински

Локалната самоуправа ќе се пегла до сабота

Вест

Дневник Утрински А1 Вест Утрински А1

11 поврзани вести »