TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-01-14 до 2002-01-20

За само една недела од работа се ликвидираа над 5 илјади вработени

А1 - 20.01.2002

Само во една недела владиното тело за структурни реформи за дури три фирми со повеќе од пет илјади вработени реши да се ликвидираат. Процедурите за сите три фирми, „Југохром“, ФАС и „Годел“ ќе бидат исти. Ликвидација и чистење од долговите, а потоа обид, така без долгови и вработени, да се продадат ...

"Југохром" ќе се ликвидира за да се продаде без долгови

Вест

Вработените во "Југохром" вчера повторно протестираа пред Владата

Дневник

Југохромци штрајкуваа и денеска

А1

Буџетарите издејствуваа договор на владата со ССМ

А1

Вест Утрински Дневник Вест Утрински Дневник Капитал А1

18 поврзани вести »

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ донираа по 1.000 денари за "Медицинар"

Утрински - 18.01.2002

Продолжува собирањето средства за санација на Домот "Невена Георгиева-Дуња" Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ на студентите од Домот "Невена Георгиева-Дуња" ќе им донираат 42.000 денари, 100 германски марки и 15 евра, со цел да ги вложат овие средства во санирање на уништените бараки во Домот.

Студентите не дојдоа да си ги земат 46-те илјади денари

Дневник

Се полни банкарската сметка за реновирање на „Медицинар“

А1

Новковски: Министерството за образование нема пари за нови студентски домови

Вест

Новковски најавува поефикасно раководење во образованието

Утрински

Утрински Дневник А1 Утрински Утрински Дневник Вест Вест

17 поврзани вести »

Во Тетовско не се патролира само во Челопек

Вест - 19.01.2002

ПОЛИЦИЈАТА И ВЧЕРА БЕЗ ПРОБЛЕМИ ПРОШЕТА ВО ТЕЌЕ Вчера, етнички мешаните полициски патроли продолжија со своите активности во сите села во тетовскиот регион опфатени со планот за враќање на македонската полиција - Церово, Мерово, Отушиште, Глоѓи, Пршовце, Одри, Нераште, Доброште, Теарце и Лешок, ...

Мешаните полициски патроли влегоа и во тетовското Теќе

Утрински

Полицијата влезе во Теќето

Дневник

Полицијата конечно влезе во тетовско Теќе

А1

Полициските патроли и вчера не влегоа во Челопек

Утрински

Дневник Вест А1 Вест Утрински А1 Вест Утрински

13 поврзани вести »

Љубчо ја моли Доста да му се врати

А1 - 20.01.2002

Врати се, и порачал вчера преку посредници Георгиевски на Димовска, дознава А1. Одговорот на потпретседателката на владата и на ВМРО-ДПМНЕ во оставка, според нашите извори, засега е негативен. По преспиена ноќ, откако Димовска поднесе неотповиклива оставка на сите владини и партиски функции, како ...

Доста поднесе оставка

Вест

Во ВМРО-ДПМНЕ шокирани

Вест

Трајковски изненаден од оставката на Димовска

Вест

Димовска го напушти Георгиевски

Утрински

Утрински Утрински Дневник Дневник Дневник А1 А1 Утрински

13 поврзани вести »

Непрекинати индиско-пакистански престрелки

А1 - 19.01.2002

Пакистанските и индиските војници ноќеска повторно разменија оган во централната пакистанската провинција Пенџаб. За сега нема податоци за евентуални повредени или загинати. По нападот на индискиот парламент од минатиот деќември кога загинаа 14 лица, за што Индија го обвини Пакистан, меѓу двете ...

Пауел гледа излез од јужноазискиот спор

Утрински

Пауел оптимист за индиско-пакистанското прашање

А1

Пауел ќе се обиде да спречи војна меѓу Индија и Пакистан

Утрински

Нови престрелки на индиско-пакистанската граница

А1

Вест Утрински Дневник А1 Вест Утрински Утрински Дневник

13 поврзани вести »

Израелците се обидуваат да создадат напнатост меѓу Палестинците

А1 - 20.01.2002

Во Западен Јордан повторно дојде до големи престрелки меѓу израелските војници и Палестинците. Според кажувањата на очевидци Палестинците отвориле оган, кога израелските тенкови влегле во центарот на Рамалах. Пред главната база на Јасер Арафат, израелската армија употреби гумени куршуми и солзавец ...

Уништеното палестинско радио емитува програма

А1

Палестинец уби шестмиан израелци на свадба, Израел го опколи штабот на Арафат

Вест

Палестински милитант уби шест Евреи на банкет

Утрински

Палестински терорист со рафали и бомби загорчил еврејска веслеба

Дневник

А1 А1 Утрински А1 Дневник А1 Вест Утрински

13 поврзани вести »

Тутунарите незадоволни, Ѓорчев ги обвини партиите

А1 - 19.01.2002

Прилепските тутунари со исвиркување го дочекаа министерот за земјоделство Маријан Ѓорчев, а во атмосфера на толеранција го испратија од Тутунскиот комбинат, каде денеска тој помина речиси еден час со тутунарите за да ги испита реакциите дека не се почитува договорената проценка третата класа да се ...

Тутунот од кризните региони ќе се откупува во Скопје

Вест

"Македонија табак" ќе откупи 2.000 тони тутун

Утрински

Тутутнарите незадоволни од цената на тутунот

А1

Еднократна помош за тутунарите по откупот

Утрински

Капитал Дневник Утрински А1 Утрински А1 Дневник

12 поврзани вести »

Робертсон кружеше над Скопје наострен за двобој со Георгиевски

Дневник - 19.01.2002

шефот на нато НЕ ДОПАТУВА ВО ЗЕМЈАВА Густата магла на скопскиот аеродром "Петровец" вчера го натера генералниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, да ја прекине турнејата по земјите-аспиранти за членство во Алијансата и да се врати во Брисел.

Албанија може да влезе во големото семејство НАТО

А1

Маглата го спречи Робертсон да слета во Македонија

А1

Робертсон денеска во Скопје

Утрински

Робертсон и Гама во "контролна мисија" во Македонија

Дневник

А1 А1 Капитал Утрински Дневник А1 А1

12 поврзани вести »

Наумоски и Ѓуров се приклучија во подготовките

Дневник - 19.01.2002

КОШАРКА - ЗА квалификациските МЕЧЕВИ Капитенот Петар Наумоски и Марјан Ѓуров и се приклучија на македонската кошаркарска репрезентација на подготовките за квалификациските средби за Европско првенство 2003 против Германија во Охрид и Кипар во Никозија, на 23, односно 26 јануари.

Бугарите паднаа по втор пат

Вест

Во Охрид и Ѓуров, отпаднаа Димитровски и Тасов

Вест

Бугарија - Македонија 87:90

Утрински

Комплетни в недела навечер?

Дневник

Утрински Дневник Дневник А1 Вест Дневник Утрински

12 поврзани вести »

Полицијата чешла кафулиња по кршењето на спомен-плочата на Бунева

Утрински - 19.01.2002

Полициски рации во угостителски објекти во ГТЦ во Скопје Во текот на неделава, полициски инспектори неколку пати направиле рации во кафулето "Ириш паб", лоцирано во приземјето во ГТЦ. Исто така, деновиве се вршеле проверки и во некои други кафеани во Трговскиот центар.

Вистината за атентаторката

Дневник

Независно изразување партиски ставови

Дневник

Кавадарчанец тврди дека ја скршил плочата

Утрински

Искршена спомен—плочата на Мара Бунева

Дневник

Утрински Утрински Вест Утрински Вест Утрински

11 поврзани вести »