TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-01-14 - 2002-01-20

Раскази на Милчо Манчевски во престижно американско списание

Дневник - 16.01.2002

КНИЖЕВНА СЦЕНА Престижното американско списание за литература "ew America Writig" ќе објави два расказа на режисерот Милчо Манчевски. Во новиот број ќе се појават "Лет" и "Портретот на Маркус". "ew America Writig" од Калифорнија, кое досега има објавено и други дела од Манчевски, е меѓу ...

Манчевски во "New American Writing"

Утрински

Раскази на Манчевски во "Нењ Америцан Њритинг"

Вест
3 поврзани вести »

Паснику дава рецепт за танго и за градење доверба

Дневник - 17.01.2002

ПОРТПАРОЛОТ НА ОБСЕ ДЕЛИ ЛЕКЦИИ Во селата каде што е завршено враќањето, полицијата може да преземе поголема одговорност, изјави портпаролот на ОБСЕ, Флорин Паснику Претставниците на меѓународната заедница во Скопје вчера изразија незадоволство поради "изјавите и јавните настапи на македонски ...

ОБСЕ бара поголема активност на вратените полицајци

Вест

Генералниот план за враќање на полицијата далеку од успешен

А1
3 поврзани вести »

Аферата прислушување без судска разврска

А1 - 19.01.2002

И по една година од обелоденувањето на мега скандалот од страна на лидеирт на СДСМ, Црвенковски аферата прислушување не финишира со судска завршница. Единствено собраниската комисја за контрола врз работата на ДБК и Агенцијата за разузнавање некаде кон средината на фервруари минатата година излезе ...

Власта и сега масовно прислушува

Утрински

Аферата обелодената на прес-конференција

Утрински
3 поврзани вести »

Елиминирани Иванишевиќ, Грожан и Кафелников

Утрински - 17.01.2002

Продолжуваат изненадувањата на фаворитите на Австралија опен Третиот натпреварувачки ден на првиот Гренд слем тениски турнир во 2002 година, Австралија опен, донесе нови разочарувања кај носителите во машка конкуренција. По елиминацијата на Куертен и Хјуит во првото коло и откажувањето на ...

Првпат во историјата, по три кола без првите петмина

Дневник

Отвореното првенство на Австралија во тенис остана без првите пет носители

А1
3 поврзани вести »

Регулативите го креираат телекомуникацискиот свет

Утрински - 18.01.2002

Регионален симпозиум за телекомуникации за независноста на регулаторните тела ЗДЕНКА ПАВКОВИЌ "Политиката во областа на телекомуникациите на Македонија се базира врз Зелениот документ и Белата книга со препораките на Европската унија кои се во насока на либерализација, трансформација, приватизација ...

Приоритет - независноста на регулаторните тела

Утрински
2 поврзани вести »

Растерувачот на магла работи нон - стоп во "Суводол"

Утрински - 16.01.2002

Како против зимската парализа во РЕК "Битола" БИТОЛА - Во рудникот ?Суводол" на Рударско-енергетскиот комбинат ?Битола", каде што екстремно ниските температури и секојдневната магла посебно го загрозуваат континуитетот на работниот процес, објавена е вистинска, современа, технолошка војна против ...

Маглата од Македонија може засекогаш да ја снема

Дневник
2 поврзани вести »

Замолчена Третата програма на Македонското радио

Утрински - 17.01.2002

Новинарите во Радио Култура прераспределени на нови работни места Даниела Трпчевска Третата програма на Македонското радио - Радио Култура од 15 јануари годинава е замолчена, а новинарите и досегашниот главен и одговорен уредник на Радио Култура, Симјон Симев, со одлука на генералниот директор на ...

Директорот Јакимовски го штити "бугарскиот пулен" Симев

Дневник
2 поврзани вести »

"Оревокршачка" со Костјуков и Кипровска

Утрински - 19.01.2002

Балет В недела, во Македонскиот народен театар со почеток во 20 часот, Балетот при МНТ ќе ја одржи претставата "Оревокршачка" од Петар Илич Чајковски. Овој пат, премиерно во главната улога, ќе настапи Константин Костјуков, заедно со првенката на Балетот при МНТ, Катерина Кипровска.

"Оревокршачка" со Катерина Кипровска и Константин Костјуков

Вест
2 поврзани вести »

Луда вевчанска ноќ под маски

Утрински - 14.01.2002

Вчера со дефиле започна познатиот Вевчански карневал ВЕВЧАНИ - Познатата вевчанска изрека: "Каде и да си, за Василица дома да си" и оваа Православна нова година беше единствената патеводителка за Вевчани. Сите што се надвор од селото, печалбарите и иселените, дојдоа во родното место за да бидат ...

Маскираните Василичари и приредија добредојде на Стара нова година

Дневник
2 поврзани вести »

"Андерсен" нападнат поради улогата во "Енрон"

Утрински - 17.01.2002

Колапсот на американскиот енергетски гигант открива нови афери Се зголемуваат критиките за улогата на фирмата за консултантски и сметководствени услуги ?Артур Андерсен" во колапсот на енергетскиот гигант ?Енрон", додека официјалните претставници продолжуваат да ја испитуваат замешаноста на ...

Нафтената дамка на "Енрон" се шири врз Белата куќа

Дневник
2 поврзани вести »