TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-01-14 - 2002-01-20

Црвениот крст во увид на заробените Талибанци

А1 - 18.01.2002

Делегација на Меѓународниот црвен крст пристигна во американската база Гвантанамо на Куба за да изврши увид во третманот на заробениците што се пренесени од Авганистан. Во базата се наоѓаат повеќе од 100 талибански борци и припадници на организацијата Ал Каида.

Вашингтон ќе ги искорени екстремистите во Авганистан

Утрински

Санкции за Ал Каида од ООН

А1

САД бомбардираат, Авганистан бара 22 милијарди долари помош

Вест

15 милијарди долари за обновата на Авганистан

А1

Утрински А1 А1 Утрински

9 поврзани вести »

Убиен пратеник на партијата на Ругова

Утрински - 19.01.2002

Во Косово Во Четвртокот вечерта во Пеќ беше убиен Смаил Хајдарај, албански пратеник во косовскиот Парламент и член на Демократскиот сојуз на Ибрахим Ругова.. Во првичните извештаи се вели дека пратеникот, од засега непознати лица, пред својот дом бил "изрешетан" од оружје од различен калибар, па ...

Ругова премиер, Бровина претседателка на Косово?

Вест

Убиен пратеник на Демократскиот сојуз на Косово

А1

Нема договор меѓу косовските лидери

А1

Пат - позиција во протекторатот

Утрински

Вест А1 А1

8 поврзани вести »

Прилепската болница се снабди со сопствена вода

А1 - 20.01.2002

Додека водоснабдувањето на Прилеп и натаму е критично поради недостигот на вода од системот Студенчица, пациентите на прилепската болница можат да здивнат. Болницата повеќе не зависи од вентилите, природата и дарежливоста на изворот Студенчица.

Германците нудат грант од 10 милиони евра за цевковод од Стрежево до Прилеп

Вест

Американска компанија сака да донесе вода во Прилеп, ама никој не ја есапи?

Капитал

За водоснабдувањето на Прилеп - 5 милиони денари

Утрински

Хуманоста не се изразува со балови

Утрински

Вест Вест Утрински

8 поврзани вести »

Горан Мазнов во Слога Југомагнат?

Вест - 18.01.2002

Нашиот фудбалски репрезентативец најверојатно се враќа во старото јато Македонскиот фудбалски репрезентативец Горан Мазнов по едногодишниот престој во рускиот прволигаш Спартак од Москва се враќа во неговиот поранешен клуб Слога Југомагнат.

Горан Мазнов се враќа во Слога Ј.?

Дневник

Победата ја донесе Караџов

Утрински

Слога Ј. подобра Шиник

Дневник

"Нема логика Вардар да ја засилува Слога Ј."

Дневник

Вест Дневник

7 поврзани вести »

Бунтовниците на ФАРК почнаа борби во Колумбија

Утрински - 17.01.2002

Само неколку часа по продолжувањето на владиниот рок за окончување на 38-годишната војна ПУЕНТЕ КУЕТАМЕ - Само неколку часа откако претседателот Андре Пастрана го прифати 11-часовниот договор за зачувување на тригодишниот мировен процес во Колумбија, левичарските бунтовници во вторникот почнаа со ...

Нов шестдневен краен рок за бунтовниците

Утрински

Колумбиската влада и бунтовниците од ФАРК ќе ги обноват преговорите

Вест

Марксистите во последен час го прифатија мировниот план скроен во Богота

Дневник

Колумбија пред крвава војна

Утрински

Дневник Утрински

7 поврзани вести »

Од 17 посткомунистички земји, во седум предвреме се гласало

Утрински - 18.01.2002

ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ Избори во Македонија ќе се одржат на 27 јануари 2002 година. Така стои во агендата на сајтот за партиите и изборите во светот (њњњ.партиес-анд-елецтионс.орг). Но, на еден друг сајт (њњњ.Елецтионњорлд.орг), бездруго, подобро ажуриран, во календарот е забележано дека во јануари ...

Прво албански во Парламентот, па после на избори?

Капитал

Крајот на мај реален термин за предвремени избори

А1

За избори во мај нема против ни ЕУ

Дневник

Само ВМРО-ДПМНЕ е против избори во мај

Утрински

А1 Утрински

7 поврзани вести »

По Куертен, и Хјуит се пресели на трибините

Утрински - 16.01.2002

Продолжуваат елиминациите на главните фаворити на Австралија опен По елиминацијата на вториот носител Густаво Куертен патешествието на првиот Гренд слем турнир оваа сезона, Австралија Опен, во првото коло заврши и за најдобриот светски тенисер за 2001 година Лејтон Хјуит.

Отвореното првенство на Австралија остана и без Хјуит

А1

Елиминиран вториот носител Куертен

Утрински

Буте го изненади Куертен, Хингис и Селеш сигурни

Вест

Хјуит и Капријати главни фаворити

Утрински

Утрински

6 поврзани вести »

Атрактивни и незгодни потенцијални ривали на дебито во европскиот крем

Вест - 17.01.2002

ПОЗНАТИ МОЖНИТЕ ПРОТИВНИЦИ НА МАКЕДОНСКАТА ОДБОЈКАРСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ВО КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЕП 2003 Европската одбојкарска федерација (ЦЕВ) објави дека македонската одбојкарска репрезентација ќе се најде во последниот, четврти барабан на ждрепката за квалификациите на Европското првенство во 2003 ...

Избегнати Б квалификациите, финансиите и натаму проблем

Утрински

Ставрев ги потпиша формуларите

Утрински

ОСМ ја пријави репрезентацијата за квалификациите за ЕП

Вест

Долгови на ОСМ

Утрински

Дневник

6 поврзани вести »

Денеска е големиот празник Водици - Богојавление

А1 - 19.01.2002

Денеска е големиот празник Водици - Богојавление, денот кога Исус Христос бил крстен во светата река Јордан од Свети Јован Крстител. На овој ден, според библијата, Бог се јавил во светото тројство - Отецот, Синот и Светиот дух. Богојавление е празник со долга православна традиција кај нас.

Архиепископот г.г. Стефан напладне ќе го фрла крстот од Камени мост

Дневник

Фрлање на крстот од мостот "Обединети нации" во Скопје

Утрински

Карпош се закара со црквата од Ѓорче

Вест

Ѓорчепетровци нека го фрлаат крстот кај нив, а не од "Обединети нации"

Дневник

Дневник

6 поврзани вести »

„Ал Каида“ подготвувала напад на Грција

А1 - 18.01.2002

Исламската организација „Ал Каида“ имала намера да изврши напад врз Грција, соопшти денеска во Атина шефот на дипломатијата Јоргос Папандреу. Според извештаите на атинските гласила неколкумина членови на терористичката група „Ал Каида“ од Либан, кои се уапсени, во истрагата признале дека ...

"Грција не е понизен ученик"

Капитал

Симитис очекува соочување со балканското „безбедносно прашање“

А1

Симитис разговарал со Буш за Македонија

Утрински

Американски пресинг врз Атина?

Утрински

А1

6 поврзани вести »