TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-01-14 - 2002-01-20

Реми со југословенски прволигаш

Вест - 19.01.2002

РАКОМЕТ - ПОДГОТОВКИ НА СЕНИОРИТЕ ЗА ДВОМЕЧОТ СО БиХ Машкиот сениорски ракометен национален тим "скокна" кај северниот сосед на неколку дена каде во вид на контролни натпревари ги продолжи подготовките за претстојните дуели од двомечот со БиХ во рамките на петтата претквалификациска група за ...

Три контролни меча во СРЈ

Утрински

Зарков ги напушти подготовките на барање на клубот Дукас

Дневник

Поповски наместо повредениот Мојсоски, Дукас не го пушта Зарков

Вест

Доаѓањето на Зарков сe уште неизвесно

Утрински
5 поврзани вести »

Да не дозволиме Косово да се прелее во три држави

Дневник - 18.01.2002

ЧАШУЛЕ ЗА ПЛАТФОРМАТА НА НАДВОРЕШНАТА ПОЛИТИКА Шверцот на Косово мора да се спречи со соработка со соседите и со НАТО за да не се создаде нова екстремна платформа, предупреди министерот за надворешни работи Министерот за надворешни работи Слободан Чашуле вчера се обрати пред членовите на ...

Интензивирање на потпишувањето на договори од економската сфера

Утрински

Организираниот криминал му се заканува на рамковниот договор

Дневник

Бодеж длабоко зариен

Утрински

Чашуле побара поддршка од франкофонските земји

Утрински
5 поврзани вести »

Македонски прехранбени производи наместо К-15

Дневник - 19.01.2002

ПОТПИШАНА СПОГОДБА ЗА БАРАЊАТА НА ЈАВНИОТ СЕКТОР Вчера почнала исплатата на паричниот дел од минатогодишниот регрес за годишен одмор на дел од вработените во буџетските институции. Ова го најави потпретседателот во Владата и министер за труд и социјална политика, Бедредин Ибраими, пред вчерашното ...

В петок урда за Синдикатот

Дневник

Буџетарите ќе добијат К-15 и нема да штрајкуваат

Утрински

Сирењето калира, Толевски — не!

Дневник

Толевски игра топло-ладно и со Владата и со работниците

Вест
5 поврзани вести »

За непослушните казна од 5.000 до 40.000 денари

Утрински - 16.01.2002

Таксистите од 26 јануари мора да возат по цена од 50 денари за старт и 15 денари изминат километар Новата цена ќе го актуализира повторно и прашањето за лиценците Доколку до 26 јануари таксистите не ги избаждарат своите таксиметри на 50 денари за старт и 15 денари за изминат километар, градската ...

Скопските таксисти ја прекардашија

Дневник

Таксито со нова цена од 26 јануари

Вест

Инспекцијата ќе лови небаждарени таксиметри

Дневник

Од инает, таксистите нема да возат поевтино

Дневник
5 поврзани вести »

Ромите во Македонија задоволни од својот статус

Утрински - 19.01.2002

Трето заседание на парламентот на ИРУ ?Ромите во Македонија, официјално имаат многу добар статус. Влезени сме во Уставот, со што ни се овозможува да се покажеме на сите нивоа. Република Македонија е место каде што ромските права можат да се издигнат.

Трето заседание на парламенотот на ИРУ

Утрински

Интернационалната Ромска Унија го демантира Бајрам

А1

Учесниците на Интернационалната ромска унија "не се легитимни"

Утрински

Првиот Ромски парламент во светот остро осуден од Амди Бајрам

А1
5 поврзани вести »

Сите сме фатени во мрежите на рибокрадците

Дневник - 18.01.2002

Коментар - Емил Зафировски Егзодусот на охридска пастрмка деновиве се случува пред очите на целата јавност. Рибокрадци го сардисале Езерото и среде мрест ја таманат пастрмката. Заплеткана во мрежите, таа умира без можност да го исфрли својот пород, природниот дар што со милениуми му го дава на ...

Пастрмки се продаваат секаде, надлежните затвораат очи

Дневник

Корумпирани инспектори ловат во матно

Дневник

Украдени пастрмки се служат во секој хотел, инспекторите не смеат да примирисаат

Дневник
4 поврзани вести »

Парите се потценувачка

Дневник - 16.01.2002

Коментар - Лилјана Грџо-Дамовска Министерството за култура нема да им даде пари на наградените писатели, членови на најголемата писателска асоцијација во земјава. Така, со затворањето на државната каса, тоа повторно ќе ја отвори Пандорината кутија.

Празни пликовите за лауреатите

Дневник

За годишните награди на ДПМ конкурираат 80 дела

Вест

Големо интересирање за годишните награди на ДПМ

Утрински
4 поврзани вести »

Полициското патролирање условено од амнестијата на Хебиби

А1 - 19.01.2002

Мешаните полициски патроли денеска не патролираа во тетовско Теќе, бидејќи локалното население го условува влезот на полицијата со амнестирање на осомничениот терорист Семи Хебиби и негово пуштање на слобода. Хебиби вчера од Германијаа беше екстрадиран во Македонија каде е под обвинение дека ...

Семи Хабиби екстрадиран во Македонија

Утрински

Семи Хебиби денеска е екстрадиран од Германија

А1

Семи Хебиби се враќа да го одлежи своето

Дневник
4 поврзани вести »

Риби-ништо нема да ве спречи

Дневник - 18.01.2002

Полни сте со енергија и ентузијазам. Ништо не ќе може да ви застане на патот. Нема да обрнувате внимание на советите од соработниците. Внимавајте да не претерате. Во сентименталните води се снаоѓате одлично. Вашите прикриени, но бурни емоции ќе излезат на површина.

Риби-изненадени

Дневник

Риби-наградени

Дневник

Риби-контакти

Дневник
4 поврзани вести »

Сенада Мемедова најубава Ромка за 2002 година

Дневник - 19.01.2002

СЕ ОДРЖА ТРАДИЦИОНАЛНИОТ РОМСКИ БАЛ Ова е тоа што сакав да го запознаам во Македонија - забава и танцување, ти благодарам Амди - изјави разнежнетиот Пинту Тешеира додека Верица Шерифовиќ му пееше на увце Дваесет и тригодишната Сенада Мемедова од Виница е прогласена за најубава Ромка за 2002 година ...

Тешеира и државниот врв избраа најубава Ромка

Вест

Традиционален избор на ромска убавица

Дневник

Традиционален ромски бал и избор за најубава Ромка

Вест
4 поврзани вести »