TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-01-14 - 2002-01-20

Освоениот сет максимум против Украинците

Вест - 19.01.2002

Одбојка- Топ тим куп, мажи Екипата на Локомотив од Харков направи идеална промоција на освоеното прво место во шестата група во Топ тим купот со победата над нашиот шампион Работнички Фершпед од 3:1 во меч од петтото коло. Првите два сета беа реприза на првиот меч во Скопје помеѓу овие две екипи.

Нов пораз на „Работнички Фершпед“ во Топ-тим купот

А1

За Миленкоски, успех е и самиот пласман во групата

Дневник

Шампионот најавува добра партија против силниот Локомотив

Вест
4 поврзани вести »

Законот не се менува поради "Блговестие"

Вест - 17.01.2002

ПОЈАСНУВАЊЕ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА Во врска со написот во Вашиот весник, објавен на 16.01.2002 година под наслов "Ќе се менува ли Законот за да стане легална аукцијата на Благовестие?" Министерството за култура го дава следново појаснување во интерес на точно информирање на македонската ...

Ќе се менува ли законот за да стане легална аукцијата на Благовестие?

Вест

Продадените дела не биле споменици на културата

Дневник

Благовестие, сепак, незаконски го продаде националното богатство

Вест
4 поврзани вести »

Велковска севкупно трета

Утрински - 18.01.2002

ИЕ во тенис Најдобрата македонска јуниорка Ива Велковска се пласира на третото место во вкупниот пласман на двата турнира во рамките на Источноевропскиот шампионат за тенисери до 14 години во Литванија без разлика на денешното мало финале на вториот турнир против Романката Диана Негреану.

Велковска поразена во полуфиналето

Утрински

Велковска во полуфиналето

Утрински

Велковска меѓу шесте најдобри во Литва

Вест
4 поврзани вести »

Мониторинг и на испуштените гасови

Вест - 17.01.2002

ПО ПРОГЛАСУВАЊЕТО НА "ДРИСЛА" ЗА ЕКОЛОШКА "ЦРНА ТОЧКА" Контролата на гасовите од депонијата што почна овој месец и ќе трае цела година, се однесува на почвата, земјата и воздухот, а досега ваков мониторинг, велат од "Дрисла", имало само на водата и резултатите бил Јавното градско ...

Комуналците го задушија Скопје во ѓубре, а за тоа им е крив некој друг

Вест

"Дрисла" му најде чаре на ѓубрето

Дневник

Ѓубреџиите ќе го селектираат цврстиот отпад

Вест
4 поврзани вести »

Пит Сампрас највисоко рангиран тенисер на Опен турнирот

А1 - 20.01.2002

Тим Хенман ја пропушти најдобрата шанса да стигне во едно гренд-слем финале, по поразот од Јонас Бјоркман во осминафиналниот меч на австралискиот тениски Опен во Мелбурн. Пит Сампрас сега останува највисоко рангираниот тенисер на турнирот како осми носител.

Хенман поуспешен во британската пресметка

Вест

Британскиот двобој за популарниот "Тајгер Тим"

Утрински

Хенман поуспешен од Руседцки во третото коло на Отвореното првенство на Австралија

А1
4 поврзани вести »

Повлекувањето на пунктовите и распуштањето на "лавовите" е предавство

Утрински - 19.01.2002

Интервју на премиерот Љупчо Георгиевски за ТВ Сител Скопје - Претседателот на Владата, Љупчо Георгиевски, смета дека заканите за безбедноста и интегритетот на Македонија се с? уште присутни и дека е неопходно државата сериозно да се подготвува за евентуално повторување на оружените судири.

Ако падне Љубе, паѓа и Македонија

Вест

Додека сум јас премиер, пунктовите нема да се повлечат

Дневник

Распуштањето на „Лавовите“ би значело предавство на земјата

А1
4 поврзани вести »

Трето коло од Отвореното првенство во тенис на Австралија

А1 - 19.01.2002

Третото коло го преживеаја Пит Сампрас и бранителката на титулата Џенифер Капријати. Околу 4 часа потроши 13-кратниот гренд слем шампион Сампрас против Николас Ескуде, близу два часа остана на теренот бранителката на титулата во мечот со грчката аутсајдерка Елени Данилиду.

За момент прекинат кошмарот на фаворитите

Утрински

Родик мораше да се откаже поради повреда

Дневник

Родик повреден, ланскиот финалист и Моја елиминирани

Вест
4 поврзани вести »

40 дена од штрајкот на злетовските рудари

А1 - 19.01.2002

Раборничките проблеми на 1.520 злетовски рудари и по 40 дена од штрајкот сеуште не се решени. Влегувањето во јамските простории 300 метри под земја е отежнато и ризично, сеуште не е санирана настанатата хаварија. Според јамските работници штетите се огромни препишувајќи ја одговорноста на веќе ...

Сменет генералниот директор на Рудници "Злетово"

Утрински

Јапонија не се откажува од "Злетовица"

Утрински

Директорот ќе спасува глава со парите за санација на јамите во рудникот

Вест
4 поврзани вести »

Поздравено обединувањето на Кипар

А1 - 17.01.2002

Владите на Грција и Турција го поздравија почетокот на преговорите на кипарските национални лидери за повторно обединување на островот. Кипар беше поделен по меѓунационалните судири од 1963 година и по турската окупација на северната територија 1974 година, но и по обидот на Грција со државен удар ...

По три преговори неделно за обединување на Кипар

Дневник

Часовникот на ЕУ отчукува за кипарските ривали

Утрински

Кипар се подготвува за влез во ЕУ

А1
4 поврзани вести »

Бодо Хомбах ја критикува Европската комисија

А1 - 17.01.2002

Поранешниот координатор на Пактот за стабилност за југоисточна Европа, Бодо Хомбах се осврна на својот двоиполгодишниот мандат и упати остри критики кон Европската комисија истакнувајќи дека регионот ќе оствари благосостојба само со интеграција во Европската Унија.

Еднакви шанси за војна и за мир во Македонија

Утрински

Бусек: „Опасност од војна во Македонија се уште постои“

А1

Поздравен Договорот за слободна трговија меѓу Македонија и Албанија

Утрински
4 поврзани вести »