TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-01-14 - 2002-01-20

Фармерите ќе добиваат помош од два денара за литар млеко

Утрински - 19.01.2002

Во наредните три месеци Млекопроизводителите од земјава за откупеното млеко во февруари, март и април ќе добијат парична стимулација од по 2 денара за литар. Станува збор за средства во висина од 50 милиони денари, кои претставуваат внатрешни резерви на Министерството за земјоделство, шумарство и ...

Протестот на фармерите мотивиран од политички и од лични интереси

Утрински

Сточарите не се сретнаа со директорот Живко Радевски

Утрински
3 поврзани вести »

Антибиотиците на "Елбијор" се испитуваат, но нема да се повлечат од употреба

Вест - 16.01.2002

ПО ПОЈАВАТА НА АЛЕРГИСКИ РЕАКЦИИ КАЈ ПАЦИЕНТИ ВО ВОЕНАТА БОЛНИЦА Двете сомнителни серии на антибиотикот "азотил", што предизвикале алергиски реакции кај пациенти во Воената болница, ќе бидат подложени на испитувања за квалитет и исправност.

Воената болница привремено го повлече грчкиот "азотил"

Утрински

Антибиотици на "Елбијор" место да лекуваат, разболуваат пациенти

Вест
3 поврзани вести »

Играчите од втор план заслужуваат репрезентативен дрес

Дневник - 16.01.2002

ЃОРЕ ЈОВАНОВСКИ ПО ТУРНЕЈАТА Ѓоре Јовановски вели дека најголем плус за македонскиот фудбал од турнејата на Средниот Исток е тоа што играчите што обично се во втор план докажале дека може да бидат стандардни репрезентативци. - Им се заблагодарувам на сите играчи за тоа што достојно го репрезентираа ...

Ѓоре Јовановски добил понуда од прволигаш од Бахреин

Дневник

Маглата го продолжи престојот во Истанбул, фудбалерите обесштетени за кражбата во Оман

Вест
3 поврзани вести »

"Старецот" на Хемингвеј почина на 104 години

Утрински - 15.01.2002

Куба го загуби симболот на своето рибарство и ликот на еден голем роман КОИМАР - Грегорио Фуентес, капетанот на бродот на американскиот писател Ернест Хемингвеј во Куба, и инспирација за "Старецот и морето", во неделата почина на возраст од 104 години во рибарското село Коимар.

Инспирацијата на Хемингвеј - симбол на кубанскиот риболов

Дневник

Почина јунакот од романот "Старецот и морето"

Вест
3 поврзани вести »

Џафери и Имери делегираа свои пратеници во Шипковица

Дневник - 19.01.2002

ФОРМИРАН КООРДИНАТИВЕН СОВЕТ НА АЛБАНЦИТЕ Членови на новоформираниот совет се Мухарем Неџипи и Илјаз Халими од ДПА, Азис Положани и Исмет Рамадани од ПДП, Џеват Адеми од НДП и тројца членови од ОНА Али Ахмети, политичкиот претставник на ОНА, завчера и официјално побарал од раководствата на трите ...

Демократски Сојуз за Интеграција - алијанса или нова партија

Капитал

Партиите на Албанците се здружија

Дневник
3 поврзани вести »

Буш за малку ќе се удавел јадејќи

Утрински - 15.01.2002

Непријатна епизода на американскиот претседател во Белата куќа Буш се онесвестил, паднал од фотелјата и ја повредил главата ВАШИНГТОН - Американскиот претседател Џорџ Буш вчера се онесвестил и паднал од фотелјата откако се задушил со перек, додека гледал фудбалски натпревар на телевизија, но ...

Буш се засркнал од перек и во несвест главечки се струполил од кауч

Дневник

Буш се онесвестил гледајќи телевизија

Вест
3 поврзани вести »

Скопје опен од годинава Гран-при турнир на ФИДЕ

Утрински - 15.01.2002

Денеска почнува најсилното отворено меѓународно првенство на главниот град досега РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Според просечниот рејтинг од 2509 поени на најдоброрангираните 30 учесници, годинашното 18. Отворено првенство на Скопје во шах, кое од денеска до 23 јануари ќе се одржи во хотелот "Александар ...

Владимир Георгиев - нов Македонец

Вест

Од годинава во Гран при серијата на ФИДЕ и награден фонд од 8.500 евра

Вест
3 поврзани вести »

Убавата Штипјанка ја бараат на сите страни

Вест - 17.01.2002

АНКИЦА КОЦЕВА, ЗИМСКА УБАВИЦА 2001 БИТОЛА.- На изборот на Зимска убавица,што изминатиов викенд се одржа во хотелот "Молика" на Пелистер во организација на агенцијата "Естрада МЦ" од Прилеп, за најубава меѓу 10-те убави девојки беше прогласена БИТОЛА.

Штипјанката Анкица Коцева избрана за зимска убавица 2002

Вест

Штипјанката Анкица Гоцева прогласена за зимска убавица на Македонија

Дневник
3 поврзани вести »

Мета ќе се бори против корупцијата

Утрински - 17.01.2002

Албанија ТИРАНА - Албанскиот премиер Илир Мета се согласи да изврши реконструкција на владата и да се справи со корупцијата, во обид да ги оконча расправиите во владејачката Социјалистичка партија. На состанокот што се одржа во вторникот навечер, Мета и лидерот на партијата Фатос Нано се согласија ...

Наскоро нова влада во Албанија

А1

Албанскиот премер најавува нови промени во владата

А1
3 поврзани вести »

Решението не е во цената на млекото, туку во млечноста на кравите

Вест - 16.01.2002

БИТОЛСКАТА МЛЕКАРНИЦА ОДРЕЧУВА ДЕКА СЕ ОДНЕСУВА МОНОПОЛСКИ Мирниот протест, организиран од Сојузот на здруженијата на говедарите во понеделникот, Битолската млекарница го оценува како контрапродуктивен. Генералниот менаџер на млекарницата Живко Радевски, потенцира дека станува збор за приватна ...

В петок разговори за разрешување на сточарската мака

Утрински

Сточарите бараат зголемување на цената на млекото

Вест
3 поврзани вести »