TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-07-22 - 2002-07-28

Ал Акша презеде одговорност за последните напади

А1 - 27.07.2002

Воената рака на палестинската организација Фатах, на чие чело стои Јасер Арафат, ја презеде одговорноста за последниот палестински напад, во кој загинаа четворица еврејски доселеници. Во соопштението на „Бригадите Ал Акша“ се вели дека нападот е одговор на масакарот што го изврши изарелската армија ...

Израел прати тенкови и војска во Газа

Вест

Разнесени три згради, палестински фабрики за проектили

Утрински

САД не сакаат масакри со нивно оружје

Утрински

Израел ги засили воените операции во појасот Газа

А1

Утрински Вест А1 А1 А1 Утрински Вест А1

21 поврзани вести »

"Против Легија добар резултат е секој без примен гол"

Дневник - 28.07.2002

ФУДБАЛ - ЃОКО ХАЏИЕВСКИ, ТРЕНЕР НА ВАРДАР За нас добар резултат задутре против Легија ќе биде секој без примен гол, па дури и крајно неповолниот 0-0, но само варшавјани да немаат предност пред реваншот. Најдобро би било да одиме на реваншот со, на пример, предност од 2-0, иако и победа со еден гол ...

Легија - некогашен полуфиналист на КЕШ и на КПК

Дневник

Ако се помине Легија, Барселона во Скопје

Утрински

Вардар ќе игра со Барселона, но мора прво да ја помине Легија

Дневник

„Вардар“, ако го елиминира „Легија“, ќе се судри со „Барселона“

А1

Дневник Вест Утрински Дневник Утрински Утрински Вест Дневник

18 поврзани вести »

Со Израел на 20 ноември 2002 и 20 април 2003 година

Утрински - 26.07.2002

По откажувањето на Чешка за пријателски меч Според најновите информации од ФСМ, македонската сениорска фудбалска репрезентација во пријателски натпревар на 20 ноември ќе ги одмери силите со соодветната селекција на Израел, откако Чешка која беше еден од можните противници, ја одби понудата за тест ...

Одбиени ултимативните барања на "координативците"

Утрински

Нема Прва лига за Шкендија ХБ

Вест

Во Цирих потврден легитимитетот на ФСМ во поглед на решавање на спорните прашања

А1

"Шкендија ХБ треба да стартува од општинска лига"

Утрински

Дневник Дневник Вест Дневник Дневник Вест Дневник А1

16 поврзани вести »

Блокадата на автопатот Скопје-Тетово мина без инциденти

Дневник - 28.07.2002

ВО САБОТАТА НАУТРО Роднините на киднапираните Македонци во саботата одржаа мирен протест со четиричасовна блокада на автопатот Скопје-Тетово. Протестот мина без инциденти, а сообраќајот на автопатот се нормализира напладне. Членови на семејствата, во саботата во осум часот наутро го блокираа ...

Роднините на киднапираните го блокираа патот Скопје - Тетово

А1

Ахмети се согласил да се сретне со роднините на киднапираните Македонци

Дневник

Владата нуди нова амнестија за да се дознае судбината на киднапираните

Утрински

Ахмети ќе се сретне со роднините на киднапираните

А1

Дневник Дневник А1 Вест Утрински Дневник Дневник Утрински

16 поврзани вести »

„За уривањето на стражарницата се виновни работниците на Маврово"

Утрински - 27.07.2002

Според Министерството за култура Министерството за култура реагираше на изјавата на градоначалникот Ристо Пенов дека одговорни за уривањето на стражарницата на Камениот мост се Министерството и Заводот за заштита на спомениците на културата на Скопје и вината ја префрли на работниците на Маврово ...

Работниците ја урнале кулата, оти Пенов притискал

Вест

За уривањете на стражарницата виновни испаднаа работниците

Вест

Васил Иљов не бил присутен кога се урнала кулата

Утрински

Пенов: Вината треба да се бара во Министерството за култура и во Заводот

Утрински

Дневник А1 Утрински Утрински Вест Дневник Дневник Вест

16 поврзани вести »

Фирмата што сака да ја купи "Нова Македонија" ја нема во трговскиот регистар на Словенија

Дневник - 27.07.2002

ОТВОРЕНА ПОНУДАТА НА ТЕНДЕРОТ Словенечката фирма "Југ-инвест" ја доставила единствената понуда да ја купи НИП "Нова Македонија" на тендерот што го распиша Агенцијата за приватизација. Инаку, оваа фирма не е запишана во трговскиот регистар на фирми во Словенија.

Словенечка фирма понудила два милиона евра за НИП-от

Вест

Словенците нудат замо 2,3 милиони евра за "Нова Македонија"

Утрински

Дали и под кои услови Словенците ќе го добијат НИП-от?

А1

Палевски чека СДСМ по изборите да му го подари НИП-от

Дневник

Утрински Утрински Дневник Утрински А1 Дневник Вест А1

14 поврзани вести »

Јован служеше неделна литургија во дневна соба

Дневник - 28.07.2002

ВО БИТОЛА Во своето обраќање разрешениот владика рече дека поглаварот Стефан ја манипулира македонската јавност дека МПЦ има автокефалија, која всушност никој не ја признава Вчера изутрина во дневната соба на неговиот стан во битолската населба Триаголник разрешениот владика Јован со своето 9-члено ...

Српската црква го изигра владиката Јован

Утрински

Верниците од Велес раскрстија со владиката Јован

Утрински

Владиката Петар дочекан на нож од иселениците

Утрински

Јован служи во битолски стан, додека не освоел некоја црква

А1

Утрински Дневник Вест А1 Дневник Вест Дневник Вест

13 поврзани вести »

Триумф на греманското Гранд за Шумахер

А1 - 28.07.2002

На пет станици пред крајот, новиот предизвик за неприкосновениот владетел на најбрзиот циркус, до крајот е соборувањето на рекордот на Најџел Мансел од 1992-та кога британецот деветпати беше најбрз но, на 16 трки. На мирната трка на германската писта на температура од 40 целзиусови степени, Михаел ...

Шумахер на најповолна стартна позиција во Хокенхајм

А1

Хокенхајм подготвен за големата прослава

Вест

Ферари и Михаел Шумахер ќе му дадат поддршка на Барикело

Дневник

Титулата на Шумахер негативно влијае на популарноста на Ф-1

Дневник

Вест Вест Дневник Утрински Вест Дневник Утрински

12 поврзани вести »

Милошевиќ доби еден месец одмор

Дневник - 28.07.2002

ХАШКИ ТРИБУНАЛ Судскиот процес против поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ ќе биде одложен за еден месец, откако било утврдено дека обвинетиот за воени злосторства страда од висок крвен притисок, јави Ројтерс.

Трибуналот на тешки маки поради лошото здравје на Милошевиќ

А1

Милошевиќ е изложен на ризик од срцев напад

Утрински

Милошевиќ пред срцев удар

Вест

Денеска дебата за процесот против Милошевиќ по обвиненијата за Хрватска и БиХ

А1

А1 А1 Вест Утрински Вест А1

11 поврзани вести »