TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-07-22 - 2002-07-28

Вевчанските мајстори ги обновуваат фасадите на Широк сокак

Дневник - 27.07.2002

БИТОЛА Градежната оператива на "Бетон" од Битола, зајакната со ненадминливите и надалеку прочуени и признаени експерти и вистински уметници за фасади од Вевчани-Струшко го почнаа обновувањето на првите седум фасади на Широк сокак, за кои веќе се обезбедени финансиските средства.

Засветеа новите канделабри на Широк Сокак

Дневник
2 поврзани вести »

Ленс Армстронг по четврти пат триумфално на престижната Тур де франс

А1 - 28.07.2002

30 годишниот Армстронг станува само петтиот велосипедист во 99 годишната историја на Тур д'Франс, што успеал да оствари вака импресивен дострел, по Жак Анкетил, Еди Меркс, Бернар Ино и Мигуел Индураин, легендите кои се петкратни шампиони на оваа професионална трка.

Армстронг се ближи до легендите на велосипедизмот

А1
2 поврзани вести »

Со куршум во глава усмртен 22-годишен тетовец

Вест - 22.07.2002

МИСТЕРИОЗНО УБИСТВО ВО ТЕТОВСКОТО СЕЛО СИНИЧАНИ Во саботата околу 3.40 часот , во тетовското село Синичани со куршум во глава бил убиен 22 годишниот Рахман Мерџани од Тетово. Во саботата околу 3.40 часот , во тетовското село Синичани со куршум во глава бил убиен 22 годишниот Рахман Мерџани од ...

Еден загинат во престрелка за келнерка од Романија

Дневник
2 поврзани вести »

КФОР уапси илегалци во обид да влезат во Македонија

А1 - 26.07.2002

Вчера попладне околу 16,30 часот КФОР уапсил две лица во близина на Голема Враца кои илегално преминале од Албанија на Косово во намера да се упатат во Македонија. „Илегалците се движеле близу до Голумна и Рача. Биле приведени од патрола на КФОР додека се движеле од исток, претпоставуваме од ...

КФОР заплени големо количество оружје во Косово

А1
2 поврзани вести »

Георгиевски: „Нема потреба од зголемување на составот на НАТО“

А1 - 26.07.2002

„Нема потреба од зголемување на бројот на војниците на НАТО за време на одржување на парламентарните избори во септември годинава“, изјави вчера при посетата на Куманово премиерот Љубчо Георгиевски. Со оваа изјава Георигиевски ги отфрли индиректните барања на Северно-атланската алијанса да се ...

Георгиевски: Ако НАТО толку сака да се шета низ Македонија ќе му овозможиме

Вест
2 поврзани вести »

Целта е македонскиот челик да стане конкурентен на светските пазари

Капитал - 25.07.2002

Владата реши да изготви Националната стратегија за преструктуирање на индустријата за челикЦелта е македонскиот челик да стане конкурентен на светските пазариВладината комисија за подготовка и имплементација на Националниот план за реструктуирање на секторот за челик, заедно со Европската агенција ...

Можело и нешто убаво да ни се случи

Капитал
2 поврзани вести »

Европски рекорд на Габриела Сабо на 3.000 м

Утрински - 22.07.2002

Атлетски митинг во рамките на Златната лига во Монако Романката Габриела Сабо постави нов европски рекорд на 3.000 метри, победувајќи на четвртиот митинг од Златната лига во Монако со резултат од осум минути, 21 секунда и 42 стотинки.

Сабо го собори европскиот рекорд на 3.000 метри

Дневник
2 поврзани вести »

Во употреба прва репетирорска станица за мобилна телефонија

Утрински - 24.07.2002

Во непосредна близина на Неготино ?Мобимак" вчера ја пушти во употреба првата репетиторска станица за мобилна телефонија во Македонија која целосно се напојува со алтернативни извори на енергија (соларна енергија и ветер). Репетиторската станица лоцирана во непосредна близина на Неготино има за цел ...

Служба за сервисирање мобилни телефони

Утрински
2 поврзани вести »

Карстен Јанкер потпиша за тимот на Удинезе

Утрински - 25.07.2002

ПъBтигнат договоЃEЃEЃE германскиоЃEъьЃEЃEЃEЃEиталијанскиоЃEЃEвоЃEгаЃE НапаѓачъC ъь Баерн ьC МинхеЃEЃEреЃEезентативеЃEъь ГерЃEыGјЃE Карстен ЈанЃEЃEЃEтпишЃEдоговоЃEсо италијанскиоЃEЃEвоЃEгаЃEУдиыDзе, соъ@штЃEвчерЃEЃEубъC. Рь@усыGъC цеыQарфоЃEги ЃEъь редовнитЃEЃEдициыPЃE тестьAЃEЃE штЃEбеше ЃEетставен ...

Црвено-црните ја дочекаа историската шанса

Утрински
2 поврзани вести »

Север-југ наспроти исток-запад за Милениумскиот крст

Дневник - 28.07.2002

ТУРИСТИЧКИ НАМЕСТО ВЕРСКИ ОБЈЕКТ Никој не спори со планираната север-југ ориентираност на краците на духовно-рекреативниот објект, иако православието за верските објекти предвидува сосема спротивна поставеност Милениумскиот крст, кој веќе се надвишува над Скопје, со своите краци е свртен север-југ, ...

Патот до Крстот ќе се прави од позлатен асфалт од Ирак

Дневник
2 поврзани вести »