TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-07-22 - 2002-07-28

Турција ќе ја одложи шансата за приклучување кон ЕУ - Еџевит

А1 - 25.07.2002

Турскиот премиер, Булент Еџевит, денеска изјави дека неговата земја ја испушти шансата да го истакне својот стремеж за приклучување кон Европската Унија со тоа што ќе закаже предвремени избори, кои беа планирани за ноември. „За жал, предвремените избори ќе ни направат проблеми и работата за ...

Еџевит нема да даде оставка заради одложување на изборите

Вест

Еџевит не престанува со премислувањата

Утрински

Еџевит се согласи да распише предвремени избори

А1

Партијата на Исмаил Џем се вика Нова Турција

Дневник

Утрински А1 Вест Утрински

9 поврзани вести »

Агенцијата за приватизација ќе го преиспита случајот на „Лозар“

А1 - 26.07.2002

Управниот одбор на Агенцијата за приватизација вчера ги задолжил стручните служби да направат уште една анализа на начинот на кој е извршена приватизацијата на „Лозар“ од Битола, прифаќајки ја на тој начин препораката на владата донесена на седницата во вторникот.

Преиспитувањето на приватизацијата на "Лозар" напад врз правната сигурност

Дневник

Циповските застапници го отрфрлаат преиспитувањето на приватизацијата

Вест

Циповци се жалат дека се жртви на предизборни игри

Утрински

„Лозар“ искористен за предизборна кампања на власта

А1

Дневник Утрински А1

8 поврзани вести »

МПЦ соработува со Ѓаволот за да стане автокефална

Дневник - 28.07.2002

ВЛАДИКАта ИРИНЕЈ Нишкиот владика Иринеј вчера ги отфрли барањата на поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот Стефан, СПЦ да ја признае македонската црква како автокефална. - СПЦ не сака да го уважи барањето на Стефан и нема да ја признае МПЦ.

Србите не му посветија доволно внимание на писмото на Стефан

А1

СПЦ сака смислено да ја разбие и присвои МПЦ

Утрински

СПЦ ја загуби и најмалата почит кај македонскиот народ

Вест

СПЦ служела за однародување на македонскиот народ

Утрински

Дневник А1 Утрински

8 поврзани вести »

Штедроста на Студенчица поголема од лани и пак нема вода

Утрински - 26.07.2002

криза КИЧЕВО - Зголемената потрошувачка на водата за пиење и опаѓањето на дарежливоста на изворот Студенчица се главните причини корисниците на овој регионален водоснабдителен систем (Кичево, Македонски Брод, Прилеп, Крушево и селските населби по должината на цевководот) да се соочат со недостиг на ...

Штедроста на изворот Студенчица опаѓа за 10 до 17 литри дневно

Вест

Прилепчани повторно под редукции на вода

А1

Од вчера дополнителни 60 литри вода од дренажен систем

Утрински

Вода има, но потребно е нејзино рационално користење

Утрински

Дневник Утрински Дневник

8 поврзани вести »

Мојсиу назначен за претседател,а Нано за нов премиер

Дневник - 26.07.2002

ТИРАНА Пензионираниот воен генерал Алфред Мојсиу (73) завчера ја презеде должноста на нов претседател на Албанија, со мандат од пет години. Веднаш по преземањето на функцијата Мојсиу ја прифати оставката на премиерот Пандели Мајко и мандатопт за составување нова Влада ми го довери на ...

Оставка на албанскиот премиер Мајко

Вест

Фатос Нано го доби мандатот за нова влада во Албанија

Утрински

Мета вицепремиер во новата влада на Фатос Нано

А1

Мојсиу инаугуриран за нов претседател на Албанија

А1

А1 Утрински А1

8 поврзани вести »

Мојсоски и се приклучи на екипата, засилувањата се уште "висат"

Вест - 25.07.2002

РК ПЕЛИСТЕР ТРЕНИРА ВО КОМПЛЕТЕН СОСТАВ БИТОЛА. - По десетдневно отсуство, конечно од вчера, на тренинзите на ракометарите на Пелистер им се приклучи и Наумче Мојсоски, со што новиот шеф на стручниот штаб, Боро Чурлевски, на располагање практично го има планираниот играчки фонд од околу 20 ...

Ванчо Мицевски замина во Кипар

Утрински

Наумче Мојсовски останува во Пелистер за околу 20.000 евра

Дневник

Пелистер за 200.000 евра го презема триото Невеновски-Коцевски-Таневски

Вест

Ванчо Мицевски бара ангажман на Кипар

Вест

Вест Вест Утрински

8 поврзани вести »

Захир Бектеши: „Коалицијата на ПДП со Ахмети е желба на албанскиот електорат“

А1 - 27.07.2002

„Коалицијата меѓу ПДП, ДУИ и НДП беше карактеризирана не само како желба, туку и потреба која ја очекуваше албанскиот електорат. За жал, една таква коалиција досега не се реализира како резултат на желбата на ДУИ сама да се претстави на претстојните парламентарни избори“, изјави во интервјуто за А1 ...

Пропаѓа најавената коалиција меѓу ПДП и ДУИ!?

Утрински

И Абдула Алиу во "четата" на Ахмети

Дневник

Пратеникот на ПДП, Абдула Алиу, ќе премине во ДУИ

Утрински

ПДП сака коалиција со Ахмети и со Хаџиреџа

Дневник

Утрински Вест

7 поврзани вести »

Нема да го тужам Бучковски, ако е носител на листа во Тетовско

Вест - 27.07.2002

БОМБАЈ ГО ПРЕДИЗВИКА ПОТПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СДСМ Томислав Стојановски Бомбај вчера му порача на Владо Бучковски дека ако се кандидира како носител на изборната листа на коалицијата За Македонија во тетовскиот изборен регион, ќе ја повлече тужбата за клевета што ја поднел против него.

Бомбај носител на листата во шестата изборна единица

Утрински

Американската амбасада не му даде виза на Бомбај

Дневник

Американците не му дадоа виза на Бомбај

Вест

Ле Роа го поттикнува етничкото чистење на Македонците

Дневник

Утрински

6 поврзани вести »

Без договор со купувачот за бројот на вработените во "Југохром"

Дневник - 28.07.2002

ПРЕГОВОРИ СИНДИКАТ - СЦММ Синдикалците од ХЕК "Југохром" и претставниците на компанијата СЦММ не постигнаа договор за бројот на вработените што би останале на работа ако Французите го купат Комбинатот. За ова ќе бидат известени работниците, а одборот на доверители ќе ја донесе конечната одлука дали ...

„СЦММ“ не договори колку јухохромци ќе врати на работа

А1

Утре ќе се одлучи дали францускиот СЦММ ќе го купи „Југохром“

А1

„Без компромис за бројот на вработените во Југохром"

Утрински

Не е договорено дали „Југохром“ ќе биде продаден

А1

Утрински

6 поврзани вести »