TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-07-22 - 2002-07-28

ДОС на претстојните избори ќе има неколку кандидати

А1 - 24.07.2002

„Демократската опозиција на Србија најверојатно нема да има само еден кандидат на претстојните претседателски избори на Србија, а единствено ќе го поддржи оној кандидат што ќе влезе во вториот изборен круг, доколку до него дојде“, изјави портпаролот на Социјалдемократската партија Љиљана Несторовиќ.

Ју-заменик премиерот Лабус ќе се кандидира за претседател на Србија

Вест

Економистот Лабус се кандидираше за претседател на Србија

Дневник

Мирољуб Лабус ќе се кандидира за претседател

Утрински

Милошевиќ кандидат за претседател на Србија?

А1
5 поврзани вести »

Линеарно зголемување на незадоволството

Дневник - 25.07.2002

ПЛАТИТЕ И ТЕАТРИТЕ Според сегашните норми, и театрите и актерите добиваат исто, независно од потребите и заслугите Зголемувањето на платите во театрите, поточно начинот на кој се делат парите, го зголеми и незадоволството кај актерите.

Чоре (ќе) го тужи директор му Сенко

Вест

Актерите од Драмски ќе го тужат театарот

А1

Дел од вработените во Драмски поднесоа тужба

Утрински

Поради штиманите плати во МНТ ќе штрајкуваат, од Драмски ќе тужат

Вест
5 поврзани вести »

Јунските плати во одбраната повисоки за 200 денари!

Утрински - 25.07.2002

Револт кај вработените во Министерството за одбрана, кои се подготвуваат за генерален штрајк МАЈА ТОМИЌ Вработените во Министерството за одбрана, со исклучок на припадниците на специфичните армиски структури кои веќе имаат добиено зголемувања на платите, според Спогодбата меѓу Владата и Синдикатот ...

Војската најави штрајк за поголеми плати, синдикалците добиваат прекоманди

Дневник

Синдикатот ќе се активира во изборите

Капитал

Одбраната незадоволна од покачувањето на платите

А1

Одбраната не го прифаќа смешното покачување на платите од 100 до 200 денари

Вест
5 поврзани вести »

ДА бара отчет за финансирањето на кампањите

Утрински - 26.07.2002

Алтернативците објаснуваат зошто не го потпишуваат Кодексот Аргументите на Демократска алтернатива за непотпишување на Кодексот за однесување на политичките партии за фер и слободни парламентарни избори се кршењето во старт на Законот за избор на пратеници при изборот на Државна изборна комисија, ...

На Кодексот за праведни избори досега свој параф ставија 22 партии

Дневник

Кодексот за фер избори го потпишаа 22 политички партии

Утрински

Кодексот за фер избори го потпишаа 22 партии

А1

Кодексот на Aмериканскиот демократски институт прирачник за регуларни избори

А1
5 поврзани вести »

Ривалдо го комплетираше трансферот во Милан

А1 - 28.07.2002

Милан чиј сопственик е италијанскиот премиер Силвио Берлускони, во наредните три години ќе му плаќа по 4,8 милиони евра. Фудбалерот на годината 1999-та, изненадувачки беше ослободен од Барселона, зашто не се вклопуваше во шемата на новиот тренер Луис ван Гал.

Ривалдо го официјализира трансферот

А1

Футре: Не губам надеж за Ривалдо

Утрински

Клубовите од Примера дивисион ги намалија буџетите за 60 отсто

Дневник

Барселона и Ривалдо го раскинаа договорот

Утрински
5 поврзани вести »

Директорите на медицинските центри може да летаат од работа

Дневник - 25.07.2002

забарска ОПРЕМА Директорите на медицинските центри во земјава не смееле да ги земат скапата опрема за изработка на порцелански заби и потрошниот материјал од скопската фирмата "Про медика", без да се распише јавен тендер. Поради тоа што го направиле првите луѓе на седумтте медицински центри може да ...

"Про медика" ги "чести" медицинските центри, Фондот - нем

Дневник

Вие гризете, Војо ќе плати

Дневник

"Про медика" е набавувач на порцеланските заби

Дневник

Никој не знае кој донира порцелански заби и скапа апаратура

Дневник
5 поврзани вести »

Мостот Гоце Делчев повторно затворен

Вест - 25.07.2002

ОД ДЕНЕС Северниот коловоз ќе биде целосно затворен, а сообраќајот ќе се одвива по јужниот, и тоа една лента ќе биде за возилата што се движат од Бит-пазар кон Карпош, а другите две за обратната насока Мостот Гоце Делчев од денес повторно ќе биде затворен за сообраќај.

Северниот мост затворен поради асфалтирање

Утрински

На мостот Обединети нации асфалтот нема да се бразди

Вест

Се реконструираат коловозот и автобуските станици кај Карпош 4

Дневник

Почна обновувањето на мостот Обединети нации

Вест
5 поврзани вести »

Без разврска околу договорот за СРЈ

Утрински - 27.07.2002

Хавиер Солана во убедувачка мисија во Белград БЕЛГРАД - Висок пратеник на Европската унија во четвртокот побара од лидерите на Југославија и нејзините две републики да го почитуваат договорот што го потпишаа пред неколку месеци за редефинирање на федерацијата.

Солана го забрзува процесот за формирање нова Југославија

Дневник

Солана во обид да ја смири напнатоста меѓу Индија и Пакистан

А1

Солана во Белград изрази надеж за брзо завршување на уставната повелба

А1

Солана во посета на Белград

А1
5 поврзани вести »

Горнолисичани го започнаа маршот на коњи до Крушево

А1 - 28.07.2002

Во чест на Илинденското Востание и загинатите борци за слободата на Македонија денеска по 5-ти пат 15 коњаници облечени во комитска облека го започнаа своето патешествије од скопско Горно Лисиче до крушево. Во следните 3 дена овие луѓе на коњи ќе пропатуваат низ Катланово, во велешкиот и ...

Регуларни и нерегуларни комитиво битка за маршот до Крушево

Дневник

Коњички марш од Скопје до Крушево

Утрински

Годишнина на која се темели државноста на Република Македонија

Утрински

Научна -културна средба "Десет дена Крушевска република"

Вест
5 поврзани вести »