TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-07-22 - 2002-07-28

Eвропската пливачка елита собрана во Германија

А1 - 27.07.2002

Во Германија е собрана европската пливачка елита. Во увертира на дисциплините што се пливаат во базен денеска на програмата беше маратонот на 5 километри во кој се појави и нашиот Михајло Ристевски. Беше само 18-ти во конкуренција меѓу 21 маратонец кои стигнаа на целта со време од 1 час, 3 минути и ...

Соколовски: Поповски не дозволува настап на пливачи од ПК "18 август"

Утрински

Соколовски: Шкипер им забрани на моите пливачи да пливаат на малиот маратон

Дневник

"Поповски нема право да ни забрани настап на Илинденскиот куп"

Вест
4 поврзани вести »

Георгиевски нема амбиции да прави омнибус - коалиција!

Утрински - 26.07.2002

Промовиран централнодесничарскиот блок на ВМРО-ДПМНЕ и либералите Соња Крамарска Премиерот Георгиевски и шефот на парламентот Андов, вчера и официјално, со шампањско ја залија и ја објавија коалицијата на нивните партии за претстојните парламентарни избори, за која детали од изборните листи с? уште ...

Георгиевски и Андов ветија реформи, поголеми плати и пензии

Дневник

Залеана коалција

Вест

Официјализирана предизборната коалиција на ВМРО-ДПМНЕ и ЛП

А1
4 поврзани вести »

Власта го чека барањето, а потоа ќе одлучи

Вест - 25.07.2002

ПО НАЈАВАТА ДЕКА ОХРИД ЌР БАРА КОНЦЕСИИ НАД ЕЗЕРОТО Езеро е под заштита на УНЕСКО, поради што неизвесно е како и дали може охридското собрание да ја реализира својата замисла за концесија на Езерото Првиот човек на Управата за водостопанство, Целе Ристевски, вчера одби да ги појасни постојните ...

Охрид ќе бара концесија за користење на Езерото

Вест

Министерот за економија задолжен да ги следи приходите за концесии

Утрински

Прифатен предлогот на Советот за радиодифузија - неизменет

Дневник
4 поврзани вести »

Националната платежна картичка почнува во август

Дневник - 28.07.2002

НОВИНИ ВО ПЛАТНИОТ СИСТЕМ Банките се уште не се убедени во профитабилноста на НПК и чекаат да видат како ќе профункционира системот, а дури потоа би купиле акции во акционерското друштво Национална платежна картичка се очекува да биде издадена кон средината на август, а први иматели ќе бидат ...

НПК стартува во август - очекуваме повеќе банки да се вклучат во проектот

Капитал

Банките тешко одлучуваат да станат акционери во НПК

Утрински

Првата македонска платежна картичка ќе се појави во август

Вест
4 поврзани вести »

Експлозија на бомба во железничка станица во Токио

А1 - 24.07.2002

Една бомба изутрината експлодираше на една нова железничка станица во Токио, а според токиската полиција немало повредени лица. „Мислиме дека бомбата била ставена во една кутија за случај на пожар. На местото на настанот најдовме парчиња од метал и батерии, но немаше траги од гас или чад“, изјави ...

Експлодира бомба "кашикара" фрлена од џип во движење

Вест

Експлозија на кашикара ги вознемирила чаирчани

Дневник

Чаир го потресе експлозија од рачна бомба

А1
4 поврзани вести »

Матејчани одбиваат да потпишат договор за обнова на домовите

А1 - 28.07.2002

Раселените жители на Матејче, кои веќе 15 месеци живеат во колективните центри во Куманово, минатата недела одбија да ги потпишат договорите за обнова на нивните разурнати домови. За својата одлука тие писмено ја известија холандската влада која е инвеститор на реконструкцијата во Матејче.

Европејците помошта за реконструкција ќе ја пренасочат во Авганистан!

Дневник

Повеќе од 5.000 луѓе го загубија статусот на раселени лица

Дневник

Во Матејче тешко се враќаат избеганите Македонци и Срби

А1
4 поврзани вести »

Средба на Македонците од Егејска Македонија во Трново

А1 - 28.07.2002

Денеска во битолското село Трново во дворот на црквата „Пресвета Бодгородица“, се одржа 22-рата традиционална погранична средба на Македонците од Егејска Македонија, во организација на здружението на прогонетите Македонци од Грција со седиште во Битола.

Осуда за сите партии што коалицираат со албанските терористи

Дневник

Организаторите решија политичарите да не држат говори во Трново

Утрински

Буш и Путин во Трново!?

Вест
4 поврзани вести »

ОВЕН

Дневник - 26.07.2002

Овен - анализирајте се Време е да согледате каде сте и што сте направиле досега. Можеби очекувате некои резултати или услуга од ваши пријатели. Личните контакти и пријателствата ќе имаат ефект врз резултатите од вашите деловни преговори. Ќе наидете на недоразбирања, забуна или на неискреност.

Овен-планирајте со партнерот

Дневник

Овен-уживајте во добро друштво

Дневник

Овен-до правда по секоја цена

Дневник
4 поврзани вести »

Парите за изборни кампањи не ги контролира никој

Дневник - 26.07.2002

ИАКО ЗАКОНОТ ПРЕДВИДУВА ПОИНАКУ Според Законот за политички партии, Управата за јавни приходи треба да изврши финансиска контрола на партиите дали тие за потребите на своите изборни кампањи го надминале законски предвидениот износ, но по ниту едни одржани избори досега тоа не било сторено Управата ...

Кампањите сепак не се се во нашите животи

Дневник

Партиските кампањи почнаа побрзо од рокот

Дневник
3 поврзани вести »

Тајван ги прекина односите со Науру

Дневник - 24.07.2002

македонски синдром Тајван завчера ги прекина дипломатските врски со Науру, бидејќи Науру започна политички односи со Кина, јави Ројтерс. Во признавањето на големиот ривал на Тајван, дипломатите на Науру истакнаа дека иако ја продолжуваат дипломатијата со Кина, сепак нема да дозволат да бидат ...

Тајван се лути кога Кина поткупува

Вест

Стравување од бремените тајвански снаи

Дневник
3 поврзани вести »